Güzellik & Bakım

Arbutin Nedir ve Ne İşe Yarar?

12/03/2024
Bridolog 5 dakikalık okuma

Cilt tonunu eşitlemek, koyu lekeleri ve sivilce izlerini gidermek veya hiperpigmentasyon görünümünü azaltmak istiyorsanız muhtemelen hangi ürünlerin en iyi sonucu verdiğini merak ediyorsunuzdur. C vitamini, retinol ve glikolik asidin endişelerinize çözüm olduğunu duymuşsunuzdur ancak oldukça hafife alınan aydınlatıcı bir bileşenin radarınızda olması gerekir: Arbutin. Arbutin, meyvelerin besleyici kollarından bizlere ulaşan, cilt tonunu eşitleyici ve aydınlatıcı bir madde. Çoğunlukla ayı üzümü gibi bitkilerde bulunur ve ciltteki aşırı pigmentasyonun hafifletilmesi için kullanılır. Bu güçlü bileşen ışıl ışıl bir cilt arayışınızda sizin en büyük destekçiniz olmaya aday. Arbutini biraz daha yakından tanıyalım ve cilt sağlığı için sunduğu faydaları keşfedelim!

Arbutin serum

Arbutin Ne İşe Yarar?

Arbutin cildinizdeki melanin üretimini doğal yollarla yavaşlatarak, hiperpigmentasyon savaşçınız olur. Arbutin içeren ürünler lekeli ve kararmış cilt bölgelerinin rengini açarak daha eşit ve canlı bir cilt tonu sunar.

Arbutinin içerisinde bulunan bileşenler, güneş lekeleri ve melasma gibi ciltteki renk düzensizliklerine karşı savaşıyor. Ayrıca antioksidan özellikleri sayesinde cilt sağlığınızı korumak ve cildinizin genç görünümünü uzatmak için de arka planda bir koruyucu kalkan görevi görüyor. Hem güvenli hem etkili bu bileşeni içeren bakım ürünleriyle cildinizin aydınlık ve taze bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Arbutin serum

Arbutinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Arbutin, ciltteki ton farklılıklarına savaş açarak aydınlık ve pürüzsüz bir cilt yaratmada size yardımcı olur. Alfa arbutin formuyla, melanin üretimini güvenli bir şekilde düzenleyerek lekelerin ve cilt tonu düzensizliklerinin giderilmesine katkıda bulunur. Ciltteki aşırı pigmentasyonu hafifletir ve böylece güneşin neden olduğu lekelerin, yaşlılık izlerinin ve diğer renk değişikliklerinin hafiflemesine yardımcı olur. 

Arbutin, antioksidan özelliği ile cildi serbest radikallerin yol açtığı hasarlara karşı korur ve cilt yaşlanmasını yavaşlatırken cilde genç bir canlılık katmada önemli bir rol oynar. İçeriğindeki anti-inflamatuar özellikler ise ciltteki kızarıklık ve tahriş gibi hassasiyetleri yatıştırır böylece cildiniz rahat bir nefes alır. Arbutin, koyu lekeleri giderme yeteneği gibi sivilcelerden sonra ciltte kalan kırmızı-mor sivilce izlerini soldurmada da etkili.

Arbutin serum

Arbutin Sivilceye İyi Gelir mi?

Sivilce sorunlarıyla başı dertte olanlar, buraya dikkat!  Arbutin, sadece güneşten gelen lekelerle savaşmakla kalmaz aynı zamanda sivilce izleriyle mücadelede etkili. Bu doğal mucize, sivilceler nedeniyle oluşan kızarıklık ve koyu lekeleri hedef alarak cilt tonunuzu dengeler ve iyileştirme sürecine katkıda bulunur. 

Hafif yapısı sayesinde cilt tarafından kolayca emilir ve cildinizi tahriş etmeden nazikçe iyileşmeye teşvik eder. Arbutin, pigmentasyon karşıtı özellikleriyle sivilce izlerinin ve lekelerin görünümünü hafifletmeye yardımcı olurken, cildin doğal bariyerine zarar vermeden pürüzsüz bir yüzey bırakır. 

En güzeli de arbutin nemlendirici ve yatıştırıcı etkisiyle cildinizi besler ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olan bir nem dengesi kurar. Böylece cildiniz sivilcelere daha az meyilli hale gelirken mevcut izlerin tedavisinde de etkili olur.

Arbutin serum

Arbutin Serum Nasıl Kullanılır?

Arbutin serumları genellikle gece bakım rutininize eklemek için ideal. Cildiniz gece boyunca onarım modundayken etkilerini en iyi şekilde gösterir. Her cilt tipi farklı yeni bir cilt bakım ürünü kullanmaya başladığınızda cildinizin nasıl tepki verdiğini gözlemlemek önemli. Arbutin serumu kullanmadan önce cildinizi güzelce temizleyin. Temiz cilt, serumun daha iyi emilmesini sağlar. Nemli cilde tonik uygulamayı unutmayın. Tonik gözeneklerinizi arındırır ve serumun cilde daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olur. 

Avucunuza birkaç damla serum sıkın ve yüzünüze nazikçe tampon yaparak uygulayın. Serumunuz tamamen emildikten sonra cildinize hafif yapılı bir nemlendirici sürün. Sabahları serum uygulayacaksanız son adım olarak geniş spektrumlu bir güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin. Seçtiğiniz ürüne göre değişiklik gösterse de arbutin serumların günde 2 kez kullanılması öneriliyor.

Arbutin serum

Arbutin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Arbutin tüm cilt tipleri için güvenli olsa da cilt bakımınıza yeni bir içerik eklemeden önce daima bir yama testi yapmanız önerilir. Hassas cilt tipleri için ciltte kaşıntı, kızarıklık veya yanma hissi gibi alerjik reaksiyonları anlamak için yama testi yapılması son derece önemli. Nadir görülen bir durum ancak bazı durumlarda Alpha Arbutin kullanımı hassas cilde sahip kişilerde hafif sivilcelere neden olur. Temiz ve kuru cildinize, temizlik ve tonikleme sonrasında ağır nemlendirici ve güneş kremleri kullanmadan önce uygulayabilirsiniz. 

Nemlendiriciyi uygulamadan önce arbutin ürününün tamamen kurumasını beklediğinizden emin olun. Aksi takdirde ürün cildinize etkili bir şekilde nüfuz etmeyecek. Cilt probleminize bağlı olarak doğrudan yüzdeki hiperpigmentasyonlu bölgelere leke tedavisi olarak veya tüm yüzünüzde (gözler, dudaklar ve ağızdan kaçınarak) kullanabilirsiniz. Etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için bunu kimyasal peelingler ve retinol gibi diğer cilt rengini açıcı bileşenlerle ve ayrıca C vitamini ve AHA'lar içeren diğer kremler ve serumlarla birlikte kullanabileceğinizi unutmayın.

Dozaj açısından alfa arbutin, %2'ye kadar konsantrasyonlarda topikal kullanım için güvenli. Öte yandan beta arbutin cilt bakım ürünlerinde %7'ye kadar konsantrasyonlarda topikal kullanım için güvenli.  Bu malzemeleri 90 günden fazla aralıklarla kullanmadığınızdan emin olun. 

Arbutin serum

Arbutin Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Arbutin ürünlerinin genellikle gece kullanılması cilt bakım uzmanları tarafından öneriliyor. Ancak Alfa arbutin cilt bakım ürünleri günde iki kez güvenle kullanılabilir. Gündüz arbutin kullanacaksanız cildinizi her sabah geniş spektrumlu bir güneş korumasıyla korumayı unutmayın.

Arbutin Haftada Kaç Kez Kullanılır?

Normalden yağlı cilt tipine sahipseniz leke karşıtı serumu gönül rahatlığıyla her gün kullanabilirsiniz. Özellikle gece bakım rutininize dahil etmek cildin gece boyunca yenilenme sürecinde ekstra destek sağlayacak. Eğer kuru veya hassas bir cilde sahipseniz, arbutin serumunuzu haftada 3-4 kez kullanmanız yeterli olur. Böylece cildinizi aşırı yormadan arbutin’in faydalarını alabilirsiniz. 

Arbutin Yazın Kullanılır Mı?

Alfa arbutin gibi leke üzerinde etkili olan ürünler yazın da güvenle kullanılabilir. Ancak kullandıktan sonra güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Arbutin Ne Zaman Etki Eder?

Bütün cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi arbuntin ürünlerini de düzenli kullanmak gerekiyor. Düzenli kullanımda 1. aydan itibaren cilt problemlerine bağlı olarak etkisini göstermeye başlar.

Arbutin ile Kullanılmaması Gerekenler Nelerdir?

Arbutin birçok cilt bakım ürünüyle iyi çalışır. Dikkat etmeniz gereken diğer kombinasyonlardır. Örneğin arbutin, niasinamid ve C vitamini ile iyi çalışır. Ancak üçünü aynı anda kullanamazsınız çünkü C Vitamini ve Niasinamid birlikte iyi çalışmaz. Bunları günün veya haftanın farklı zamanlarında kullanabilirsiniz.

Arbutin serum

Arbutin ve Niacinamide Farkı Nedir?

Arbutin doğal bir aydınlatıcı olarak kullanılıyor. Ayı üzümü bitkisinden elde edilen ve daha parlak, taze bir cilt tonu için melanin üretimini kontrol altına alarak çalışan bir bileşen. Güneşin zararlı etkisiyle oluşan koyu lekelerin ve hiperpigmentasyonun azalmasına yardımcı olur. 

Niacinamide yani B3 vitamini ise cilt bakım dünyasının çok yönlü bir bileşeni. Geniş çapta anti-inflamatuar özelliklere sahip ve cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirir kırmızılık ve hassasiyetin azalmasına katkıda bulunur. Niacinamide, aynı zamanda cilt yağ dengesini de düzenleyerek geniş gözeneklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. İkisinin arasındaki en büyük fark ise arbutinin lekeler üzerinde etkili olması, Niacinamide ürünlerinin ise gözenekler ve sebum dengesi alanlarında etkili olması.

Önerilen Yazılar