İlişkiler ve Cinsel Yaşam

Düzenli Seksin ve Cinsel Hayatın Faydaları 

30/04/2024
Bridolog 5 dakikalık okuma

Bugünkü konumuz yatak odası! Düzenli seksin ve sağlıklı cinsel hayatın faydalarından bahsedeceğiz. Hayatın koşuşturmacası içinde bazen unutulabilir ama yatak odası aktivitelerimiz, sadece duygusal yakınlığı artırmakla kalmaz aynı zamanda harika sağlık avantajları da sağlar! Seksin ve cinsel hayatın renkli dünyasında kendini iyi hissettirecek, enerjini artıracak ve bağışıklık sistemini güçlendirecek birçok faydası bulunuyor. Sağlıklı cinsel hayat yolculuğuna birlikte çıkalım.

1. Kadınlarda Mesane Kontrolü Artırır

Düzenli cinsellik, pelvik taban kaslarını güçlendirerek kadınlarda mesane kontrolünü artırmaya yardımcı oluyor. Cinsel aktivite sırasında bilinçsizce de olsa vajinal ve pelvik bölgedeki kasları kullanıyoruz. Kasların çalıştırılması aslında bir nevi Kegel egzersizlerini natürel yoldan yapmamıza olanak tanıyor. Güçlenen pelvik taban kasları idrar kaçırma gibi mesane ile ilgili problemleri azaltıyor ve idrar tutma kapasitesini artırıyor. Orgazm sırasında kasılma ve gevşeme hareketi mesane sağlığından sorumlu kasların güçlenmesine katkıda bulunuyor böylece daha efektif mesane kontrolüne olanak sağlıyor.

düzenli seksin faydalari

2. Kadınlarda Regl Dönemlerini̇ Düzenler

Regl döngüsü hormonal dengelere bağlı olarak değişkenlik gösterir ve düzensizlik pek çok kadın için yaygın bir sorundur. Cinsel aktivitenin regl döngüsü üzerinde düzenleyici rol oynayabileceği düşünülüyor. Seks hormonal dengeleri etkiler özellikle orgazm, prolaktin gibi hormonların salgılanmasını tetikler ve bu da östrojen progesteronun düzenlenmesine yardımcı olur. Hormonal dengelenme zamanla regl dönemlerinin daha düzenli hale gelmesine katkı sağlar. Elbette her kadının vücudu farklı olduğundan bu etki kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

3. Kendinize Güveninizi̇ Artırır

Düzenli seks yalnızca bedensel birliktelik değil aynı zamanda psikolojik de rahatlamadır. İlişki sonrası salınan endorfin ve oksitosin hormonları kendimizi daha mutlu, pozitif ve dolayısıyla daha özgüvenli hissetmemize yardımcı olur. Bedensel tatmin ve yakınlaşma hissi bize bedenimizle barışık, kendimize karşı daha minnettar başkalarına karşı daha açık olma hissi verir. Partnerle yaşanan tatmin edici seks kişinin özsaygısını ve özellikle beden imgesiyle ilgili duygularını olumlu yönde etkileyerek genel özgüven seviyesini yükseltir. 

4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Cinsel aktivitenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dair çeşitli çalışmalar bulunuyor. Yapılan çalışmalar düzenli seksin vücudu enfeksiyonlarla savaşan antikor seviyelerini artırdığını söylüyor. Seks sırasında artan pulsatil kan akışı vücuttaki besin ve oksijen dağılımını iyileştirirken aynı zamanda stres azaltıcı etki yaratarak kortizol gibi bağışıklık sistemini baskılayabilecek hormonların seviyelerini düşürüyor. Azalan stres ve artan iyilik hali bağışıklık sisteminin daha etkin çalışmasına yardımcı oluyor ve bizi hastalıklara karşı daha dirençli hale getiriyor.

düzenli seksin faydalari

5. Cinsel Organlarda Hastalık Oluşumunu Önler

Düzenli olarak seks yapmak vajinal lubrikasyonu ve kan akışını artırarak vajinanın doğal asit dengesini koruyor ve bazı enfeksiyon türlerinin oluşum riskini azaltıyor. Cinsel ilişki, cinsel organlardaki bakteri dengesini iyileştiriyor ve bu da bakteriyel mantar enfeksiyonlarına karşı koruma sağlıyor.  

6. Uyku Sorunlarını Giderir

Seks sonrasında vücutta salgılanan hormonlar özellikle oksitosin ve prolaktin insanları rahatlatır ve huzurlu uykuya dalmanıza olanak tanır. Orgazm sırasında salınan hormonlar kasları gevşetiyor ve rahat bir uyku için gerekli olan vücut sıcaklığının düşmesine yardımcı oluyor.

7. Cinsel İsteksizlik Sorununu Çözer

Cinsel ilişki bir çeşit “ne kadar yaparsanız, o kadar istersiniz” aktivitesi :) Cinsel aktivite ve özellikle orgazm seksle ilgili hormonları artırıyor ve vücuttaki kan akışını iyileştiriyor. Vücutta meydana gelen biyolojik değişiklikler cinsel arzuyu ve genel libidoyu pozitif yönde etkiliyor. Düzenli cinsel hayat, cinsel performans endişelerini azaltıyor ve cinsel deneyimleri artırarak kişinin kendine olan güvenini yükseltiyor.

düzenli seksin faydalari

8 .Ki̇lo Kontrolüne Yardımcı Olur

Seks fiziksel olarak da aktif aktivitelerden biri. Bu sebeple kalori yakımına da katkıda bulunuyor. Kabul edilebilir keyifli ve düzenli bir fiziksel aktivite olan seks vücudun kalp atış hızını artırıyor ve kasları çalıştırıyor. Her ne kadar çok yüksek miktarda olmasa da seks sırasında yakılan kaloriler zamanla ve düzenli olarak yapıldığında genel kilo yönetim planının parçası olabilir.

9. Mutlu Eder ve Psikolojik Olarak Destekler

Seks sırasında ve sonrasında salgılanan endorfin serotonin gibi mutluluk hormonları bize genel iyilik hali sağlar. Hormonlar doğal ağrı kesiciler gibi davranır ve bizi mutlu, pozitif enerjik hissettirir. Uzun vadeli seksin psikolojik faydaları arasında daha iyi stres yönetimi kaygı seviyelerinde düşüş ve genel yaşam tatmininde artış yer alır. Ayrıca sevilen kişiyle yakınlık insanın kendini değerli sevilen hissetmesine yardımcı olur. Bu da genel mutluluk hissi yaratır ve depresyon gibi durumları hafifletir.

düzenli seksin faydalari

10. Stresi̇ Azaltır

Seks ve cinsel aktiviteler kortizol gibi stres hormonlarının seviyelerini düşürmede oldukça etkili. Orgazm aynı zamanda vücutta endorfin ve oksitosin gibi stres düşürücü hormonların salgılanmasına neden oluyor. Hormonlar bizi gevşetir ve genel stres seviyemizi düşürür. Düzenli seks yapan çiftlerin cinsel aktivite olmayan zamanlarda bile daha düşük stres seviyeleri gösterdikleri bildirilmiştir.

11. Ci̇ldi̇ Güzelleştirir Yaşlanma Etkilerini̇ Azaltır

Belki de seksin en hoş yan etkilerinden biri. Seks sırasında vücut ısısı artar terleme ve kan akışı artarak ciltteki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Cinsel aktivite daha parlak daha temiz cilt yaratmaya yardımcı olan kolajen üretimini artırır. Seks sırasında vücut tarafından salgılanan büyüme hormonları cilt hücrelerinin yenilenmesini destekler ince çizgilerin, kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

12. Felç Riskini̇ Azaltır

Cinsel aktivite kan akışını artırıyor ve genel vasküler sağlığa katkıda bulunuyor. Düzenli cinsel aktivitenin hipertansiyon kontrolüne yardımcı olabileceği ve bu da felç riskini azaltabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte yaşam tarzı faktörleri ve genetik predispozisyon gibi pek çok değişken felç riskini etkiliyor. Düzenli seks ise felç riskini azaltıp, sağlıklı hayat sürmenizi sağlıyor.

13. Kalp Kri̇zi̇ Ri̇ski̇ni̇ Düşürür

Seks kardiyovasküler sistemi güçlendiren egzersiz biçimi olabilir. Cinsel aktivite kalp ritmini artırıyor ve farklı kas gruplarını çalıştırıyor. Kalp hastalıkları risk faktörlerini düşürebilen düzenli kardiyovasküler egzersiz rutini olabilir. Bazı çalışmalarda düzenli seksin kalp krizi riskini azaltabileceği fikrini destekliyor.

düzenli seksin faydalari

14. Kan Basıncını Düzenler

Cinsel aktivite sırasında vücut rahatlar ve kan damarlarının esnekliği artar ki bu durum hipertansiyon riskini düşürür. Seks sırasında ve sonrasındaki rahatlama döneminde kan basıncı geçici olarak düşüyor bu da uzun vadede kan basıncının düzenlenmesine yardımcı oluyor.

15. Libido Artışı Sağlar

Libidomuz cinsel sağlığımız genel sağlığımız yaşam tarzımız ve ilişkilerimizle yakından ilişkili. Düzenli seks ilişkisi cinsel arzuyu ve libidoyu artırıyor çünkü seks hormonları libidoyla ilişkilendirilen kimyasal maddelerin vücuttaki seviyelerini yükseltiyor. Kendinizi seks yapmak için daha az motive hissettiğinizde cinsel aktiviteyi artırmak vücudunuzun doğal arzusunu uyandırarak libidoya katkıda bulunur. Libidonuzu artırmak için cinsel ilişki dışında doğal yollar arıyorsanız bu içeriğimize de göz atmayu unutmayın! 

düzenli seksin faydalari

16 . Partnere Karşı Yakınlığı ve Güveni Artırır

Seks iki insan arasında en derin ve en anlamlı bağı sağlayan fizyolojik süreçlerden biri. Partnerler arasında paylaşılan fiziksel ve duygusal deneyim özellikle orgazmla birlikte salınan oksitosin hormonunun da yardımıyla güçlü yakınlık hissi oluşturuyor. Oksitosin bilinen adıyla “sevgi hormonu” insanları birbirine bağlıyor ve ilişkide güven bağlılık hissinin gelişimine katkıda bulunuyor. Düzenli cinsel hayatı olan çiftler daha yüksek duygusal tatmine partnerleriyle daha güçlü empatik bağlar kurma olasılığına sahip. Özellikle ilişkideki çatışma durumlarında daha iyi iletişim ve çözüm stratejileri oluşturma kapasitesine yansıyor. 

17. Prostat Kanserine Karşı Koruyucu Etki̇ Sağlar

Cinsel aktivitenin sağlık üzerinde birçok olumlu etkisini olduğunu söyledik ancak erkekler için özel olarak düzenli seks yapmanın prostat sağlığı üzerinde koruyucu etkileri olabileceğine dair araştırmalar bulunuyor. Yapılan bazı epidemiyolojik çalışmalar düzenli boşalmanın, özellikle yaşlı erkeklerde prostat kanseri riskini azaltabileceğini öne sürüyor. Bunun olası sebebi düzenli boşalmanın prostat bezindeki kanserojen maddelerin ve iltihaplanma sürecine katkıda bulunabilecek diğer zararlı partiküllerin temizlenmesine yardımcı olması olabilir. Boşalma ile birlikte prostat üreme sisteminden eski ve zararlı hücrelerin atılımı gerçekleşiyor ve bu sayede olası tümör gelişiminin önüne geçebiliyor. 

düzenli seksin faydalari

Önerilen Yazılar