Gelin Saç ve Makyajı

En Güzel Gelin Topuzu Modelleri

02/08/2022
Bridolog 4 dakikalık okuma
Düğününde gelinliğine ve sana en çok yakışacak gelin saçı modelini mi arıyorsun? Düğünlerin vazgeçilmezi gelin topuzu saç modellerinden mutlaka biri seni yansıtıyor! :) Haydi gel birbirinden güzel topuz modellerine birlikte bakalım!

Hayalini kurduğunuz düğün artık çok yakın! Gelinliğinizin modeline karar verdikten sonra ya da öncesinde fark etmez, düğün günü hangi saç modelini istediğinizi anlamak için örnekler arasında gezindiğinizi biliyoruz. Gelin saçı için birçok model alternatifi bulunuyor. Ancak belirtmek isteriz ki bazı gelinlik modellerine en çok topuz yakışıyor. Bu yüzden aslında gelinliği seçtikten sonra saç modeli seçimini yapmanız en doğrusu! Peki en çok hangi gelin saçı modeli seviliyor derseniz bu listemizde gelinlerin baş tacı olan topuz modellerini ele alıyoruz. :) (Nikah ve after party için farklı saç modeli isteyen gelinler de bir tercihini topuzdan yana kullanabilir) Sade, yandan, dağınık, çiçekli, örgülü herkese hitap eden bu gelin topuzları ile düğünde harika gözükebilirsin! İşte en çok sevilen gelin topuzu saç modelleri;

Dağınık Topuz Modelleri

Gelin topuzu modelleri arasında şüphesiz en çok sevileni ve tercih edileni dağınık topuz oluyor. Her gelinlik modeline ve düğün konseptine uyan dağınık gelin topuzu özellikle göğüs detayı işlemeli olan gelinliklerle çok yakışıyor. Dağınık gelin topuzu modellerinin de birbirinden farklı tasarımları var. Burada iş pek tabi kuaförün el yeteneğine ve sizin beğeninize kalıyor. Uygulaması kolay gibi görünse de tüm gün saçınızda dağılmadan durması için işi uzmanına bırakmak ve iyi sabitlemek oldukça önemli. 

Sade Topuz / Balerin Topuzu Modelleri

Balerin topuzu çocukluktan beri her kızın hayran olduğu saç modellerinden biri. Söz konusu gelin topuzu olunca sade ve balerin tipi olan topuz modelleri de fazlasıyla tercih ediliyor. Genellikle tüm gelinlik modellerine uygun balerin topuzunu özellikle prenses tipi gelinlik giyecekseniz saçınızın daha sade olması için tercih etmeniz güzel bir seçim olacaktır. Balerin topuzunun en güzel yanı da düğün günü boyunca terleme, rüzgar gibi etkenlere karşı saçınızın kolay kolay bozulmayacak oluşu. Üstelik sade bir balerin topuzu sayesinde yüz makyajınızda ya da gelin aksesuarlarında dilediğinizi kullanabilirsiniz. 

Ensede Topuz Modelleri

Özellikle son yılların en çok yapılan saç modellerinden biri olan ensede topuz ile listemize devam ediyoruz. Hem oldukça salaş hem de şık görünebilen nadir topuz modeli olan ensede topuz ile harika görünmeniz mümkün. Çoğunlukla saç uçları maşalandıktan sonra içe dönük bir şekilde salaş toplanan bu topuz modeli çiçekli ya da incili gelin saç tokalarıyla da oldukça yakışıyor. 

Kısa Saçlara Topuz Modelleri

Her ne kadar topuz modelleri uzun ve orta boylu saçlar için uygun olsa da kısa saçlar için de harika gelin topuzları yapmak mümkün. Saçın boyundan dolayı genellikle tepeden bir topuz kısa saçlarda uygulanamasa da enseden toplanan ya da ortadan içeriye dönük toplanan topuzlar kısa saçlı gelinlerimize çok yakışıyor. Dilerseniz saç provanızda içek dönük topuzunuza beğendiğiniz saç aksesuarını taktırmayı da deneyebilirsiniz. Böylece topuzunuz daha yoğun ve şık görünebilir. 

Örgülü Topuz Modelleri

Klasik topuz modelleri bana göre değil diyenlerdenseniz örgülü gelin topuzu tam da size göre! Özellikle kır düğünü ve sahil düğünlerine çok yakışan bu modelin her türlüsüne bayılıyoruz! İster topuz üzerinden geçirilen örgüler ister tamamen örgü şeklinden oluşan topuzlar her türlüsünün size yakışacağına eminiz. Bizim favorimiz ise enseden yapılan örgü topuz modelleri. Hem çok zarif hem de şık görünmek için bu modeli tercih edebilirsiniz. Ayrıca bohem bir görüntü elde etmek istiyorsanız da örgülere topuzunuzda yer verebilirsiniz.

Yüz Tipinize Uygun Gelin Topuzu Seçimi

Listemizde yer alan tüm gelin topuzları modelleri arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız size daha kolay seçim yapabilmeniz için harika bir tüyo verelim. Gelin saçı seçiminde yüz tipine göre model seçmek en akıllıca yöntemlerden biri. Yüz tipinize en uygun, yüz hatlarınızı ortaya çıkaracak topuz modelini seçerek işinizi kolaylaştırabilir ve daha orantılı bir görünüm elde edebilirsiniz. Oval, yuvarlak, kalp, dikdörtgen ya da kare yüz hatlarının her birine topuz modeli yakışıyor. Aşağıdaki listemizden yüz tipinize en uygun modelleri bulabilirsiniz;

Oval Yüz Tipi: Tüm topuz modellerinin yakıştığı yüz tiplerindendir. O nedenle yüz hatlarını daha fazla ortaya çıkarmanızı tavsiye ederiz. Özellikle enseden topuz ve örgülü topuz modeli en uygun modellerdendir. 

Yuvarlak Yüz Tipi: Gergin ve tepeden sade bir balerin topuzu yuvarlak yüz tipleri için harika bir topuz modeli! Çok fazla aksesuar kullanmamanız, yüz hattını daha geniş göstermemek için önerilir. 

Kalp Yüz Tipi: Alın kısmının geniş olduğu ve çeneye doğru sivrileşen bu yüz tipine en çok giden topuz modeli genellikle bombeli kabarık topuzlar oluyor. Yüz hatlarının daha da belirginleştiği bombeli topuz modelleri ile altın oran görünümü yakalayabilirsiniz. 

Kare Yüz Tipi: Yüz hatlarının genişliği ve uzunluğun aynı olduğu bu tipte görünümü yumuşatmak iyi bir fikir olacak. Bunun için çiçeklerle ya da taşlarla süslenmiş yandan hafif salaş bir gelin topuzu önerebiliriz. Ayrıca önlerden çıkarılacak birkaç tutam saç ile yüzünüzün daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz.

Dikdörtgen Yüz Tipi: Bu yüz tipine sahip gelinler genelde sert görünümü hafifletmek için açık ve dalgalı saçı tercih eder. Ancak derli ve toplu bir gelin saçı görünümü için enseden topuz modeli de dikdörtgen yüz tipine oldukça yakışacaktır. 

Gelinlik Modeline Uygun Gelin Topuzu Seçimi

Gelin topuzu seçimi yaparken öncesinde gelinliğinizi seçmiş olmanın daha doğru olacağını belirtmiştik. Böylelikle özellikle yaka modeline göre saçınızı tamamlayarak harika bir görünüm elde edebilirsiniz. Gelinliğin yakasının modeli ne kadar farklı olursa olsun topuz modeli derli ve toplu bir görünüme sahip olduğu için gelinlik ile çok fazla uyumsuzluk yaşanmaz. Açık, dalgalı, kabarık saç modellerinde gelinlik modeline uyum çok daha önemlidir. Çünkü dekolte, işleme gibi yaka görünümlerini açık saç doğrudan etkiler. Ancak topuz modellerinde daha rahat davranabilirsiniz. 

Gelinlik modeline uygun bir topuz seçmek için dikkat etmeniz belli başlı birkaç püf noktası var. 

Gelinliğinizin önü hakim yaka, halter yaka ya da tek omuzlu ise gelin topuzunuzu çok düşük yapmamanızı öneririz. Halter yaka ve hakim yakalarda düşük topuzlar yüz hatlarını aşağıya çekebilir. Tek omuzlu gelinlik modelinde ise askı yönünün tersine yan topuz yaptırarak asimetrik bir görünüm elde ederek şıklığı yakalayabilirsiniz. Geriye kalan kayık yaka, v yaka, bisiklet yaka, ip askı ve straplez gelinlik modellerine her topuz modeli yakışacağı için en çok beğendiğiniz modeli deneyebilirsiniz! :)

 

Önerilen Yazılar