İlişkiler ve Cinsel Yaşam

İlişkide Cinsellik Ne Zaman Başlamalıdır?

27/04/2024
Bridolog 4 dakikalık okuma

Cinsellik; iki insan arasındaki en özel ve yakın anların paylaşıldığı çiftlerin arasındaki bağı derinleştiren oldukça kişisel ve karşılıklı rıza gerektiren bir eylem. İlişkilerde cinselliğin ne zaman başlayacağı sorusu ise ‘zaman’ kelimesinden çok ‘hazır olma’ durumuna işaret ediyor. Her çiftin kendine özgü hikayesi, kendi bağlamında ele alınması gereken özel dinamikleri bulunuyor. İlişkide cinsellik ne zaman başlamalıdır? sorusuna verilecek genel bir yanıt olmasa da doğru zaman elbette var. İletişim, açıklık ve dürüstlük bu kararı verirken atılacak sağlam adımların başında geliyor. Karşılıklı rahatlık ve anlayış içinde yapılan diyalog iki kişi arasında bu hassas konuda sağlıklı karara varılmasını sağlıyor. İletişim, güven ve ortak kararlar bu yolculukta rehberiniz olmalı. 

Yeni İlişkide Cinsellik Olmalı mıdır?

Yeni ilişkinin başındaki cinsellik sorunsalı oldukça göreceli ve her çiftin kendi içinde değerlendirmesi gereken bir konu. Cinsellik ilişkilerin parçası olsa da zamanlaması, rahatlık düzeyi ve hazırlık evresi bulunuyor. Bazı kişiler duygusal bağlarını derinleştirmeden önce cinsel birlikteliğe girmeyi tercih ederken diğerleri duygusal bir bağ kurulana kadar beklemeyi uygun bulabiliyor. Önemli olan iki tarafın da bu konuda rıza göstermesi, kendilerini baskı altında veya acele ettirilmiş hissetmemesi. Cinsellik ilişkilerde olmazsa olmaz olarak görülmemeli bireyler kendi değer yargıları ve hazır oldukları zaman dahilinde bu adımı atmalı. 

ilişkide cinsellik ne zaman başlar

Yeni Bir İlişkide Cinsellik Kim Tarafından Başlatılır?

Yeni bir ilişkide cinselliğin kim tarafından başlatılacağı sorusu aslında eski moda kuralların dışında bir yerde duruyor. Günümüz aşk macerasında kimin ilk adımı atacağı cinsiyet kavramının çok ötesine geçmiş durumda.  Eski dönemlerde belki erkeklerin işi gibi görülse de artık karşılıklı rıza ve hazır olma anlayışı üzerine kurulu daha modern ve eşitlikçi bir yaklaşım var. Yeni bir ilişkide cinselliği kimin başlatacağı konusunda bir kural kitabı bulunmuyor. İlk kıvılcımı ateşlemek iki insanın da karşılıklı rahat ve istekli olduğu ortamda, spontane şekilde ya da planlı bir yaklaşımla gerçekleşebilir. Komik bir flörtleşme ile ya da derin bir bakışla oluşan kimya hangi tarafın devreye gireceğine ilişkin sinyalleri verir.

İlişkide sıkça göz ardı edilen şey cinselliğin bir başlangıç anı olmaktan ziyade sürekli gelişen ve değişen bir diyaloğun parçası olduğu. Yaşanan durum aynı zamanda şunu da gösterir; başlatma rolü sabit bir görev değil iki insanın birbirine duyduğu güven ve arzunun dinamik bir sonucudur. Tabii ki bu süreç yavaş veya hızlı gibi kavramlara da sığmaz tamamen bireysel tercihlerin rahatlık seviyelerinin ve arzuların eşleşmesiyle ilgilidir. Soru şu olmalı, “Biz hazır mıyız?” ve “Bu adımı atmak istiyor muyuz?” 🤔 Karşılıklı rıza ve iletişim konu ne zaman cinselliğe gelirse gelsin her zaman anahtar konudur. Partnerlerinizin hislerini, sınırlarını ve hazır olup olmadıklarını önemseyerek cinselliği kimin başlattığı değil nasıl bir deneyim yaratacağınız daha fazla önem kazanır. Sonuçta yeni ilişkide cinsellik iki kişinin ortak kararıyla güzel bir senfoniye dönüşebilir senfonide kimin hangi nota ile başlayacağı yerine müziğin ne kadar uyumlu ve güzel olduğu ön plan olur.

cinsel ilişki ne zaman başlar

Bir İlişkide Cinsel Çekimin Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir ilişkide cinsel çekimin varlığı her yerde hissedilen enerjiyle kendini belli eder. Gözlerdeki o parıltı, iç gıdıklayan bakışlar anlaşılır bir dil olmasa da çok şey anlatır. Bir kişiye karşı hissedilen sıcak çekim yan yanayken dahi kalplerin hızlanan atışlarında saklı. Cinsel çekim konusunda en büyük ipucu sizinle partneriniz arasındaki elektriklenmeyi nasıl hissettiğinizdedir. Masum dokunuşun verdiği ürperme, yüze yayılan kızarıklık, birbirinizin yanında daha canlı ve enerjik hissetme hali cinsel çekimin işaretlerinden biridir. 

Duygular, şaka dolu konuşmalardan tesadüfen dokunmalardan ya da birlikte geçirilen zamanlardan beslenir. Farkında olmadan birbirinize doğru eğilirken veya baş başa kaldığınızda odayı dolduran yoğun sessizlik cinsel çekimin doğal parçasıdır. Sözlerin bittiği yerde hisler devreye girer ve bazen aranızdaki kimya kelimenin gerçek anlamıyla hava gibi somut olmayan ama kesinlikle hissedilen varlığa dönüşür. 

Cinsel çekim kaçınılmaz bir şekilde birbirinizin fiziksel görünümüne olan ilginizi de kapsar. Partnerinizin fotoğrafını gördüğünüz zaman yüreğinizdeki hızlı atışlar, mesajlarını beklerken gelen heyecanınız çekimin belirtileri arasında yer alır. Peki bu duyguları nasıl ayırt edersiniz? İçinizdeki heyecan, sürekli özlem ve her buluşmayı iple çekme hali işte o zaman sahneye cinsel çeki adını verdiğimiz misafirimiz çıkar. Seni görmek istiyorum mesajlarınızın arkasında yatan ve sesli olarak ifade edilmeyen ancak birbirinizin yanında iken havada asılı duran bir duygu bulutu oluşur. Eğer aklınız sürekli o kişide ise ve onu görmek için sabırsızlanıyorsanız yaşadığınız duygular karşılıklı ise aranızdaki cinsel çekim su götürmez bir gerçek.

iliskide cinsel cekim

Cinsel İlişki Olmadan İlişki Olur mu?

Cinsel ilişki olmadan ilişki tabii ki olur! :) Bir ilişkinin temeli karşılıklı saygı, güven, iletişim ve ortak yaşam vizyonuna dayanır. Unsurlar partnerler arasındaki derin bağın ve yoldaşlığın ana malzemeleridir. Cinsellik malzemeler eşliğinde harmanlandığında tatlı bonus olabilir ama olmazsa ilişkiyi tatminsiz bırakacak bir şart değildir. Aseksüel bireyler veya cinsel isteksizlik yaşayanlar için cinsellik gündelik ilişkilerde çok küçük bir rol oynar ya da hiç oynamaz. Bunun yerine sohbetler, ortak ilgi alanları, macera dolu deneyimler, karşılıklı destek ilişkinin can damarları haline gelir. 

Karşılıklı anlayışla birleşen manevi yakınlık cinsellik temelli olmayan ilişkilerde de son derece zengin ve doyumlu bir birlikteliğe dönüşebilir. Duygusal bağ ortak hedeflere yönelik çalışma, birlikte vakit geçirme, yaşamın sırlarını birlikte çözme cinsellik olmadan da bir ilişkiyi sıcak ve canlı tutmanın örnekleri arasında yer alır. İki insanın birbirine olan bağlılığı günlük rutinler, neşeli kahkahalar ve karşılıklı büyümeye olan taahhüt ilişkiyi derinleştirirken cinselliğe ihtiyaç duyulmayabilir. İlişkideki tatmin pahalı restoranda yemek yemek ya da kapsamlı bir piknik sepetiyle bir battaniye üzerinde yemek gibi çeşitli biçimlerde ortaya çıkabilir.  

cinsel ilişki ne zaman olmalı

Bazı insanlar için aşk cinsellikten ziyade birbirlerinin en iyi ve en kötü günlerinde yanlarında olan bir arkadaş anlamına gelir. Cinsel ilişki olmadan da aşkın derinliği ve zenginliğiyle dolu son derece tatminkâr ilişkiler kurmak mümkün. İlişkiler birbirine olağanüstü düzeyde bağlı iki kalbin eşsiz bir hikâye oluşturduğu izlenimini verir ve hikayelerimiz hepimizin seçimlerine göre şekillenir. Cİnel arzu konusunda isteksiz olduğunuzu düşünüyor ve bu isteği artırmak istiyorsanız ''Libidonuzu doğal yollarla artırmanın yolları'' içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Önerilen Yazılar