Aşk ve İlişkiler

Evlenmeden Önce Sevgilinize Sormanız Gereken 10 Soru

18/05/2020
Bridolog 4 dakikalık okuma
Evlilik düşüncesi heyecan ve mutluluk verici olsa da, iki kişinin hayatını birleştirmesi bir o kadar zorlayıcı olabiliyor. Ama siz evlenmeden önce sevgilinizle güzel bir diyalog kurarak, karşılıklı beklentilerinizi birbirinizle paylaşıp ileride çıkabilecek sorunların önüne geçmeniz mümkün. Nasıl mı? Cevabı aşağıda!

Masallarda geçen büyük aşklar genellikle rüya gibi bir düğünle son bulur. Bize göre bu mutlu sondur ama daha sonrasında ne olduğunu hiçbirimiz bilmeyiz. Ancak gerçek yaşantımıza baktığımızda bu rüya gibi başlayan evliliklerin içerisinde birçok sıkıntı yaşandığını, hatta çözülemeyen sorunlar nedeniyle maalesef ki evliliklerin sonlandığını hepimiz biliyoruz. Çünkü evlenmek, biriyle hayatı paylaşmak demek ve bu zaman zaman oldukça zorlayıcı olabiliyor.

İşte bu nedenle evlenmeden önce sevgilinize bazı soruları sormanız ve bu konularda konuşmanız oldukça önemli. Bu sayede kendi planlarınızı ve hayallerinizi de sevgilinize anlatabilir, karşılıklı beklentilerinizi önceden ifade ederek ileride çıkabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz. Biz de bu konuda size yardımcı olabilmek için çiftler arasında genellikle soruna yol açan o 10 kritik soruyu sizler için listeledik. Hazırsanız başlayalım! :)

1. Evlendikten sonra nerede yaşamak istiyorsun?

Evliliklerin başlangıcında en çok sorun yaşanan konulardan birisi ‘’Nerede yaşayacağız?’’ sorusu oluyor. Birlikte bir yaşam kurmak için taşınacağınız evin ikinizin de istediği yerde olması oldukça önemli. Sevgiliniz sizin yaşamak istediğiniz yerde yaşamak istemeyebilir ya da ailesine yakın oturmayı tercih edebilir. Bu yüzden ileride sorun çıkmaması için bu konuyu evlenmeden önce planlamanız oldukça önemli.

2. Beraber yaşamakla ilgili aklında tereddütler var mı?

Adı üzerinde ev-len-mek! Halihazırda sevgilinizle birlikte yaşamıyorsanız, birlikte yaşamak, sevgili olmanın dışında bambaşka bir deneyim. Bu nedenle de evliliklerin ilk zamanlarında çiftler aynı evde yaşamakta zorluk çekebiliyor. Sosyal yaşantı dışarısında birbirinizin hiç görmediğiniz özelliklerini tanıyacak oluşunuz, sevgilinizde ya da sizde endişeye neden olabilir. Bu yüzden en güzeli evlenmeden önce sevgilinizi karşınıza alıp güzelce konuşmak. Bu sayede endişelerinize karşılıklı çözüm bulabilirsiniz.

evlenmeden-once-sevgiliye-sorulmasi-gereken-sorular

3. Ev işlerini nasıl yapacağız?

Evliliklerin klasik sorunlarından birisi de ev işi paylaşımı. Ne mutlu ki artık erkekler de ev işlerinde kadınlar kadar oldukça aktif. Ancak hala bazı ev işlerinin paylaşımı konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Sorumluluğun tek bir kişiye yüklenmemesi için evlenmeden önce bu konuyu konuşmanız, ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçebilir. Ev işlerini paylaşırken becerilerinize göre paylaşmanız da oldukça önemli. Mesela siz yemekleri üstlendiğiniz zaman eşinizin de bulaşıklara yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. :)

4. Ailemle ilgili bir problemin var mı?

Evliliklerde zaman zaman aile bireyleri ile ilgili sorunlar çıkabiliyor. Genellikle kaynana-gelin anlaşmazlıkları ne yazık ki klasik hale gelse de ailenin başka üyeleriyle de anlaşmazlıklar yaşanabilir. Bu yüzden ailelerin ilk tanıştığı andan itibaren enerjilerinin tutması oldukça önemli. Ancak sevgiliniz ya da siz uyumsuzluk yaşadığınız kişiyi birbirinizden saklıyor olabilirsiniz. Evlenmeden önce sevgilinize, ailenizle ilgili bir problemi olup olmadığını sorarak, varsa bunları çözümlemeye çalışarak yaşanabilecek sorunları önceden çözebilirsiniz.

5. Çocuk sahibi olmak istiyor musun?

Her evlenen çiftin çocuk sahibi olması şart diye bir şey yok. Ancak bu konuda farklı görüş ayrılıkları olduğu zaman çiftler arasında tartışmalar çıkabiliyor. Siz ileride çocuk sahibi olmayı düşünürken eşiniz olumsuz tavır sergilediğinde hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz. Belki de siz çocuk istemeyen taraf olurken eşiniz bu konuda baskı yapabilir. Tabii ki fikirler zaman içerisinde değişebilir ancak yine de ‘’Ben onun fikrini değiştiririm.’’ diye yola çıkmadan sevgilinize bu konudaki fikrini sormanızı öneririz.

evlenmeden-once-sevgiliye-sorulmasi-gereken-sorular

6. Kaç çocuk istiyorsun?

Çiftler arasında çocuk sahibi olmanın yanı sıra kaç çocuk istedikleri konusunda da anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Siz gelecek için yaptığınız planlarınızda tek çocuk düşünürken sevgiliniz üç ya da dört çocuklu bir yaşamın hayalini kuruyor olabilir. Biliyoruz bu konuları bu kadar açık konuşmak başta zor gelebilir. Ancak sevgilinize çocuk istiyor ise kaç çocuk düşündüğünü sormanız, gelecekle ilgili ortak kararlarınız olup olmadığını öğrenmeniz açısından oldukça önemli. 

7. Sensiz de planlar yapabilir miyim?

Evet, evli olmak hayatı paylaşmak demek ancak kendinize zaman ayırabilmek de çok önemli. Bazı çiftler sosyal yaşantılarını da her daim çift olarak geçirmek istese de bu ilişkinin sağlığı açısından iyi olmayabiliyor. Eğer sevgiliniz bu konularda farklı düşüncelere sahip ise bunu önceden konuşarak isteklerinizi belirtebilirsiniz. Mesela haftanın bir ya da iki gününü arkadaşlarınızla veya kendi başınıza geçirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu sayede sevgilinizin de aynı şekilde bireysel zamanı olması gerektiğini konuşabilirsiniz.

8. Evin geçimini nasıl sağlayacağız?

Biliyoruz aşk ve evlilik sorularının içine maddi konuları sokmak istemeyebilirsiniz. Ama ileride sorun yaşamamak için gerçekçi olmanızda fayda var. Sevgiliyken maddi konularda anlaşmazlıklar yaşamıyor olmanız evlendikten sonra da yaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Birlikte yaşamak ve bir evin geçimini sağlamak zorlayıcı olabilir. Bu yüzden evlenmeden önce sevgilinizle gider paylaşımı yaparak bu konuda anlaşabilirsiniz. Eğer ortak bir geliriniz var ise kira ve fatura gibi giderleri ikiye bölmeyi de tercih edebilirsiniz. Dediğimiz gibi, önemli olan önceden bir plan oluşturmak!

evlenmeden-once-sevgiliye-sorulmasi-gereken-sorular/evlenmeden-once-sevgiliye-sorulmasi-gereken-sorular

9. Evde seni en çok ne sinirlendirir?

Evlendikten sonra aynı evde yaşamaya başlamanın en keyifli noktalarından birisi de eşinizin ev halini keşfetmek! Ancak sevgilinizin ev içerisinde bazı rutinleri olabilir ve bunların da değişmesini istemeyebilir. Aynı şekilde sizin de alışık olduğunuz ev yaşantısına uymayan bazı davranışlar söz konusu olabilir. Bu yüzden sevgilinize evde nelere sinirlendiğini sorarak fikrini alabilir, kendi hassasiyetlerinizi de ifade etme imkanı bulabilirsiniz.

10. Sinirlendiğinde sana nasıl davranmalıyım?

Sevgilinizin sinirlendiği zamanlarda nasıl bir tavır beklediğini öğrenmek ilişkinin sağlığı açısından oldukça önemli. Kimi insanlar sinirli olduklarında susmayı ve yalnız kalmayı tercih ederken kimileri de sorunu karşılıklı konuşarak halletmek isteyebiliyor. Bu yüzden sevgilinize sinirlendiği zaman nasıl bir tutum beklediğini sormanız bu konuda size yardımcı olabilir. Bu sayede ona da sakinleşmesi için gerekli zamanı tanıyabilirsiniz. :)

Önerilen Yazılar