Gelin Saç ve Makyajı

Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajı Önerileri

22/03/2023
Bridolog 4 dakikalık okuma
Düğün makyajı yaparken yüz şeklini dikkate almak, yüz hatlarınızın dengeli bir şekilde görülmesi için çok önemli. Bunun için yüz hatlarınızı tanımalı ve makyaj rutininizde doğru ürünlere yer vermelisiniz. Bu sayede kusursuz gelin makyajı görünümüne ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda doğru gelin makyajı uygulamasında size yardımcı olacak yüz şekillerine uygun makyaj tekniklerini sizler için araştırdık.

Öncelikle Yüz Şekilleri Nelerdir?

Yüz şekilleri genel olarak, çene, alın ve elmacık kemiklerine göre beş sınıfa ayırıyor. Bu yüz şekilleri arasından kendi yüz tipinizi belirlemeniz, hangi makyaj tekniklerinin size en uygun olacağını bulmak açısından oldukça önemli. Bu nedenle, yüz şeklinizi öğrenmeniz, gelin makyajı uygulamasında size yardımcı olacaktır. Doğru makyaj teknikleri ile yapılan bir gelin makyajı ile yüzünüzde arka plana atmanız gereken noktaları gizleyerek ve ön plana çıkarmanız gereken noktaları vurgulayarak, makyajınızı daha da güzel hale getirebilirsiniz.

En bilinen yüz şekillerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yuvarlak
  • Oval
  • Kare
  • Dikdörtgen
  • Kalp
  • Üçgen
Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajı Önerileri

Yüz Şeklini Nasıl Öğrenebilirsin?

Herkes farklı yüz şekline sahip. Peki senin yüz şeklin bunlardan hangisi? Yüz şeklini belirlemek için aslında oldukça basit adımlar bulunuyor. Gelin, yüz şeklinizi belirlemenizi sağlayacak adımlara birlikte göz atalım!

Yuvarlak yüz şekli: Bu yüz şekline sahip olan kişilerin elmacık kemikleri belirgin bir görünüme sahiptir. Ayrıca alın ve çene genişliği eşit olsa da, genellikle çene kıvrımları kare yüz şekline kıyasla daha yuvarlaktır.

Oval Yüz Şekli: Oval yüz şeklinin en dikkat çeken özelliklerinden biri yüzün uzunluğunun, elmacık kemiklerinin genişliğinden daha fazla olması. Bu yüz tipinde alın genişliği de çenenin genişliğinden daha fazladır ve elmacık kemikleri yüzün en geniş kısmını oluşturur. Yani oval yüzlü kişilerin yüz hatları genellikle yuvarlak ve belirgin bir görünüme sahiptir.

Kare Yüz Şekli: Kare yüz şeklinin en belirgin özelliği sert açılara sahip çene kıvrımları. Bunun yanı sıra bu yüz tipinde alnın, elmacık kemiklerin ve çenenin genişliği birbiriyle yakın hizada bulunuyor.

Dikdörtgen Yüz Şekli: Kare yüz şekline çok benzeyen bu yüz şeklinde, yüz kareye göre daha uzun olur. Yine alın, elmacık kemikleri ve çenenin genişliği neredeyse aynı hizadadır.

Kalp Yüz Şekli: Kalp yüz şeklinde göz çarpan ilk nokta alın genişliği. Yüzün en geniş kısmının alın ve elmacık kemikleri olduğu kalp yüz şeklinde çene küçük ve sivri bir şekle sahiptir.

Uzun yüz şekli: Uzun yüz şekline sahip kişilerde yüzün uzunluğu daha belirgin şekilde görülür. Bununla birlikte,alın, elmacık kemikleri ve çene genişlikleri birbirine daha yakın bir görünüm oluşturur. Ayrıca, bu yüz şeklinde çene kıvrımı yuvarlak bir yapıdadır.

Üçgen yüz şekli: Üçgen yüz tipinin en belirgin özelliği geniş çene görünümü. Alın kısmı daha darken çeneye doğru yüz şekli genişleyen bir yapıdadır.

Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajı Önerileri

1- Yuvarlak Yüz Şekli için Gelin Makyajı

Yuvarlak yüz şekline sahipseniz, daha keskin hatlara sahip bir görüntü elde etmek için alın ve çene bölgelerine kontür uygulaması yapmanızı öneriyoruz. Bunun için kontür, şakaklara ve elmacık kemiklerinin altına yapabilirsiniz. Yuvarlak yüz şekline sahip kişilerin makyaj yaparken dikkat etmeleri gereken en önemli nokta gölgelendirme. Doğru gölgelendirme, yüz hatlarını daha keskin göstermede önemli bir adım. Bununla birlikte, gözlerinizi ve dudaklarınızı öne çıkararak, yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, aydınlatıcının alnın ortasına ve çeneye uygulanması yüzün daha uzun görünmesine yardımcı olur. Allık ise kontür uygulanan bölgenin tam üstüne uygulamalısınız.

Yuvarlak Yüz Şekli İçin Makyaj

2- Oval Yüz Şekli için Gelin Makyajı

Eğer oval yüz şekline sahipseniz, makyaj konusunda oldukça şanslısınız! Bunun nedeni ise oval yüz tipine her türlü makyaj modeli yakışması. Fakat özellikle düğün makyajı sırasında, yüz şeklinizi bozabilecek keskin hatlardan kaçınmanız önemli. Bunun için Hafif ve Sade Gelin Makyajı Nasıl Yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yüz şekline sahip kişiler düğün makyajında yüz orantısını vurgulamak için kontür uygulamasını alnın yakınındaki saç dipleri bölgesine yapabilir ve bu şekilde alın genişliğinizin görünümü dengeleyebilirsiniz. Oval yüz tipindekiler allık uygulamasını elmacık kemiklerinin üst kısmına yapabilir. Aydınlatıcı uygulamasını ise alın, burun, dudak üzeri ve çene bölgelerine yapabilirsiniz.

Oval Yüz Şekli İçin Makyaj

3- Kare Yüz Şekli için Gelin Makyajı

Kare yüz şekline sahip gelinler için makyaj yaparken, yüz hatlarını yumuşatmak önemli. Alın ve çene kontürü, yüz hatlarını dengelemeyi sağlayarak, yüzün daha oval görünmesini sağlayabilir. Ayrıca, gözlerinizi ön plana çıkarmak için far ve eyeliner kullanabilirsiniz. Dudaklarınızı ise doğal renklerde rujlarla belirginleştirebilirsiniz. Yüzün daha uzun görünmesi için aydınlatıcıyı elmacık kemiklerine, alnın ortasına ve çenenin merkezine uygulayabilirsiniz. Bu adımları uygulayarak, kare yüz hatlarınızı makyajla kusursuz bir şekilde dengeleyebilir ve en özel gününüzde harika bir görünüme ulaşabilirsiniz. Güzel bir aydınlatıcı (highlighter) için ise en iyi markaları sıraladığımız yazımıza bekliyoruz.

Kare Yüz Şekli İçin Makyaj

4- Dikdörtgen Yüz Şekli için Gelin Makyajı

Eğer dikdörtgen yüz şekline sahipseniz, doğru makyaj teknikleri ile yüz hatlarınızın daha oval görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu yüz tipinde yüz hatları biraz sert görünebilir. Bu nedenle gelin makyajınızda yüz hatlarınızı yumuşatarak, oval hale getirebilirsiniz. Koyu bir fondöten ve açık bir aydınlatıcı ile yüzünüzün orta kısmını vurgulayarak, bunu kolayca yapabilirsiniz. Fondöteni saç dipleri boyunca alın ve çene ucuna kadar sürmeli, aydınlatıcıyı ise elmacık kemiklerinden yüz ortasına doğru uygulamalısınız.

Dikdörtgen Yüz Şekli İçin Makyaj

5- Kalp Yüz Şekli İçin Gelin Makyajı

Kalp yüz tipinde yüzün en geniş bölgesi alındır. Bu nedenle de bu yüz tipine sahip gelinlerin makyaj uygulamasında yüzün alın bölgesine kontür uygulaması gerekir. Eğer alnın iki tarafına kontür uygularsanız, yüzünüzün daha dengeli ve oval bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, elmacık kemiklerinize ve yanaklarınıza allık uygulayarak, yüzün hatlarınızı daha belirgin hale getirebilirsiniz. Ancak, kalp yüz şekline sahip kişilerin elmacık kemikleri oldukça belirgindir. Bu nedenle makyajda allık kullanımını en az tutmanızı öneriyoruz. Ek olarak, gelin makyajınız için dudaklarınızı daha dolgun göstermeyi sağlayacak mat rujları tercih edebilirsiniz.

Kalp Yüz Şekli İçin Makyaj

6- Uzun Yüz Şekli İçin Gelin Makyajı

Uzun yüz şekline sahip gelinler için, kontür uygulamasının odak noktası yine alın olmalı. Saç diplerine ve şakaklara uygulanan kontür, yüzü olduğundan daha kısa göstererek dengeli bir görünüm sağlar. Ayrıca, çene çizgisine uygulanacak kontür de yüzün daha dengeli ve oval görünmesini sağlar. Uzun yüz şekline sahip kişilerin gelin makyajında aydınlatıcıyı alnın ortasına ve allığı yanakların tam üzerine olacak şekilde uygulamasını öneriyoruz.

Uzun Yüz Şekli İçin Makyaj

7- Üçgen Yüz Şekli İçin Gelin Makyajı

Üçgen yüz şeklinde alın dar olduğu için alnı biraz daha geniş görünmesi için aydınlatıcı uygulamalısınız. Bunun için aydınlatıcıyı şakaklarına uygulayabilirsiniz. Daha dengeli bir görünüm için çene çizgine ve elmacık kemiklerinin altına kontür uygulayabilirsiniz. Ayrıca, yüzünüzü daha oval bir görünüme kavuşturmak için allık uygulamasını elmacık kemiklerinin üzerine hafifçe uygulayabilirsiniz. Gözleri belirginleştirmek için ise doğal renkler tercih edebilirsiniz ve dudaklara canlı bir renkler tercih edebilirsiniz.

Üçgen Yüz Şekli İçin Makyaj

Önerilen Yazılar