Ve Daha Fazlası

10 Adımda Saç Bakım Rehberi

10/12/2022
Bridolog 4 dakikalık okuma
Doğru yöntemler ve bilinçli seçimlerle hayal ettiğimiz saçlara kavuşmamız mümkün. 10 adımda saç bakım rehberimiz ile saç bakımının nasıl yapılması gerektiğine dair tüm ipuçlarını öğrenebilir, hayalini kurduğunuz o muhteşem saçlara kavuşmak için ilk adımı atabilirsiniz.  İşte bakımlı bir saç için harika ipuçları;

Sağlıklı, dolgun, parlak ve canlı saçlar pek çoğumuzun hayali. Bunu bir hayal olmaktan çıkarmak da yine bizim elimizde. Nasıl mı? Doğru yöntemler ve bilinçli seçimlerle hayal ettiğimiz saçlara kavuşmamız mümkün. 10 adımda saç bakım rehberimiz ile saç bakımının nasıl yapılması gerektiğine dair tüm ipuçlarını öğrenebilir, hayalini kurduğunuz o muhteşem saçlara kavuşmak için ilk adımı atabilirsiniz.  İşte bakımlı bir saç için harika ipuçları;

1-Saçınız için doğru şampuanı kullanın

saç bakım rehberi

Saç şampuanı, saçlarımızın sağlığı ve görünümü açısından kritik bir öneme sahiptir. Zira yanlış şampuan seçimi saçlarınızın mat ve cansız görünmesine neden olabilir. Bu nedenle şampuan almadan önce saç tipinizi ve hatta saç derinizin yapısını bilmeniz gerekir. Bunları bilmeden saçınıza uygun bir şampuan bulmakta zorlanabilirsiniz. Saçınızın yapısını veya tipini (kuru, yağlı, sığ, kepekli vs.) tanıdığınız takdirde doğru bir şampuan seçimi yapabilirsiniz. Böylelikle saçınızı ihtiyaç duyduğu bileşenlerle besleyerek daha sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. 

2- Saç bakım kremini doğru kullanın

Saç kremi, saçımızı beslememize ve dış etmenlerden korumamıza yardımcı olur. Isı hasarını önlemek ve kirlilik gibi dış unsurları engellemek için saç kütikülünü kapatır. Bu koruyucu tabaka saçınıza yumuşak, parlak bir görünüm verir. Ayrıca saç miline nüfuz ederek lifleri nemlendirir ve güçlendirir. Özellikle kuru, kırılgan ve kimyasal işlem görmüş saçları onarmada kritik bir öneme sahip olan saç kremi, tüm saç tiplerinin rahatça taranmasını, şekillendirilmesini ve güçlendirilmesini sağlar. Hemen her saç kreminin etiketinde nasıl kullanılacağına dair bilgiler mevcut. Ancak yine de saç kremi kullanırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus var:

  • Çok ıslak saça saç kremi uygulamayın. Çünkü krem saçınızdan kayar ve liflere nüfuz edemez. Saç kremi uygulamadan önce saçınızı iyice sıkarak fazla sudan arındırın.
  • Saç kreminin miktarına dikkat edin. Kremi, saç tipinize ve uzunluğuna bağlı olarak aşırıya kaçmadan saçınıza uygulayın.
  • Sadece saçınızın uçlarına uygulayın.
  • Saç kremini eşit olarak dağıtın.
  • Saçınızın kremi emmesi için en az 3-4 dakika bekleyin.
  • İyice durulayın. Saçınız tamamen temizlenene ve saçınızda kaygan bir doku kalmayana dek durulayın.

Bu listeye mutlaka bakmalısınız: Saçları Güçlendiren, Parlaklaştıran En İyi Saç Kremi Markası Hangisi?

3- Çok sıcak su ile saçınızı yıkamayın

saç bakım rehberi

Duş esnasında çok sıcak su ile saçınızı yıkamamaya özen göstermelisiniz. Zira sıcak su saç derisine zarar vererek, saçın kurumasına neden olur ve uzamasını geciktirir. Ayrıca saçı kırılmalara ve her türlü dış etmenlere karşı daha savunmasız bir hale getirir.

4- Saçları yıpratmayan fön ve şekillendiriciler kullanın

saç bakım rehberi

Kuşkusuz her birimiz saçlarımızın nasıl göründüğüne fazlasıyla önem veririz. Bu nedenle çeşitli şekillendiricileri kullanırız. Ancak saçlarımızı şekillendirirken kullandığımız ürünlerin niteliğine dikkat etmeliyiz. Saça minimum zarar veren ürünler tercih etmeli; mümkünse saç koruyucu serumlar, yağlar ve kremler kullanmalıyız.

5- Saçınıza düzenli aralıklarla saç bakım yağı ve saç maskesi uygulayın

saç bakım rehberi

Saç bakımını düzenli aralıklarla yapmak, saç sağlığı açısından oldukça önemli. Zira saçın dış etmenlere, kırılmalara ve yıpranmalara karşı saç maskesi ve saç bakım yağı gibi destekleyici ürünlerle beslenmesi gerekir. Tabi ki bunun için saç tipinizi tanımanız ve saç tipinize uygun maske ve bakım yağları seçmelisiniz. Doğru seçimlerle rutin olarak yapılan saç bakımı, saçlarınızın her zamankinden daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar.

6- Saçınızı her gün yıkamamaya çalışın

Saçların yağlanması sanıldığı kadar kötü bir şey değil. Çünkü saç, sebum adı verilen doğal bir yağ üretir ve bu yağ saçın beslenmesini sağlar. Saçlarınızı her gün yıkayarak sebum adlı bu yararlı yağdan mahrum kalmasına ve yeterince beslenememesine neden olursunuz. Böylelikle saçlarınız kırılmaya ve yıpranmaya karşı daha savunmasız bir hale gelir. Dolayısıyla saçlarınızı her gün yıkamak yerine iki veya üç günde bir yıkamaya çalışmalısınız.

7- Duş sonrası saç tipinize uygun bakım ürünleri tercih edin

saç bakım rehberi

Saç tipimizi tanımak doğru bakım ürünlerini seçmemiz açısından önemli. Örneğin kıvırcık, dalgalı veya sığ saç tipleri kurumaya daha eğimli iken düz saç tipinin daha çabuk yağlandığı görülür. Bu tip etmenleri, saçınızın yağlanma oranını veya kuruluğunu göz önünde bulundurarak saç tipinize uygun bakım ürünleri tercih etmelisiniz.

8- Saça zarar vermeyen tarak ve fırçalar kullanın

saç bakım rehberi

Doğru tarak ve fırça seçimi, saçlarınızın sağlığı açısından dikkat etmeniz gereken bir husus. Alanında uzman pek çok kişi saçların geniş dişli tarak ve fırçalarla taranması gerektiğini söylüyor. Özellikle ıslak saçı tararken ince taraklar yerine geniş dişli tarakların tercih edilmesi gerekiyor.

Bu listeye mutlaka bakmalısınız: En iyi ve Kaliteli Saç Şekillendirme Cihazı Hangisi?

9- Beslenmenize dikkat edin

Sağlıklı, canlı ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsak beslenme düzenimizi ve şeklimizi gözden geçirmeliyiz. Saçlarımızın sağlıklı bir şekilde uzaması, dökülmemesi ve yıpranmaması için A vitamini, demir, beta karoten, folat, C vitamini, B5 vitamini, Omega-3 gibi birçok vitamin ve minerale ihtiyacı var. Bu nedenle somon, ton balığı, uskumru gibi balık çeşitleri, keten tohumu yağı, chia tohumu, kanola yağı, ceviz ve soya fasulyesi, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası gibi sebzeler bolca tüketilmeli.

10- Gerekli vitaminleri almaya özen gösterin

saç bakım rehberi

Saç köklerinin ve saç tellerinin sağlıklı bir şekilde korunabilmesi, uzayabilmesi, dökülmemesi vs. için pek çok vitamin ve minerale ihtiyacı var. Bu vitamin ve minerallerin başında; B vitamini, C vitamini, Çinko, Keratin, Demir, D vitamini geliyor. Ayrıca biberiye ve hindistancevizi yağı gibi bazı yağlar da saç sağlığı açısından oldukça faydalı.

Önerilen Yazılar