Gelin Saç ve Makyajı

Ombre Saç Nedir, Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Modelleri Nelerdir?

30/03/2023
Bridolog 5 dakikalık okuma

Son yılların gözdesi ombre saç trendi ile harika bir görünüm yakalamanız mümkün!  Saç renginde değişiklik yapmak isteyen ancak radikal bir renk geçişini tercih etmeyenleri tercih ettiği ombre, hemen her yüz hattına da oldukça yakışıyor. Eğer siz de saçlarınıza yeni bir hava katmak istiyorsanız, ombre ile saçlarınıza yazın güneşten açılmış doğal bir ışıltı görünümü verebilirsiniz. Peki, hangi ombre modelini tercih etmelisiniz? Bu yazımızda ombre ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları bulabilirsiniz. 

Ombre Ne Demek?

Ombre, Fransızca ‘da gölge anlamına gelen bir renklendirme tekniği. Bu işlem sırasında saçların boyu ve uçları, gerçek saç renginden daha açık tonlara boyanır. Ombre uygulamasında genel olarak saçta doğal ve uyumlu renk tonu geçişleri yaratılır. Doğal geçişlerin ön planda tutulmasıyla uygulanan ombre modelinde saç dipleri gerçek saç renginde bırakılırken saç boyu ve uçlarına doğru giderek açılan bir ton geçişleri yaratılır. Bu sayede saçlar daha canlı, ışıltılı ve modern bir görünüme sahip olur.

ombre saç modeli

Ombre Saç Kimlere Yakışır?

“Ombre saç kimlere yakışır?” sorusunun cevabı değişiklik gösterse de özellikle de buğday tenlilere çok yakıştığını belirtmek isteriz. Kumral ve kahve saçlıların sıklıkla tercih ettiği bu saç rengi geçişi, yüz hatlarını güzel bir şekilde vurgulayarak, saçların daha hacimli görünmesini de sağlıyor.

Ombre saç, saçlarında değişiklik yapmak isteyen her yaş ve her saç tipi için iyi oldukça soft ve riski yüksek olmayan bir seçenek. Özellikle saç rengini açık tonlara çevirerek doğal bir görünüm elde etmek isteyenler için gözdesi olan ombre sayesinde sarıdan siyaha kadar her saç rengine uygun tonlarla yapılabiliyor. Örneğin, esmerlerin de tercih ettiği ombre işlemi ile saç rengi 4-5 ton kadar açılarak, daha aydınlık ve canlı bir görünüm elde etmek mümkün. 

Ombre Nasıl Yapılır?

Ombre uygulamasında ilk adım saçlara uygulanacak ton aralığına karar verilmesi. Saç renginin açılma tonu tamamen kişisel karara bağlı. Doğal bir görünüm elde etmek istiyorsanız, saçlarınızın doğal renginden 1-3 ton açık renklerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede saçlarınızda son derece doğal ve hafif ton geçişleri yaratabilirsiniz. Eğer farklı bir tarz arayışındaysanız, saç uçlarınızı saç diplerinize oranla daha açık bir gösterecek bir ton seçimi yapabilirsiniz. Bununla birlikte, daha cesur görünümlerden hoşlanıyorsanız, mavi, pembe ve yeşil gibi renkli ombre seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Saçların boyanacak ton aralığı belirlendikten sonra, bir miktar saç tutamına krepe uygulanır. Bu noktada saça ne kadar krepe atılırsa saçların ışıltılı görünümü de o kadar artar. Krepe yoğunluğu az olan saç tutamlarında ton geçişi daha belirgin ve keskin görünürken, yoğun krepe uygulanan saç tutamlarındaki geçiş daha hafif ve doğal bir görünüm kazanır. Krepe işlemi tamamlandıktan sonra balyaj tekniği uygulanarak ombre işlemi tamamlanır. Ancak unutmadan hatırlatalım: Ombre işlemi profesyonel teknik isteyen saç işleminden geçtiği için saçın yanma ihtimaline karşı mutlaka tecrübeli birine yaptırmanızı öneririz.

Ombre Saç Çeşitleri Nelerdir?

Ombre saç, köklerden uçlara doğru renk tonlarının açılmasıyla elde edilen saç rengi modeli olarak oldukça popüler. Farklı uygulama tekniklerini ve renk tonlarını içeren çeşitleri ile kadınların gözdesi olan ombre ile daha yumuşak ve bakımlı bir görünüm elde etmeniz mümkün. İşte saçlarınıza yepyeni bir hava katabileceğiniz ombre saç çeşitleri;

  • Keskin ombre
  • Yumuşak Ombre
  • Doğal Ombre
  • Renkli Ombre
  • Ters Ombre

Keskin ombre

Bu ombre stilinin en dikkat çeken özelliği, saçların doğal renginin üzerine uygulanan yoğun renklerle muhteşem bir görünüm elde etmek. Saçların doğal rengiyle tamamen farklı bir renk seçilerek çarpıcı bir kontrast elde edilir. Örneğin, siyah saçlara uygulanan platin sarısı renk, gerçekten de göz alıcı bir etki yaratıyor.

Keskin ombrenin diğer bir özelliği saçlarınızın kökünden uca kadar tek bir renk tonuna sahip olmaktan kurtulması. Bu sayede saçlarınız çok daha canlı, hareketli ve modern bir hava kazanıyor. Eğer saçlarınızda bir değişiklik yapmak istiyorsanız, bu ombre çeşidini deneyebilirsiniz. 

Yumuşak Ombre

Yumuşak ombre, orta tondaki saç renklerinin birbirine yumuşak bir şekilde geçirilmesiyle elde edilen oldukça zarif bir saç rengi modeli. Bu işlem sonucunda saçların doğal görünümü korunurken aynı zamanda daha canlı ve sağlıklı bir görünüm yaratılıyor. Bu ombre çeşidi, saçlarında küçük değişiklik yapmak isteyenler için harika bir seçenek olabilir!

Doğal Ombre

Sarışın, açık kahverengi ya da kumral saçların saç uç kısımlarına 1 ila 3 ton açık renk uygulaması ile doğal bir görünüm elde edilebilir. Doğal ombre ile sarı, açık kahverengi ya da kumral saçlarının uç kısımlarına 1 ila 3 ton açık renk uygulaması yaparak, saçlara doğal bir görünüm kazandırılıyor. Bu işlem ile saçlarının renk tonu açılarak güneşte açılmış gibi doğal ve canlı bir saç rengi yakalanabiliyor. Eğer siz de saçlarınızda doğal ve canlı bir görünüm yaratmak istiyorsanız, doğal ombre uygulamasını düşünebilirsiniz.

Renkli Ombre

Renkli ombre, sarı ve açık kahve tonlarının dışında farklı ve yaratıcı bir görünüm elde etmek isteyenler için harika bir seçenek. Kırmızı, kızıl, yeşil, pembe, mor, beyaz, gri, turuncu gibi birçok renk seçeneği ile saçlarınızda mükemmel renk geçişleri yaratabilirsiniz.

Ters Ombre

Ters ombre tekniği, son dönemlerde popüler hale gelen bir saç trendi. Klasik ombre tekniğinden farklı olarak, saç uçlarından yukarı doğru koyulaşan bir ton geçişi yaratılıyor. Bu işlem sırasında saç diplerine balyaj uygulanarak, daha doğal bir görünüm elde ediliyor. Ters ombre saç renklerinde özellikle gri, pembe, yeşil, platin sarısı ve mavi gibi belirgin tonlar da tercih edilenler arasında. Dilerseniz siz de bu teknikle saçlarınızı yenileyerek, farklı ve modern bir tarz yaratabilirsiniz.

Ombre Kısa Saça mı Uzun Saça mı Daha Çok Yakışır?

Son yıllarda popüler hale gelen ve birçok kadın tarafından tercih edilen ombre kısa saça mı yoksa uzun saça mı daha uygun? sorusu sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biri. Aslında, ombre her iki saç boyu için de iyi bir seçenek olabilir. Kısa saçlarda uygulanan ombre işlemi, saçların hacim kazanmasına yardımcı olurken, uzun saçlarda ise saçların daha belirgin parlak sağlıyor. Yani, saçlarınızın boyu fark etmeksizin ombre saç stilini deneyebilirsiniz.

En Güzel Ombre Saç Modelleri

Son yılların en popüler trendlerinden biri olan ombre saç modelleri, birçok kadının tercihi arasında yer alıyor. Saç renginin açık tona doğru yavaşça geçiş yaptığı bu teknik, saçlara doğal bir görünüm kazandırıyor. Kahverengi tonlarından pastel renklere kadar birçok farklı seçeneği bulunan ombre saç modelleri arasından her tarza uygun bir model mevcut. Siz de saçlarınıza hareket katmak ve doğal bir görünüm elde etmek istiyorsanız, aşağıdaki ombre saç modellerini mutlaka göz atmalısınız!

Gri Ombre Saç Modeli

Gri ombre saç modeli son yıllarda oldukça popüler. Eğer buğday ten rengine sahipseniz, gri ombre düşünebilirsiniz. Gri ombre, özellikle koyu renkli saçlarla harika bir uyum sağlayabilir ve saçlara yepyeni bir görünüme kavuşabilirsiniz.

ombre saç modeli

Sarı Ombre Saç Modeli 

Eğer saç diplerinizi boyatmak istemiyorsanız, sadece saç uçlarını sarıya boyayarak da harika bir görünüm elde etmeniz mümkün. Sarı ombre saçlar ile çok daha havalı ve enerjik bir görünüme sahip olabilirsiniz.   

ombre saç modeli

Eriyen Ombre Saç Modeli

Melted ombre olarak da bilinen eriyen ombre, saç renginin doğal bir şekilde erimesi gibi bir görünüm oluşturuyor. Yani saç rengi koyu tonlardan açık tonlara doğru yavaşça açılıyor. Ancak eriyen bu ombre saç modelinde geçişler klasik ombre tekniğine göre daha yumuşak ve doğal görünüyor.

ombre saç modeli

Kahverengi Ombre Saç Modeli

Kahverenginin sıcak tonları ile oluşturulan "yumuşak ombre" ya da "sombre" saç modelleri, son dönemlerin en popüler ombre saç modelleri arasında yer alıyor. Bu tarz saç modellerinde renk geçişleri çok doğal ve zarif bir görünüm ortaya çıkarıyor.

ombre saç modeli

Önerilen Yazılar