Gerçek Düğünler

Aslı ve Mert’in Doğal ve Samimi Bahçe Nişanı

04/10/2020
Bridolog 9 dakikalık okuma
Hep sizden gelenleri paylaşıyoruz, bu defa sıra bizde! Bu sefer markamızın kurucularından canımız Aslı’nın Mert’le evlerinin bahçesinde gerçekleşen samimi kız isteme seremonisi ve nişan yemeğinin detaylarını sizinle paylaşalım! Değişen planlar, evde nişanla ilgili ipuçları, Aslı’nın elbise tercihleri ve bu samimi ve doğal nişanla ilgili tüm detaylar için hemen başlayalım!

Selam Aslı! Biz biliyoruz ama bilmeyenler için Mert’le hikayenizi biraz dinleyebilir miyiz, evlilik teklifi nasıl oldu? :)

Haha tabii. :) Biz Mert’le uzun süredir tanışıyoruz; tanıştığımızda üniversitedeydim. Ortak arkadaşımız canım Hazal aracılığıyla tanıştık. Evlilik teklifi de Şubat 2020’de arkadaşlarımızla birlikte kayak tatili için gittiğimiz Megeve’de oldu. Çok doğal, abartıdan uzak, tam ikimize göre bir evlilik teklifiydi. Bol maceralı bir gündü, bizim için unutulmayacak bir anı oldu. 

Peki nişan kutlamanız ne zaman, nerede oldu?

Nişanımızı aslında Nisan ayında yapmayı planlamıştık, sevdiğimiz bir otelin restoranında bir nişan yemeği vermeyi planlıyorduk. 80-90 kişi gibi bir davetli sayımız olacaktı. Ve aslında birçok şey de hazırdı. :) Ama sonra pandemi çıkınca herkes gibi biz de bu planımızı erteledik.

Daha sonrasında ise bu planı iptal etmeye karar verdik çünkü ilk planımızdaki kadar kalabalık bir etkinlik yapmak istemedik. Evimizin bahçesinde aile arasında bir kız isteme ve sonrasında yemek planlamaya karar verdik. Aslında klasik anlamda bir nişan gibi değildi pek. :)

Açık havada olmasını istediğimiz için tarih olarak 22 Ağustos’u seçtik. Yer olarak da canım anneannem ve rahmetli dedemin Ankara’ya 1 saat uzaklıktaki evlerinde karar kıldık. Bizim için ailece çok özel ve anlamlı bir yeri olduğu için bu seçim içimize çok sindi diyebilirim.

asli-mert-nisan
asli-mert-nisan

Peki gün içinde akış nasıl oldu? Kız isteme, yemek, nasıl bir sırada gerçekleşti?

Bu benim de kafamı karıştıran sorulardan biriydi o yüzden biraz detaylıca açıklayayım. Tüm organizasyon açık havada olduğu için hava kararmadan önce gelmeleri için Mert’leri davet ettik. :)

Mert’ler eve geldikten sonra biraz sohbet edildi, sonra kahve ikramına başladık. Önce Mert’in aile büyükleri, sonra kendi aile büyüklerimden başlayarak kahve ikramını yaptık. Bu esnada sembolik kız isteme konuşması yapıldı. Birçok insan bu aşamada biraz gerilebiliyor ama bizimki çok rahat ve doğal bir şekilde ilerledi.

Sonrasında getirdikleri çikolataları ikram ettim, ve içki ikramı yapıldı. Daha sonrasında ise yemeğe geçtik. :) Yüzükler yemek esnasında kesildi.

asli-mert-nisan
asli-mert-nisan

Peki tuzlu kahve?

Tuzlu kahve yapmadım. :) Mert’in kahvesine Baileys koydum; o kadar güzel olmuş ki Mert’ten “kahveyi bundan sonra böyle içelim” önerisi geldi.

asli-mert-nisan

Biraz da nişanınızın teması ve dekorasyonuyla ilgili bilgi alalım!

Ev eski Ankara evleri model alınarak inşa edilmiş olduğundan kendine özgü çok net bir tarzı var. O yüzden bu dokuyu bozmadan, kafa karıştırmayacak, evin kendi tarzıyla yarışmayacak bir dekorasyon planlamak istedik. Bir de kalabalık bir etkinlik olmayacağı, aile arasında bir gün olacağı için abartıdan kaçınmaya özen gösterdik.

Benim için en önemli nokta ışıklandırmaydı. Köy ışıkları kullanarak bahçeyi ışıklandırdık, bu bence eve çok yakıştı. Yine yüzük ve pasta keseceğimiz alana da hazır bir backdrop koymak yerine iki ağaç arasına fairy lights ile ışıklandırma yaparak bir alan yarattık; bu hem çok güzel hem de daha doğal durdu.

Bahçe konseptiyle ve evle uyumlu olması adına ahşap masa ve sandalyeler tercih ettik. Çiçek olarak da pastel tonlarda ilerlemek istedik, ağırlıklı olarak ortanca ve gül kullandık. Bir de mum çok sevdiğim için hem masalarda hem de yerlerde bol bol mum kullandık. :)

Organizasyon için Reve Event’ten Özge’yle çalıştık, hiç sorunsuz çok güzel bir şekilde çalıştık. Tekrar ellerine sağlık. :)

Bir de yeri gelmişken söylemeden geçmeyeyim; o gün fotoğraf ve video çekimi için bizimle olan başta Kadir ve Emre Bey olmak üzere S&S Visual Maker ekibi de harikaydı; hem bize çok güzel bir enerji verdiler hem de fotoğraflarımıza ve videolara tek kelimeyle bayıldık!

asli-mert-nisan
asli-mert-nisan
asli-mert-nisan
asli-mert-nisan

Gelelim yemek ikramına. :) Bu konudaki tercihleriniz nasıl oldu?

Misafirlerimize masada yemek ikramı yapmak istedik; en çok bu şekilde rahat edeceklerini düşündük. Mesafeli bir şekilde bir oturma planı organize ettik. Menümüzün direkt görselini paylaşalım, belki yol gösterici olur. :)

Menüyü belirlerken öncelikle Mert’le benim zevklerimizi, sonrasında “içecek olarak neler tercih edilir ve yanlarına en uygun neler olur” sorusunu ön planda tutmaya çalıştık.

asli-mert-nisan

Elbiselerine gelelim! :) Neden iki elbise tercih ettin?

Aslında iki elbise giymek gibi bir planım hiç yoktu. Gri elbisemi Nisan ayında planladığımız nişan öncesi seçmiştim. :) Nasıl bir şey istediğimi çok iyi biliyordum o yüzden seçim yapmam hiç zor olmadı. Mybestfriends’te bu elbise modelini denedim ve bayıldım. Sadece koleksiyonlarında olanlardan farklı bir renk istedim, açık griye karar verdik ve elbisemi üzerime göre diktiler. Gerçekten çok çok içime sindi, tam istediğim gibi oldu.

Ama tabii bu elbiseyi Nisan ayında kapalı alanda giyeceğimi düşünerek seçmiştim. Planımız Ağustos ayına evimizin bahçesine taşınınca ve kız isteme törenini öğleden sonra yapma planımız olunca planlar biraz değişti. :) Bu uzun kollu elbiseyle isteme esnasında sıcaktan dolayı rahat edemeyeceğimi düşündüm ve hemen Aisa’dan online olarak diğer elbisemi istedim. O da şansıma güzel oldu, hiçbir problem yaşamadım.

Yani istemeden de olsa isteme aşamasında başka elbise, hava kararıp serinledikten sonra başka (asıl planladığım) elbise giymiş oldum. :)

asli-mert-nisan

asli-mert-nisan

Bir de ayakkabı tercihlerini soralım!

İlk elbisemle nude Sergio Rossi stilettolarımı giydim. Gri elbisemin altına minik topuklu ve tüylü siyah Aquazzura sandaletleri tercih ettim. Ama bu ayakkabının pek rahat olduğunu söyleyemem, o yüzden pasta da kesildikten sonra hemen Alexander Mcqueen sneakerlarımı giydim, çok rahat ettim. :)

Peki saç ve makyaj konusunda nelere dikkat ettiğini öğrenebilir miyiz?

Ne benim tarzıma, ne nişanın tarzına uyacağından abartılı tercihler yapmadım. Saçımı hem sıcakta rahat edebilmek hem de iki elbiseme de uyacağını düşündüğümden sade bir atkuyruğu yaptırdım. Normalde de kendi kendime yaptığım atkuyruğunun daha güzelini -ve yine de doğal şekilde- Salim Bey (Salim Toygar) tam istediğim gibi yaptı.

Makyajımda da yine kendim özel bir gün için yapacağım tarzda, bana çok uyan bir makyajı Oğuzhan Bey (Oğuzhan Doğancı) çok güzel bir şekilde yaptı. Ten ürünü olarak benim günlük olarak kullandığım kendi makyaj malzemelerimi kullanarak çok ince, hafif bir ten makyajı yaptık. Göz makyajında da sadece ince bir eyeliner istedim, neredeyse hiç far kullanmadık.

Hem saçımdan hem makyajımdan çok memnun kaldım ve en önemlisi gün boyunca çok rahat ettim, tüm gün ne saçımı ne makyajımı düşündüm.

asli-mert-nisan

Nişanınızın tarzını 3 kelimeyle tanımlaman gerekse?

"Samimi, neşeli ve doğal" derim. Aile arasında az sayıda kişiyle bir etkinlik olduğu için gerçekten evimizin bahçesinde ailece neşeli bir akşam yemeği yiyormuşuz atmosferi oluştu, her anı çok güzel geçti. İlk planımızdan farklı bir plan olarak, aslında B planı olarak bu günü planladığımız için bu kadar güzel geçebileceğini tahmin etmedik ama her şeyiyle harikaydı.

asli-mert-nisan

Menü, davetiye ve hediyelik kartları çok zarif görünüyor, biraz da bunları yaparken nasıl ilerlediğini anlatabilir misin?

Açıkçası nişanın böyle küçük bir etkinlik olacağını bilsem büyük ihtimalle davetiye düşünmezdim. :) İlk planımız daha kalabalık olacağından dijital davetiye hoş olur diye düşünmüştük ve Tanla’yla (Otuz Kağıt İşleri) hemen davetiyelerimizi tasarlamıştık. Ben sade ve klasik tarzdaki davetiyeleri çok sevdiğimden böyle bir şey istedim, Tanla da ne istediğimi çok güzel anladı. :)

Tanla tüm davetiye setinde kullanmak için bize özel bir simge yaratmak istedi; biz de aileyi sembolize etmesi için güzel bir ağaç düşündük. Dijital davetiyelerimiz çok içime sindi, sonrasında hem mekânda hem tarihte değişiklik olunca davetiyenin kolaylıkla değişebilmesi de rahatlık oldu.

Menüyü ve hediye kartlarını da planımız kesinleşince, yine davetiyemizle uyumlu olacak şekilde hazırladı Tanla. Menümüzde gri ipek kurdeleler kullanarak biraz hareket kattık. Yırtık kağıt kullanarak da biraz nostaljik bir hava yarattık. :) Menüler masa düzenlememize çok güzel bir hava kattı.

Ön not: Fotoğrafta basılı davetiye var ama aslında dediğim gibi dijital davetiye hazırladık, bunları anı olsun diye birkaç tane bastırdık. :)

asli-mert-nisan

Peki müzik konusunda nasıl tercihler yaptınız?

Yemek başlamadan önce jazz klasikleri çalmaya başladı, yüzük kesildikten sonra ise Tanju Okan’dan “Öyle Sarhoş Olsam ki” ile başlayarak Türkçe eski şarkılara geçtik; tüm gece de böyle devam etti. Bu müzikler bizce ortama çok yakıştı, herkesin çok hoşuna gitti. Pasta keserken çalması için The Beatles’dan “When I’m Sixty-Four” şarkısını seçtik.

asli-mert-nisan

Kısaca nişan hediyeliklerinden de bahsedersen çok seviniriz!

Aslında pandemi ortaya çıkmadan önce bu kolonyayı sevdiğim ve güzel bir hediye olacağını düşündüğüm için Eyüp Sabri Tuncer’in Hatıralar kolonyasının mini boy cam şişelerini sipariş vermiştim. Sonra pandemi çıkınca kolonya popüler bir hediyeliğe dönüştü. :)

Kolonyalar için 30 Kağıt İşleri davetiyemiz ve menülerimizle uyumlu mini hediye kartları yaptı, çok güzel oldu.

Evde nişan planlamanın zorlukları oldu mu?

Öncelikle bu ev sürekli olarak yaşanan bir ev olmadığı için ve daha önce buna benzer hiçbir organizasyon yapılmadığı için nasıl olur, güzel olur mu, neyi nerede yapalım gibi konular bizi baya düşündürdü. Bu noktada işini iyi yapan insanlarla çalışmak bizim işimizi çok kolaylaştırdı.

O yüzden zorluk demeyeyim ama, evde bir etkinlik planlıyorsanız daha fazla noktayı düşünmeniz gerekiyor. Ama evin atmosferi, samimiyeti de bambaşka oluyormuş; o yüzden değer diye düşünüyorum. :)

asli-mert-nisan

Nişan kutlamanızı planlamanız ne kadar vaktinizi aldı?

1 aydan kısa bir süre aldı. Çünkü aslında yazın yapmayı planlamıyorduk, daha da erteleriz diye düşünüyorduk ama sonra ilk planımızı iptal edip, aile arasında bir şey yapmaya karar verince ve açık havada olsun deyince havalar soğumadan yapalım dedik; o yüzden bol bol vaktimiz olmadı planlama için. Ama ne istediğimi ve ne istemediğimi bildiğim için hemen hemen konuda her karar vermem kolay oldu, o yüzden zaman açısından sıkıntı yaşamadık.

Cevabını çok merak ettiğimiz bir soru daha var: Bridolog’un kurucularından olmak bu nişanı planlarken işini zorlaştırdı mı yoksa kolaylaştırdı mı? :)

Kesinlikle çok kolaylaştırdı. :) Uzun süredir her gün o kadar fazla düğün planlama içeriği görüyorum, inceliyorum ki, bu konuda net bir zevkim oluştu. Zaten kararsız biri değilimdir ama özellikle bu konularda ne istediğimi ve ne istemediğimi çok net bir şekilde biliyordum, o yüzden hızlıca ve kolaylıkla birçok şeyi hallettim.

Tabii bir de Bridolog’da sadece kendimiz de birlikte çalışmak isteyeceğimiz firmalarla çalıştığımızdan, doğru isim ve firmalarla buluşmak ve çalışmak da kolay oldu ve bu da haliyle işimizi bir hayli kolaylaştırdı. :)

Biraz da düğün hazırlıklarını soralım, hazırlıklara başladınız mı?

Başlamadık ama aklımızda bir şeyler var, pandeminin de seyrine göre karar vereceğiz. :)

asli-mert-nisan

Tüm gelinlerimize soruyoruz, sana da sormazsak olmaz. :) Tecrübene dayanarak verebileceğin ipuçları neler?

Böyle günlerin asıl amacı bir güzel olayı sevdiklerinizle beraber kutlamak, mutlu olmak ve bu mutluluğu paylaşmak. O yüzden ne başkalarının size dayattığı ne de kendi kafanızda yarattığınız kalıplara takılı kalmayın. “Böyle olursa güzel olur”, “şöyle olursa istediğim gibi olmaz” diye yargılara takılmayın, sizin mutlu ve memnun olmaya niyetiniz oldukça her şekilde güzel olur.

Bir de hem işinde başarılı ve gözü kapalı güvenebileceğiniz, hem de iyi anlaştığınız ve enerjinizin tuttuğu insanlarla çalışmak çok önemli. Biz bu konuda çok güzel tercihler yapmışız, birlikte çalıştığımız her isim günümüzü daha da güzelleştirdi, hem işler ve sonuçlar çok güzeldi hem de enerjileri öyleydi. Bu süreçlerdeki en önemli noktalardan biri kesinlikle bu, bu tercihleri yaparken iki kere düşünmek gerekiyor. :)

Künye:

Mekân: Aslı’nın ailesinin evi
Organizasyon: Reve Event
Fotoğraf ve Video: S&S Visual Maker
Catering: Coquina Catering
Gri Elbise: Mybestfriends
Siyah Ayakkabılar: Aquazzura
Desenli Elbise: Aisa
Nude Ayakkabılar: Sergio Rossi 
Davetiye Seti: 30 Kağıt İşleri
Hediyelik: Eyüp Sabri Tuncer Hatıralar Kolonyası
Kız İsteme Çiçeği: Çiçeği Burnunda
Kız İsteme Çikolatası: Godiva
Nişan Pastası: Peony Cake
Saç: Salim Toygar (Red & White)
Makyaj: Oğuzhan Doğancı
Müzik: Gökhan Kaplaner
Aksesuarlar: Hediye :)

Önerilen Yazılar