Ev İhtiyaçları

Çeyiz için En İyi Düdüklü Tencere Markaları ve Modelleri

25/12/2022
Bridolog 7 dakikalık okuma
Düdüklü tencere fiyatları, ürünlerin kalitesine, taban yapısına ve diğer özelliklerine bağlı olarak bağlı değişiklik gösteriyor. Bu yazımızda tasarımı ve kullanışlı özellikleriyle öne çıkan en iyi düdüklü tencerelere modellerini sizler için listeledik.

Düdüklü tencereler mutfağın en kurtarıcı ürünlerinden biri. Yemeklerinizi pratik bir şekilde pişirmek için buhar gücünü kullanan düdüklü tencereler, modern tasarımlarıyla ve kullanışlı özellikleriyle mutfaklarda sıklıkla kullanılıyor.

Düdüklü tencere fiyatları, ürünlerin kalitesine, taban yapısına ve diğer özelliklerine bağlı olarak bağlı değişiklik gösteriyor. Bu yazımızda tasarımı ve kullanışlı özellikleriyle öne çıkan en iyi düdüklü tencerelere modellerini sizler için listeledik.

1- Karaca Grande Düdüklü Tencere

Karaca Grande Düdüklü Tencere

En iyi düdüklü tencere markaları ve modellerinin bulunduğu listemize Karaca ile giriş yapıyoruz. Karaca Grande düdüklü tencere 9 litrelik iç hacmiyle en kalabalık misafirlerinize aynı anda yemek pişirmeye imkan tanıyor. Bunu yaparken et, sebze gibi farklı sertlikteki gıdaları hızlı bir şekilde pişirmeye ve aynı zamanda yemeklerin lezzetini korumayı hedefliyor.

Emniyet sistemleri sayesinde de yemeklerinizi güvenli ve kolay bir şekilde hazırlamanızı sağlıyor.  Karaca’nın Grande düdüklü tencerenin farklı pişirme programları sayesinde sebze, et, balık ve baklagilleri pişirirken pişirme ısılarını gıdalara göre düzenleyebilirsiniz. Bu sayede yiyeceklerin hem besin değerlerini hem de lezzetlerini korumuş olursunuz.

Ayrıca geliştirilmiş taban sisteminin sağladığı eşit ısı dağılımı sayesinde eşit kıvamda pişmiş yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Ergonomik tasarımı sayesinde kolay kullanım sunan bu ürün çeyiz hazırlığında olanlar için de oldukça iyi bir alternatif.

2- Fissler VitaQuick Bluepoint Düdüklü Tencere

Fissler VitaQuick Bluepoint Düdüklü Tencere

Kusursuz işçiliği, modern tasarımı ve kullanım kolaylığı ile Fissler VitaQuick Bluepoint düdüklü tencere, mutfakta geçirdiğiniz zamanı daha keyifli ve pratik hale getiriyor.  Fissler'in premium Vitaquick düdüklü tencere Seti, Alman teknolojisini mutfağınıza getirerek zamandan ve enerjiden tasarruf etmenize yardımcı oluyor. Paslanmaz çelik malzemeden üretilen Fissler Bluepoint, 6 litrelik iç hacmiyle et, tavuk ve sebze fark etmeksizin farklı sertlikteki ürünleri kısa sürede mükemmel şekilde pişiriyor.

Fissler VitaQuick Bluepoint düdüklü tencerenin özel alüminyum taban iç yapısı, ısı dağılımını ve ısının korunmasını kusursuz şekilde gerçekleştirir. VitaQuick Bluepoint ile besinler uygun ısıda ve kısa sürede pişirilebilir.

3- TEFAL P44107 Clipso+ Precision Düdüklü Tencere

TEFAL P44107 Clipso+ Precision Düdüklü Tencere

En iyi düdüklü tencere listemizde yer alan bir diğer ürün Tefal markasının P44107 Clipso+ Precision düdüklü tencere modeli. TEFAL P44107 Clipso+ Precision, akıllı zamanlayıcısı ile yemeklerinizi mükemmel kıvamda pişirmek için otomatik geri sayım yapar. Geri sayım, gerekli sıcaklığa ulaştığında otomatik olarak başlar ve yemeğiniz hazır olduğunda sizi uyarır. Bu sayede sürekli olarak düdüklü tencerenizi kontrol etmenize gerek kalmaz.

Tefal’in bu düdüklü tencere modeli sebze ve et yemeklerini pişirmek için 2 farklı pişirme programı sunar. Böylece sebzeler ve etler ideal kıvamda pişer. TEFAL P44107 Clipso+ Precision düdüklü tencerenin sevilen bir diğer özelliği de buhar sepeti sayesinde hazırladığınız gıdaların besin değerlerini koruması. Bu sayede hem kendiniz hem de sevdikleriniz için lezzetli ve sağlıklı yemekler hazırlayabilirsiniz.

Bu listeyi mutlaka okumalısınız: Çeyiz için En İyi Granit Tencere Markası Hangisi?

4- Jumbo Procook Düdüklü Tencere

Jumbo Procook Düdüklü Tencere

En kaliteli düdüklü tencere denildiğinde akla gelen markalardan biri de hiç şüphesiz Jumbo. Jumbo’nun Procook düdüklü tencere modeli, birinci sınıf paslanmaz çelik gövde ve döndürülerek açılan kelepçesiz kapağı ile uzun yıllar kullanım sunar. 2 kademeli pişirme ayarına sahip olan bu düdüklü tencere, pişirme işlemi sırasında kapağın açılmasını önleyen güvenlik sistemine sahip.

Ayrıca ısıya ve basınca duyarlı emniyet sistemi sayesinde zaman ve enerji tasarruf sağlar. İki pişirme seviyesine sahip olan Jumbo Procook’in hassas ayarı  sebzeler veya balık gibi daha kolay pişen gıdalar için, hızlı ayarı ise sulu yemekler ve etler için kullanabilirsiniz. Ayrıca Jumbo Jumbo Procook düdüklü tencereyi tüm ocak tiplerinde kullanıma uygun. Siz de hem pratik hem de dayanıklı bir düdüklü tencere arıyorsanız, Jumbo markasının Procook düdüklü tencere modelini mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

5- Zwilling AirControl Düdüklü Tencere

Zwilling AirControl Düdüklü Tencere

Dünyanın en bilinen markalarından biri olan Zwilling, düdüklü tencere modelleriyle de oldukça beğeni topluyor. Birinci sınıf malzemelerden üretilen Zwilling AirControl, ek güvenlik kolu sayesinde tencereyi kaldırmayı ve ocak üzerine yerleştirmeyi daha rahat hale getiriyor.

Zwilling AirControl düdüklü tencere üzerinde ayarlanabilir iki pişirme kademesi bulunur.  Düşük hızlı ve yüksek hızlı pişirme arasında seçim yaparak yemeklerinizi istediğiniz kıvamda pişirebilir ve ayrıca enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Zwilling AirControl’de bulunan basınç göstergesi ile pişirme işlemini kolayca takip edebilirsiniz. Basıncı hızlı ve güvenli bir şekilde boşaltmak ise oldukça basit. Bunun için düdüklü tencerenizin üzerindeki buhar tahliye düğmesini kullanmanız yeterli. Siz de Zwilling AirControl ile uzun pişirme süresi isteyen yiyecekleri aromalarını kaybetmeden kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

6- WMF Perfect Plus Düdüklü Tencere

WMF Perfect Plus Düdüklü Tencere

En iyi düdüklü tencere denildiğinde karşımıza çıkan bir diğer popüler marka da WMF. WMF Perfect Plus düdüklü tencere, geleneksel pişirme süresini %70'e kadar kısaltır ve yaklaşık %50 enerji tasarrufu sağlar. Vitaminleri, mineralleri ve besin değerlerini koruyan hassas pişirme özelliği sayesinde hem lezzetli hem de sağlıklı yemekler hazırlayabilirsiniz. 

WMF Perfect Plus düdüklü tencerenin kontrolü kulp üzerinde yer alır. Ayrıca net pişirme sinyali üzerinde bulunan halkalar, pişirme seviyesi ve kalan basınç koruması hakkında size bilgi verir. Bu sayede yemeklerinizi güvenle pişirebilirsiniz.

WMF Perfect Plus üretiminde kullanılan paslanmaz çelik malzeme, darbelere karşı korur ve uzun bir kullanım ömrü sağlar. TransTherm tabanı sahip bu ürün, ısıyı eşit bir dağıtırken, tüm ocaklara da uyum sağlar.

7- Kapp Çelik Düdüklü Tencere

Kapp Çelik Düdüklü Tencere

Yüksek kaliteli ve güvenilir düdüklü tencere denildiğinde akla gelen markalardan biri de Kapp. 18 litre pişirme hacmine sahip olan Kapp Çelik düdüklü tencere, ergonomik kapak sistemi sayesinde kolay bir kullanıma sahip.

Ayrıca kapak parçaları sökülüp takılabilir ve yıkanabilir. İki adet emniyet valfi bulunan Kapp Çelik düdüklü tencere, birinci valf açılmadığında ikinci valf devreye girer. Kapp Çelik düdüklü tencere ile kısa sürede her yemeği mükemmel kıvamda hazırlayabilirsiniz.

Sıra En iyi Düdüklü Tencere Markaları Editör Puanı
1 Karaca Grande Düdüklü Tencere 10/10
2 Fissler VitaQuick Bluepoint Düdüklü Tencere 10/10
3 TEFAL P44107 Clipso+ Precision Düdüklü Tencere 10/10
4 Jumbo Procook Düdüklü Tencere 9/10
5 Zwilling AirControl Düdüklü Tencere 9/10
6 WMF Perfect Plus Düdüklü Tencere 9/10
7 Kapp Çelik Düdüklü Tencere 8/10

Düdüklü Tencere Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Düdüklü tencereler mutfaktaki en büyük yardımcılarımızdan biri. Düdüklü tencerelerin en önemli avantajı da yemeklerin pişirme süresini yarıya indirme yeteneği. Son zamanlarda artan düdüklü tencere kullanımı ile piyasada da çok çeşitli düdüklü tencere markası ve modeli bulunuyor. Bu da hem düdüklü  tencere alırken hem de düdüklü tencere kullanırken bazı soruları akıllara getiriyor.

Düdüklü tencere kullanımında bazı noktaların bilinmesi işinizi daha da kolaylaştıracak. İşte düdüklü tencere hakkında sıkça sorulan sorular;

Düdüklü Tencere Neden Su Kaçırır?

Düdüklü tencereler bazı durumlarda su kaçırır. Bu durum  genellikle düdüklü tencerenizin lastikleri ya da kapağından kaynaklanır. 

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır, Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yemek yapmayı daha pratik hale getiren düdüklü tencerelerin kullanımı diğer tencerelere kıyasla zor olabiliyor. Ancak düdüklü tencere kullanımının püf noktalarını bilmek, yemeklerinizi ideal kıvamında ve daha dikkatli hazırlamanızı sağlar. Düdüklü tencere kullanımında dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Düdüklü tencerinizi tamamen doldurmayın: Düdüklü tencerenizi tamamen doldurduğunuzda tencerenin içerisindeki buharın dışarı çıkmasını ve içinde sıkışmasına yol açabilirsiniz. Bu sebeple tencerenizin en az 1/3 oranında boş bir alan olmasına dikkat edin.
  • Tencereyi ocaktan almayın: Yemeğiniz piştikten ve ocağınızı kapattıktan hemen sonra tencereyi ocaktan almayın. Çünkü ocağı kapattığınızda tencerenin içerisindeki basınç ve kaynama işlemi bir süre daha devam eder. Bu nedenle de düdükten çıkan hava bittikten sonra tencerenizi ocaktan almalısınız.
  • Kapağı hemen açmayın: Düdüklü tencerenin içindeki havanın çıkması için bir süre beklemeyin ve kapağı hemen açmayın. Tencerenin içindeki basınç kapağın açılmasını zorlaştırabilir. Tencereniz ılık hale geldiğinde kapağı daha kolay bir şekilde açabilirsiniz.
  • Düdüklü tencerenizi pişireceğiniz yemepin türüne göre zamanlayın: Normal tencereye göre daha kısa sürede yemekleri pişiren düdüklü tencere, yemek yapmayı daha zevkli bir hale getirir. Ancak her gıdanın farklı pişirme süresine ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Bu nedenle düdüklü tencerenizin üzerinde bulunan zamanlayıcıyı, pişirmek istediğiniz gıdaya göre ayarlamalısınız.
  • Bakliyatları ıslatmayın: Düdüklü tencerede bakliyat pişirmek istediğinizde bir gece önceden ıslatmadan gerekmez. Eğer bakliyatlarınızı ıslattıysanız yemeğinizin normalden daha kısa bir sürede pişeceğini unutmayın.
  • Yemeğin suyunun iyi ayarlandığından emin olun: Düdüklü tencere kullanırken mutlaka su ekleyin. Tencereye hiç su eklemediğinizde tencerenizin çatlamasına yol açabilirsiniz. Az su kullanmak ise yemeğin dibinin tutmasına sebep olur. Bu sebele düdüklü tencere pişireceğiniz yemeğin suyunu iyi ayarlamalısınız.
  • Donmuş gıdaları pişirmeden önce çözülmesini bekleyin: Donmuş gıdaları düdüklü tencerede pişirmeden önce oda sıcaklığında veya suda çözülmesini bekleyin.

Düdüklü Tencere Kapağı Nasıl Kapatılır?

Düdüklü tencerede yemek pişirirken kapağının düzgün bir şekilde kapatılması son derece önemli. Yanlış kapatılan düdüklü tencere kapağı, pişirme sırasında bir takım kazaların yaşanmasına ya da yemeğin istenilen şekilde pişmemesine yol açabiliyor.

Düdüklü tencere kapağının kapatılması için, kapağın tencerenin üstüne uygun şekilde oturması gerekiyor. Bunun için, kapağı tencerenin üstüne yerleştirin ve hafifçe bastırın. Kapağı tencerenin üstüne yerleştirildikten sonra kenarındaki kapatma bölgesine bastırın.

Düdüklü tencerede yemeğin pişirilmesi sırasında, kapağın tam olarak kapalı olduğundan emin olmak için kapağın üstündeki düdüklü bölgeye dokunun. Eğer düdüklü bölge hareket etmiyorsa, kapağın tam olarak kapalı olduğuna emin olabilirsiniz.

Düdüklü Tencere Nasıl Açılır?

Düdüklü tencerenizin kapağını açmak için, öncelikle tencerenin düğmesini "açık" konumuna getirin. Bu sayede tencerenin kapağının kilidini açacak ve kapak kolayca açılabilir hale gelecektir.

Düdüklü tencerinin içerisinde oluşan aşırı buhar sebebiyle tencerenizin kapağını hemen açmayın. Pişme süresi sonunda ocağın altını kapatarak 10 dakika bekleyin. Bu süreçte düdüklü tencerenin buhar çıkış kanalından havası alması gerekiyor. Düdüklü tencerenin buhar çıkış borusu aracılığıyla havasının alındıktan sonra tencerinizin kapağını artık açabilirsiniz.

Düdüklü Tencerenin Düdüğü Ne Zaman İndirilir?

Düdüklü tencerenin düdüğünü çaldıktan bir dakika sonra indirin. Düdüklü tencere ses çıkarmaya başladıktan sonra hava çıkmaya devam eder. Bu nedenle daha güvenli sonuç almak için 60 saniye beklemek önemli.

Önerilen Yazılar