Cinsel Yaşam

Cinsel İlişki Sıklığı Ne Kadar Olmalıdır? İdeal Cinsel İlişki Süresi Kaç Dakikadır?

22/11/2023
Bridolog 4 dakikalık okuma

Cinsel ilişki sıklığı birçok çiftin kafasını karıştıran bir konu. Cinsel ilişki sıklığı ve süresi çiftlerin kişisel tercihlerine, ihtiyaçlarına ve ilişkilerine bağlı olarak değişiyor.

Her çiftin cinsel yaşamı farklı bu durum partnerlerin duygusal bağlarına, fiziksel ihtiyaçlarına ve iletişimine dayalı. Kimi çiftler daha sık cinsel ilişkiye girerken, kimileri daha seyrek ilişkiye giriyor. Araştırmalar ideal cinsellik sıklığının haftada bir ya da iki olduğunu söylüyor. Fakat burada önemli olan, her iki partnerin de bu konuda rahat hissetmesi ve mutlu olması.

Cinsel ilişki süresi de kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. ABD merkezli Seks Terapisi ve Araştırmaları Derneği ve Pennsylvania Eyalet Üniversitesi iş birliğinde yapılan araştırmalara göre ortalama seks süresi 3 ile 7 dakika olarak belirlenmiş.

Sağlıklı Cinsel İlişki için Haftada Kaç Kere Seks Yapılmalı?

Sağlıklı cinsel ilişki sıklığı konusu kişiden kişiye değişir Araştırmalar sağlıklı cinsel ilişki için haftada bir ya da iki kere seks yapılmasını öneriyor. Fakat bu durum çiftler arasındaki tercihlere, ihtiyaçlara ve yaşam tarzına göre farklılık gösterir. Çiftlerin aralarındaki açık iletişim çok önemli ve her iki tarafın tatmin olduğu bir sıklığı bulma konusunda çiftler ideal seks süresini belirlemeli.

Bazı çiftler için haftada bir veya birkaç kez cinsel ilişki yeterli olabilir. Bazıları ise daha fazla cinsel teması tercih edebilir. Önemli olan, partnerler arasında bir denge ve uyum yakalamaktır.

cinsel-iliski-sikligi

Cinsel İlişki Sıklığını Etkileyen Nedenler

Çiftler arasında dönem dönem ilişki sıklığı azalabilir ya da daha fazla olabilir. Bu durum oldukça normal. Cinsel ilişki sıklığını etkileyen nedenler fiziksel, duygusal, ilişki ve çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Seks sıklığını etkileyen nedenler ise şu şekilde:

  • Yaş
  • Cinsel fonksiyon sorunları (sertleşme sorunu, erken boşalma, hormon düşüklüğü gibi)
  • Cinsel iletişim eksikliği
  • Hayat olayları-stres
  • Fiziksel ve duygusal sağlık durumu
  • Hastalıklar ve ilaçlar
  • Madde veya alkol bağımlılığı
  • İlişki durumu, ilişki problemleri, çatışmalar
  • Depresyon
  • Kişisel tercihler

Cinsel ilişki sıklığı kişiseldir ve her çift için farklılık gösterir. Önemli olan, partnerler arasında açık iletişim ve anlayışın sağlanması. Cinsel hayatınızda bir sorun yaşıyorsanız cinsel terapist veya uzmana başvurmanızı öneririz.

Her Gün Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Her gün cinsel ilişkiye girilip girilmemesi tamamen kişilerin kendi tercihine bağlı. Fakat her gün cinsel ilişkiye girmek bir süre sonra çiftler arasında sorunlara yol açabilir. Her gün cinsel ilişkiye girmek çiftlerin sosyal hayatını kısıtlar, çiftlerin fiziksel sağlığını etkileyebilir. Cinsel ilişki sıklığı, ilişkinin durumu ile de bağlantılı bir durum. İlişkisi sağlam, duygusal olarak yakın olan çiftler daha sık cinsel ilişkiye girmeyi tercih edebilir. Bazı çiftler için cinsel ilişki haftada iki veya üç daha tatmin edici olabilir. Bunların haricinde siz ve partneriniz cinsel açıdan aynı fikirde olduğunuz sürece her gün seks yapmanın kanıtlanmış bir riski yoktur.

cinsel ilişki sıklığı

Sağlıklı Cinsel İlişkinin Süresi Ne Kadar Olmalıdır? Genel Ortalama Nedir?

Birçok kişi cinsel ilişkinin saatlerce sürmesini ve tüm gece devam etmesi beklentisine giriyor. Ancak arzu edilen ortalama seks seansı muhtemelen düşündüğünüzden daha kısa sürüyor :) Cinsellik siz ve partneriniz ne kadar isterse o kadar sürmesi gerekir. Ancak konuyla ilgili bilimsel bir araştırma ideal cinsel ilişki süresini üç ila yedi dakika olarak belirlemiştir. Genel ortalamaya baktığımızda ise cinsel ilişki süresi 8 ile 15 dakika sürüyor.

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma, cinsel ilişki sırasında istenmeyen ve kontrol edilemeyen bir biçimde ilişkiden önce veya başladıktan bir dakikadan kısa bir sürede orgazm olmaktır. Erken boşalmanın 2 ana türü bulunuyor; Birincil ve ikincil erken boşalma. Birincil boşalma ilişkiye başladıktan bir dakika sonra meydana gelen boşalmadır. İkincil boşanma genellikle yaklaşık 3 dakika veya daha az süreyle boşalmasıdır. Erken boşalması olan kişiler seks sırasında boşalmayı kontrol edemez ya da geciktiremezler. Bu durum kişinin hayatını oldukça kötü etkiler bu da cinsel yakınlıktan kaçınmaya yol açar.

Erken boşalma nedenleri arasında stres, depresyon, performans kaygısı, cinsel ilişkilerle ilgili utanç veya suçluluk duygusu gibi faktörler yer alır.  Erken boşalmayı teşhis etmek için bir doktora gitmenizi öneririz. Doktor hastanın sağlık geçmişini değerlendirecek ve fiziksel muayene yapacaktır.

cinsel ilişki sıklığı

Cinsel İlişki Süresi Nasıl Uzatılır?

Cinsel dayanıklılığınızı artırmanın ve partnerinizle yatakta geçirdiğiniz süreyi artırmanın birçok yolu var. Cinsel ilişki önce mastürbasyon yapmak, erkekler için cinsel dayanıklılığı artırır. Erkeğin kendisini daha iyi kontrol etmesine ve boşalma süresini uzatmasına yardımcı olur. Erken boşalma aşırı duyarlılığın bir sonucu olabileceğinden prezervatif kullanmak, seksin daha uzun sürmesini sağlayabilecek basit bir çözüm. Düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösterin. Özellikle kegel egzersizleri hem erkekler hem de kadınlar için pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur. Bu da cinsellik süresini uzatır.

Ön sevişmeye daha fazla zaman harcayın. Birbirinizi daha fazla öpebilir, dokunabilir veya oral seks yapabilirsiniz. Ön sevişme, yatakta birlikte geçirdiğiniz zamanın miktarını artırmakla kalmaz, aynı zamanda seksi daha yoğun, heyecanlı ve zevkli hale de getirir. Cinsel ilişki süresini geciktirmek için dur-başlat tekniğini kullanabilirsiniz.  Bu teknikte kadın erkeğin penisini 3 kez boşalma durumuna getirir, ancak boşalma olmadan önce uyarıyı keser. Dördüncü denemede ise boşalmaya izin verilir. Dur-başlat tekniğinin uygulanması kolay ve genellikle etkilidir, ancak doğru zamanlamayı yakalamak için seks yapmadan önce birkaç kez pratik yapmanız gerekebilir.

Erken boşalmayı önlemenin ve seks yapabileceğiniz süreyi artırmanın bir başka yolu da sıkma tekniğini kullanmak. Sıkma tekniği, dur-başlat tekniğine benziyor. Bu teknikte orgazma ulaşmadan hemen önce penisinizin başını sıkın ve ardından sekse devam etmeden önce vücudunuz kendine gelene kadar yaklaşık 30 saniye bekleyin. Daha sonra sekse devam edin. Dur-başlat tekniği gibi, sıkma tekniği de biraz pratik gerektirebilir. Erken boşalma eğilimindeyseniz, erkekler için geciktirici spreyini deneyebilirsiniz.

Eğer erken boşalma sorunu devam ediyorsa, bir cinsel terapist veya doktordan yardım almanızı öneririz.

cinsel ilişki sıklığı

Önerilen Yazılar