Gelin Saç ve Makyajı

Kusursuz Bir Makyaj için Gelin Makyajı Setinde Neler Olmalı?

02/03/2023
Bridolog 6 dakikalık okuma

Nişan ya da düğün hazırlıkları içinde misiniz? Eğer öyleyse, kusursuz bir gelin makyajı için gerekli olan malzemeler için bu önerilerimize göz atabilirsiniz. Hazır olarak satılan makyaj setlerine alternatif olarak, sevdiğiniz ürünlerden oluşan bir gelin makyajı seti hazırlayabilirsiniz. Mükemmel bir gelin makyajı için son trendleri de göz önünde bulundurarak hazırladığımız bu makyaj setleri ile ihtiyacınız olan tüm makyaj malzemelere ulaşabilirsiniz. Gelin, kusursuz bir makyaj için gelin makyajı setinize ekleyebileceğiniz ürünlere birlikte göz atalım!

Makyaj Seti Nedir?

Makyaj seti, güzellik tutkunu kadınların hayalindeki görünümü elde etmek için gerekli olan tüm malzemeleri bir arada sunan, vazgeçilmez bir ekipman. Özellikle düğün ve nişan gibi özel günler veya seyahatlerde makyaj malzemelerine olan ihtiyaç nedeniyle, taşınabilir set halinde üretilmiş olması kullanım kolaylığı sağlıyor.

gelin makyaj seti

Gelin Makyajı Setinde Neler Olur?

Hazır halde sunulan gelin makyaj setlerinde genellikle bir far paleti, allık, eyeliner, makyaj bazı, fondöten, pudra, rimel ve ruj yer alıyor. Bu setler, gelin makyajınız için oldukça pratik. Ancak, size sunacağımız öneriler doğrultusunda hazırlayacağınız bir makyaj seti ile ihtiyaç duyduğunuz makyaj malzemelerinin tamamına sahip olabilirsiniz. 

gelin makyaj seti

1- Makyaja Başlarken Nemlendirici ve Makyaj Bazını Unutmayın

Nemlendirici, herhangi bir cilt bakımı rutininin en önemli adımlarından biri. Nemlendirici ürünler, cilde besleyerek, yumuşak ve pürüzsüz bir doku kazandırarak cildinizi kusursuz makyaja hazırlıyor. İyi bir nemlendirici cildiniz ile makyajınız arasında bir bariyer oluşturarak makyajınızın ince çizgiler ve kırışıklıklar halinde yerleşmesini önlemeye de oldukça yardımcı. Ancak, nemlendirici seçiminde cilt tipinizi göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız.

Bu listeyi mutlaka okumalısınız: En İyi BB ve CC Kremler

Makyaja başlarken uygulanması gereken diğer önemli adım ise makyaj bazı. Makyaj bazı, makyajınız için pürüzsüz bir temel oluşturmanıza yardımcı olur ve fondötenin cildinizde daha uzun süre dayanmasını sağlar. 

Gelin makyajınız için nemlendirici ve baz uyguladıktan sonra makyajınıza başlamaya hazırsınız! İyi hazırlanmış bir cilt ile başladığınızda makyajınız daha pürüzsüz, doğal görünecek ve daha uzun süre dayanıklı olacak.

gelin makyaj seti

2- Cildinize Uygun En İyi Fondöteni Seçin

Kusursuz bir gelin makyajının olmazsa olmazlarından biri de fondöten. Cilt tipinize uygun seçebileceğiniz BB ve CC kremler ile gün boyu pürüzsüz bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz. BB kremler, cildin tüm kusurlarını gizlerken, gün boyu kalıcı ve parlak bir görünüm sağlar. CC kremler ise içerdikleri C vitaminli formülü sayesinde cildi yeniler. Uzun süre kalıcılık özelliğine sahip bir fondöten seçimiyle ise gün boyu kusursuz makyaj görünümünü koruyabilirsiniz. 

gelin makyaj seti

3- Göz Makyajı için Far Paletleri Seçimi

Fondöten seçiminden sonra sıra geldi göz farı paleti seçimine. Far paleti, gelin setinin vazgeçilmez bir parçası. Eğer gelin makyajında gözlerinizi vurgulanmak istiyorsanız, toprak tonlarındaki göz makyajı sizin için en uygun seçenek olacak. Dilerseniz doğal göz makyajı için de toprak tonlarını tercih edebilirsiniz. Her düğün konseptine uyacak olan ışıltılı nude ve sütlü kahve tonlarının kombinasyonu ile göz alıcı bir gelin makyajı elde etmeniz mümkün.

gelin makyaj seti

4- Göz Kalemi ve Eyelinerla Göz Makyajınızı Belirginleştirin

Göz kalemi ve rimel, gözlerinizin görünümünü belirginleştirmek ve güzelleştirmek için vazgeçilmez ürünlerden biri. Çarpıcı bakışlar elde etmek için üst kirpik çizgisinde siyah veya kahverengi bir göz kalemi veya eyeliner uygulayabilirsiniz. Daha dramatik bir görünüm yaratmak için kuyruklu eyeliner görünümü uygulayabilir ve iddialı bakışlar elde edebilirsiniz. Daha fazla belirginlik için alt kirpik çizginizde de göz kalemi kullanabilirsiniz.

gelin makyaj seti

5- Makyajınızda Kaş Kalemi ve Kaş Sabitleyiciye Yer Verin

Göz makyajın en önemli parçalarından biri olan kaşlar, makyajın harika bir tamamlayıcısı. Kaş kalemi, seyrek alanları doldurmaya ve belirginlik oluşturmaya yardımcı olurken, kaş düzeltici kaşlarınızı tüm gün sabit tutarak net bir görüntü kazandırır. Kaş kalemi seçerken, daha doğal bir görünüm için kaş renginize yakın bir ton seçmenizde fayda var. 

Kaşların düzgün ve dolgun görünmesi, bakışların derinliğini artıracak bir püf noktası. Gelin makyajı setinizin olmazsa olmazlarından biri kaş kalemi veya kaş sabitleyicisi olmalı. Özellikle suya dayanıklı ve kolay sürülebilir bir kaş ürünü seçmeniz, düğün makyajınızda avantaj sağlayabilir. Kusursuz bir gelin makyajının en önemli parçalarından biri olan bu kaş kalemini makyaj setinize mutlaka eklemelisiniz!

gelin makyaj seti

6- Kusursuz Kirpikler İçin Rimel ve Takma Kirpikleri Unutmayın

Kirpikler, makyajı desteklemede önemli bir rol oynuyor. Göz makyajınız hacimli ve belirgin kirpikler olmadan eksik görünebilir. Maskara kirpiklerinize uzunluk ve kalınlık ekleyerek daha dolgun ve dramatik görünmelerini sağlar. Takma kirpikler ise kirpik görünümünüzü anında daha hacim ve uzunluk vererek gözlerinizi yüzünüzün odak noktası haline getirir. Çarpıcı bir göz makyajı görünümüne ulaşmak için gelin makyajı setinize maskara ve takma kirpik eklemeyi unutmayın.

Bu liste tam size göre: En iyi rimel markaları

gelin makyaj seti

7- Makyajınıza Uygun Allık Seçimi Önemli

Makyajın önemli bir parçasını oluşturan allıklar, gelin makyajı setinde bulunması gereken diğer bir ekipman. Allık, teninizi anında aydınlatır ve daha canlı bir görünüm verir. Kusursuz bir görünüm elde etmek için cilt tonunuzu tamamlayan bir allık renk tonu seçmelisiniz.

Allıklar, krem, pudra veya likit gibi farklı formlarda bulunur. Gelin makyajınız için cilt tipinize uygun bir formül seçmenizi öneririz. Bunun için farklı tonlar ve formüllerle denemeler yaparak düğün öncesinde cildinizde en doğal duran allık formunu keşfedebilirsiniz.

gelin makyaj seti

8- Yüz Hatlarınızı Belirginleştirmek için En İyi Kontür Ürününü ve Bronzerı Kullanın

Kontur ve bronzer uygulaması, yüz hatlarını belirginleştirmede ve daha sıcak bir cilt görünümü yaratmada önemli adım. Gelin makyajında cilt tonunuza uygun bir kontur ürünü seçerek, elmacık kemiklerinizi ve çene hattınızı belirginleştirebilirsiniz. Doğal görünümlü bir ışıltı yaratmak için, elmacık kemikleri ve şakaklar gibi yüzünüzün yüksek noktalarına bir bronzlaştırıcı dokunuşu ekleyebilirsiniz. Bu ürünlerle düğün gününüz boyunca kalıcı, kusursuz ve sıcak bir görünüme sahip olabilirsiniz.

gelin makyaj seti

9- En İyi Aydınlatıcı ile Işıl Işıl Olun!

Işıltılı bir cilt elde etmek en iyi bir aydınlatıcı olmazsa olmazlardan. Aydınlatıcılar, elmacık kemiklerinize ve kaş kemiklerinize yüzünüze yumuşak, doğal görünümlü bir vurgu kazandırabilen çok yönlü makyaj ürünlerinden biri. Gelin makyajınızda isteğine bağlı olarak hafif veya cesur bir ışıltı yaratabilirsiniz. Krem, toz ve likit formlarda bulunan aydınlatıcıları, kusursuz bir görünüm için gelin makyajı setinize mutlaka eklemelisiniz. 

gelin makyaj seti

10- Doğru Ruj ve Dudak Parlatıcısı Seçimi Yapın

Dudaklar yüzünüzün en öne çıkan noktalarından biri. Bu nedenle gelin makyajında doğru ruj ve dudak parlatıcısını seçmek önemli. Dudak renginizi seçerken cilt tonunuzu ve gelinliğin tarzını göz önünde bulundurabilirsiniz. Mat, kremsi ve parlak formlarda bulunan ruj seçenekleri arasından gelin makyajınıza en çok yakışan ürünü deneyerek bulabilirsiniz.  Özellikle, ruj uygulamadan önce pürüzsüz ve nemli bir dudak için dudaklarınızı dudak balsamı ile nemlendirmeyi unutmayın. Nude ruj renkleri ile gelin makyajınızda doğal bir görünüm yaratabilir veya kırmızı ve tonları ile iddialı bir görünüm yakalayabilirsiniz.

gelin makyaj seti

11- Kalıcılığı Artırmak için Makyaj Sabitleyici ve Pudraya Yer Verin

Makyaj sabitleyici ve pudra kullanmak, gün boyu taze ve kusursuz görünmenizi sağlayarak makyajınızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir. Fondöteninizi, kapatıcınızı ve diğer ürünlerinizi hafif bir pudra ile sabitleyerek daha pürüzsüz bir cilt görünümüne ulaşabilirsiniz.

Gelin makyajı setinize sprey bir makyaj sabitleyici eklemek ise makyajınızın uzun saatler sabit kalmasını sağlayabilir. Ayrıca sprey makyaj sabitleyiciler, uygulama açısından da oldukça pratik. Gelin makyajı setinde bulunması gereken makyaj sabitleyiciler ve pudralar, makyaj görünümünüzün kalıcılığında önemli bir fark yaratabilir.

gelin makyaj seti

12- Gelin Makyajı Seti için Parfüm Önerileri

Gelin makyajı söz konusu olduğunda, mükemmel bir son dokunuş güzel bir koku seçimi. Kişisel tarzınıza uygun zamansız bir parfüm seçmek, en özel gününüzde kendinizi tüm gün ferah ve rahat hissetmenizi sağlar. Gelin makyajı setiniz için özellikle yaz aylarında çiçeksi veya taze bir koku düşünebilirsiniz. Odunsu ve oryantal kokular ise daha çok kış düğünleri için ideal bir seçim olabilir.

Düğün gününüz için mükemmel kokuyu bulmakta zorlanıyorsanız, sizler için düğünler için tercih edebileceğiniz en iyi parfümlerden bazılarını listeledik.

  • Chanel Coco Mademoiselle
  • Chloe - Signature
  • Yves Saint Laurent Black Opium
  • Elie Saab - Le Parfum
  • Lancome - La Vie Est Belle
  • Vera Wang - Princess
  • Marc Jacobs - Eau So Fresh

Daha fazla parfüm önerisi için En İyi Gelin Parfümleri yazımıza göz atabilirsiniz!

gelin makyaj seti

Önerilen Yazılar