Düğün Organizasyonu

İki Hayat Bir Kare’nin Gözünden Düğün Fotoğrafları

06/03/2019
Bridolog 5 dakikalık okuma
İki Hayat Bir Kare, hiç şüphesiz Türkiye’de düğün fotoğrafçılığı denilince akla gelen isimlerden. Onları en çok kendilerine has romantik tarzları ve masallardan fırlamış gibi duran harika kareleriyle tanıyoruz. Bu ekip uzun yıllardır hem Türkiye’de hem de yurt dışında evlenecek çiftlere düğün öncesi, düğün günü ve sonrası fotoğraf ile video hizmeti veriyor.
Bu yazıda bulabilecekleriniz…

İki Hayat Bir Kare, vizyonları ve yetenekleri yardımıyla kendilerine sektörde öncü bir yer edinebilmiş ve bazı global trendlerin ülkemize gelmesinde de büyük rol oynuyor. Bu yüzden de düğün fotoğrafçılığıyla ilgili hepimizin en çok merak ettiği noktaları engin tecrübelerinden faydalanabilmek adına kendilerine yöneltmek istedik!

Öncesinde büyük zaman ve emek harcanan düğün günü göz açıp kapayana kadar geçiyor, geriye ise çekilen fotoğraflar ve videolar kalıyor. Bu yüzden, haliyle düğün fotoğrafları evlenecekler için çok önemli bir yer tutuyor. Bir de tabii sürekli değişen trendler var. Gelinliklerle, dekorasyonla ilgili trendler değişirken düğün fotoğrafları da aynı kalmıyor, bu alanda da sürekli yeni trendler karşımıza çıkıyor.

Biz de düğün fotoğrafçılığıyla ilgili en çok merak edilen soruları, püf noktaları, ortaya çıkan yeni trendleri, İki Hayat Bir Kare’nin favori mekanlarını ve daha birçok soruyu işin ustalarından İki Hayat Bir Kare’nin kurucusu Kemal Uysal’a sizler için sorduk.

iki hayat bir kare roportaj

İki Hayat Bir Kare’nin hikayesini öğrenebilir miyiz? Kaç senedir bu işi yapıyorsunuz?

İki Hayat Bir Kare’nin macerası 2008 yılında Miami’de portre fotoğrafçısı olarak iş yapmamla başlıyor. 2009 yılı ortasında Türkiye’ye döndükten sonra bir süre Moda Fotoğrafçısı olarak asistanlık ve fotoğrafçılık yaptıktan sonra düğün fotoğrafçılığı alanında gördüğüm eksikliği tamamlamak üzere İki Hayat Bir Kare’yi kurmamla birlikte marka 2010 yılında faaliyete geçmiş oluyor.

iki hayat bir kare roportaj

“Düğün hikâye fotoğrafları, film çekimleri, Save the Date çekimleri, Elopement çekimleri ve balayı çekimleri konusunda hizmet veriyoruz.”

Verdiğiniz hizmetler neler? Hem fotoğraf çekip hem de düğün filmi yapıyor musunuz?

Düğün hikâye fotoğrafçılığı ile başlayan maceramız yıllar içerisinde video konusunda gelişen teknolojilerle düğün filmi yapımına kadar uzadı. Ekip olarak düğün hikâye fotoğrafları, film çekimleri, Save the Date çekimleri, Elopement çekimleri ve balayı çekimleri konusunda hizmet veriyoruz.

Ayrıca 2018 yılı başından bu yana yıllar içerisinde evlendirdiğimiz anne-baba adayı çiftlerimizle aile, doğum, doğum günleri ve hamilelik çekimleri de yapıyoruz ve bu çekimler için de ayrı bir kadromuz mevcut.

iki hayat bir kare roportaj

Peki ekibiniz kaç kişi? Bir düğün çekimine yaklaşık kaç fotoğrafçı katılıyor?

Biz 12 kişilik bir ekibiz ve bu yıl 6 yeni arkadaşımız daha ekibimize dahil oluyor. Düğünün büyüklüğüne göre 2 ile 13 kişi arasında düğün ekibindeki kişi sayısı değişiyor. Bazı klasik hizmetlerde dışarıdan çalıştığımız arkadaşlarımız da var. 

“Romantik, minimal ve doğal...” 

Tarzınızı birkaç kelimeyle tanımlar mısınız?

Romantik, minimal ve doğal kelimeleri yıllardır çiftlerimiz tarafında bize karşı yapılan tanımlamalar. Biz de bu şekilde hissediyoruz.

iki hayat bir kare roportaj

Cevabını çok merak ettiğimiz bir soru var: En çok hangi tarz düğünlerde kendinizi rahat hissediyorsunuz ve en güzel işlerinizi çıkarıyorsunuz?

İyi koordine edilip tasarlanmış, bizi anladığına ve güvendiğine emin olduğumuz çiftlerimizin düğünlerinde çok rahat ediyoruz. Bu rahatlık bizim daha stressiz bir ortamda, daha fazla sorumlulukla çalışmamızı sağlıyor. Ayrıca iyi iş çıkartabilmemizin düğündeki tüm ekiplerin koordineli ve en iyilerini ortaya koyarak çalışmasında gizli olduğunu belirtmek gerek. Düğün bir bütündür; iyi bir dekorun, iyi bir saç ve makyajın, güzel bir gelinliğin, pozitif ruh halinin çektiğimiz fotoğraf ve videolara yansıyacağını unutmamalıyız.

iki hayat bir kare roportaj

Yakalamayı en çok sevdiğiniz kareler neler?

Kesinlikle ilk karşılaşma anları! Son zamanlarda çok duygusal anlara şahit olduk. Gelini ilk gördüğü anda ağlamaya başlayan duygusal damat sahneleri favorilerimizden. Ayrıca tek başlarına gelin ve damat portreleri üzerine çalışmaktan da keyif duyuyoruz.

iki hayat bir kare roportaj
iki hayat bir kare roportaj

Peki görmekten sıkıldığınız kareler var mı? :)

Sıkıldığımız kare olduğunu söylemek mümkün değil. Çünkü sıkıcı, yaratıcı olmayan ya da ilgi çekici görmediğimiz kareleri çekmiyoruz zaten. :)

Evlenecek çiftlerin en merak ettiği sorulardan birine gelelim. Bir fotoğrafçı gözüyle Istanbul'da ve Türkiye'de en sevdiğiniz düğün mekanlarından birkaç örnek alabilir miyiz?

iki hayat bir kare roportaj

“Yurtiçi ya da yurtdışı fiyatlarımız değişkenlik göstermiyor.”

 

Tabii bir de herkesin merak ettiği ücret konusundan bahsedelim. Hizmetinizin ücreti hangi faktörlere göre değişiyor? İstanbul dışı ve yurtdışı düğünlerde hangi kalemler ekleniyor?

Yıl içerisinde fiyat listemiz sabit; yurtiçi ya da yurtdışı fiyatlarımız da değişkenlik göstermiyor. Yalnızca İstanbul dışı tüm düğünlerde ekiplerimiz için doğabilecek tüm ekstra maliyetler çiftlerimizden talep ediliyor. Ücret skalamız hakkında bilgi almak için düğün planı yapan çiftlerimizin iletisim@ikihayatbirkare.com üzerinden bizimle iletişime geçmeleri yeterli!

iki hayat bir kare roportaj

“Birçok yurtdışı çekiminde çiftlerimizi seçilecek lokasyona kadar biz yönlendirerek birlikte hoş bir seyahat ve çekim kurguluyoruz.”

 

Son zamanlarda çok popüler olan Save the Date çekimleri için en sevdiğiniz tarz ne? Bir de favori Save the Date çekimi lokasyonlarınızı da duymak isteriz.

Rustik, doğal ve seyahat temalı Save the Date çekimleri favorilerimizden. Son zamanlarda yurtdışı Save the Date çekimi yapmak isteyen çiftlerimiz bizleri daha çok tercih ediyor. Birçok yurtdışı çekiminde çiftlerimizi seçilecek lokasyona kadar biz yönlendirerek birlikte hoş bir seyahat ve çekim kurguluyoruz. Ayrıca bu çekimlerimizde muhakkak video çekimi de yapıyoruz.

İstanbul içi Save the Date dediğimizde daha çok yabancı çiftlerimizin tercih ettiği tarihi yarımada çekimlerini seviyoruz. Ayrıca Şile tarafları da doğal çekimler yaptığımız güzel alanlardan. Bunların yanında Kapadokya, Burdur, Tuz Gölü ve Yedigöller gibi mekanlarda da çok güzel fotoğraflar yakalayabiliyoruz.

iki hayat bir kare roportaj

Size bir de Trash the Dress trendini soralım! Bu tarz çekimleri de yapıyor musunuz?

Trash the dress çekimini yapmıyoruz. Bize gelinliği mahvetme fikri çok cazip gelmiyor. :)

Balayı fotoğraf çekimleri de son dönemde duyulmaya başlandı. İki Hayat Bir Kare bu çekimleri yapıyor mu?

Balayı fotoğrafçılığını 5 yıl önce Türkiye’de ilk yapmaya başlayan ekibiz. Son zamanlarda yoğun düğün tempomuzdan dolayı çok vakit ayırabildiğimizi söyleyemeyeceğim. Ama daha önceden Afrika, Yunanistan, Fransa bölgelerinde balayı çekimleri gerçekleştirdik. Balayı çekimleri müsaitliğimize göre değerlendirdiğimiz çekim hizmetlerimiz arasında :)

iki hayat bir kare roportaj

“Elopement çekimiyle çiftin esas hayal ettiği mekanda mevcut gelinlik ve damatlıklarıyla dış çekim yapıyoruz”

 

Bir de yine son dönemde duymaya başladığımız Elopement çekimleri var. Bu çekimler hakkında da fikrinizi alabilir miyiz?

iki hayat bir kare roportaj

Elopement çekiminin ne olduğunu şu şekilde açıklayabiliriz: bazı gelin ve damatlarımızın genelde yurtdışında, onlar için özel olan şehir veya lokasyonlarda düğün yapma hayali oluyor.. Fakat düğün sürecine girildiğinde malum şartlar, ailelerin düğüne verdiği önem gibi durumlardan dolayı yurtdışında sevdiklerinin hepsiyle düğün yapmak imkânsız hale gelebiliyor.  Elopment çekimiyle de düğün sonrası çiftin hayalinde olan mekanlarda mevcut gelinlik ve damatlıklarıyla 1 günlük dış çekimler yapıp, bu maceralarını filme dönüştürüyoruz. Bu yıl bu çekimi sizlerle başlayarak daha çok duyurmayı ve çiftlerimize sunmayı ümit ediyoruz.

iki hayat bir kare roportaj

Peki dünyada tarzını en çok beğendiğiniz fotoğrafçılar ve düğün film ekibi kimler?

Fotoğrafçı olarak Jose Villa ve Benj Haisch (Benj 4-5 yıl kadar önce İstanbul’da da harika bir çekime imza atmıştı.) Düğün film ekibi olarak da Maru Films ve Ricardo Fasolli’yi söyleyebiliriz. (Son iki yıldır tüm workshoplarına dahil olup, film üzerine kendilerinden eğitim almaktayız.)

iki hayat bir kare roportaj

“İlk buluşma sahneleri bu yıl da düğün hikayelerinde trend olacak.”

 

Düğün fotoğraflarında bu senenin trendleri neler? Siz bu trendlerin hangilerini seviyorsunuz, sevmedikleriniz hangileri?

Geçtiğimiz yıl başlayan ilk buluşma sahneleri bu yıl da düğün hikayelerinde trend olacak. Ayrıca bu yıl duygusal sahnelere daha çok yer vermek istiyoruz.

Sevmediklerimize gelince, dileriz bu yıl masaların ortasında yükselen gökdelen kıvamında vazo-çiçek ve mum dekorasyonları daha azalır ya da daha dengeli kullanılır. :)

iki hayat bir kare roportaj

Son olarak, İki Hayat Bir Kare ile çalışmak isteyen çiftler düğün günlerinden ne kadar süre önce sizinle iletişime geçmeli?

Bunun tam bir süresini söylemek zor. Son dakika düğünleri de geliyor, 1 yıl öncesinde de rezervasyon alıyoruz. Ama belirli sayıda düğünü kabul ettiğimizden dolayı ekip olarak tavsiyemiz düğün tarihi belli olur olmaz çiftlerimizin bizimle iletişime geçmeleri!

iki hayat bir kare roportaj

Önerilen Yazılar