Ev İhtiyaçları

Şık Bir Sofra Nasıl Kurulur? Görgü Kurallarına Göre Sofra Düzeni

22/12/2022
Bridolog 5 dakikalık okuma
Sofrada tabaklar nasıl yerleştirilmeli, çatal kaşık bıçaklar nereye konulmalı, hangi bardaklar masada yer almalı sorularına cevap veriyoruz!

Sofralar sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz, keyifli sohbetlerin güzel bir masa düzeni ve lezzetli yemeklerle buluştuğu eşsiz ortamlar. Ayrıca büyük bir özenle aldığınız çeyizinizi de sergilemenin en güzel yolu! :) Peki evinizde şık bir sofra nasıl kurarsınız?

Sofra adabı ve görgü kurallarına göre kurulacak sofrada bulunan her ürünün belirli yerleştirme kuralları bulunuyor.  Eğer siz de misafirlerinizi kusursuz bir sofrada ağırlamak istiyorsanız ve tabaklar nasıl yerleştirilmeli, çatal kaşık bıçaklar nereye konulmalı, hangi bardaklar masada yer almalı, nasıl masa örtüsü seçilmeli ve masa dekorasyonu tüyoları nelerdir sorularına cevap arıyorsanız hemen anlatmaya başlayalım!

Şık Bir Sofra Nasıl Kurulur? Görgü Kurallarına Göre Sofra Düzeni
Karaca Mild 316+ Çelik 84 Parça 12 Kişilik Premium Çatal Kaşık Bıçak Takımı

Sofra Düzeni Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Sofra düzeni, yemek daveti için hazırlanan masalarda sofra takımlarının belirli bir düzen içerisinde yerleştirilmesi ve bir masa dekorasyonu oluşturulmasıdır. Her ne kadar davetlilerinizi kendi masanızda nasıl ağırlayacağınız konusunda özgür de olsanız biz size sofra adabına göre doğru masa düzeni nasıl olmalıdır hakkında tüm bilgileri vereceğiz.

Sofra düzenine başlamadan önce ilk düşünmeniz gereken bu yemeğin belirli bir teması olup olmayacağı ve ne tür yemekler ve içecekler ikram etmek istediğiniz. Bu soruların cevabına göre sofrada kullanacağınız ürünler de farklılık gösterecek. Bunlara karar verdikten sonra şimdi sıra masa düzenini oluşturmakta!

Şık Bir Sofra Nasıl Kurulur? Görgü Kurallarına Göre Sofra Düzeni

Sofra için Masa Örtüsü Nasıl Seçilir?

Masa örtüsü seçiminin sofra düzeni için önemi çok büyük. Doğru bir seçimle ister temanızı pekiştirebilir, ister sofra takımlarınızı daha ön plana çıkarabilirsiniz.

Öncelikle masa örtüsünün kumaş kalitesi dikkat etmeniz gereken ilk unsur. Örneğin şık bir sofrada muşamba masa örtüsü kullanmaktan kaçınmalısınız. Tok bir kumaşa sahip bir masa örtüsüyle daha şık bir sofraya sahip olabilirsiniz. Doğal ve spor bir masa düşünüyorsanız da keten kumaş tercih edebilirsiniz.  

Ayrıca masa örtüsünün boyutu da önemli. Çok kısa veya çok uzun masa örtüsü kullanmamalısınız. Genellikle örtünün masanın kenarlarından 30 cm’den fazla sarkmaması tavsiye ediliyor.

Masa örtüsünün rengi ve desenini de sofra düzeniniz için dikkatlice seçmelisiniz. Örneğin desenli bir yemek takımı kullanacaksınız daha sade bir masa örtüsü tercih edebilirsiniz veya hareketli bir masa istiyorsanız desenli bir masa örtüsüyle sade tabak takımları kullanabilirsiniz. Maksimal bir stil isterseniz desenli masa örtüsü ve desenli tabakları da tabii ki bir arada kullanabilirsiniz, fakat burada uyumlarına ekstra dikkat etmenizi öneririz. Yine desen ve renge karar verirken kumaş peçete kullanacaksanız peçetelerin rengini ve desenini de göz önünde bulundurarak daha uyumlu bir seçim yapabilirsiniz. Buna ek olarak masaya hareket ve renk vermek için runner da kullanabilirsiniz.

Son olarak masanızın kendi dokusunu ve rengini öne çıkarmak istiyorsanız masa örtüsü yerine şık amerikan servisler kullanmak da ayrıca bir seçenek.

Şık Bir Sofra Nasıl Kurulur? Görgü Kurallarına Göre Sofra Düzeni

Tabaklar Sofraya Nasıl Yerleştirilir?

Sofrada kullanılacak tabaklar ikram edilecek yemeklere göre çeşitlilik gösteriyor. Öncelikle çorba ve salata sunup sunmayacağınıza karar vermeniz gerek. Her koşulda en alt kısma supla tabağı (servis tabağı) koymanızı öneririz. Bu tabak tamamen dekoratiftir ve yemek servisinde kullanılmaz. Suplaların masa dekorasyonu için önemli bir ayrıntı olduğunu hatırlatalım. Farklı renklerde ve materyallerde suplalar kullanarak masanızın dekorasyonuna katkıda bulunabilirsiniz!

Sonrasında supla üzerine sırasıyla yemek tabağı ve ara sıcak tabağı konulur. Eğer davetlilere çorba ikram edecekseniz en üste de çorba kasesini yerleştirmelisiniz. Yani sunulacak yemeklerin sırasına göre tabakları en üstten en alta doğru yerleştirebilirsiniz.  

Sofranızda salata ve ekmek tabağı da kullanmak istiyorsanız salata tabağını sağ üst kısma ekmek tabağını ise sol üste koyabilirsiniz.

Şık Bir Sofra Nasıl Kurulur? Görgü Kurallarına Göre Sofra Düzeni

Çatal Kaşık Bıçak Takımı Sofraya Nasıl Yerleştirilir?

Sofra düzeninde en çok sorulan sorulardan biri de çatal kaşık ve bıçakların nasıl yerleştirileceği. Unutmayın misafirler için vereceğiniz davetlerde yemek kaşık çatal takımının kalitesi ve tasarımı çok önemli. Emin olun güzel bir takımla hem davetlilerinizi etkileyip hem de masa dekorasyonunuzu daha şık bir hale getirebilirsiniz. 

Henüz çatal kaşık bıçak takımınıza karar veremediyseniz size şıklık, zarafet ve sağlamlığı bir arada sunan Karaca 316+ Çelik serisini öneriyoruz. Yüksek kaliteli bir çelikten üretilen bu seri hem çizilmeye ve paslanmaya karşı çok dayanıklı hem de sofralarda bir mücevher gibi parlıyor. Bu özellikleri sayesinde Karaca 316+ Çelik çatal, kaşık, bıçak takımını hem günlük hem de misafirler için kullanacağınız takımlarınız arasına rahatlıkla ekleyebilirsiniz! Karaca'nın 316+ serisini detaylı olarak incelemek isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Şık Bir Sofra Nasıl Kurulur? Görgü Kurallarına Göre Sofra Düzeni
Karaca Mild 316+ Çelik 84 Parça 12 Kişilik Premium Çatal Kaşık Bıçak Takımı

Şimdi gelelim çatal kaşık bıçak takımının sofra düzeninde yerleştirilmesine. Öncelikle masaya her bir davetli için en fazla 3 tane yemek çatal ve bıçağı konulmalı ve bu sayı ikram edilecek yemek sayısına eşit olmalı. 

Ana yemek çatalı tabağın soluna, tabaktan bir parmak uzağa ve sivri uçları yukarıya bakacak şekilde yerleştirilir. Ana yemek çatalının yanına, yine bir parmak uzaklığa ara sıcak çatalı ve onun yanına ise ara sıcaktan önce farklı bir ikram varsa ekstra bir çatal yerleştirilir. Burada amaç ilk yemeğin sunumuyla dıştan içe doğru çatal kullanımını sağlamak. 

Aynı şekilde ana yemek bıçağı da tabağın sağına, tabaktan bir parmak uzağa ve keskin tarafı tabağa bakacak şekilde yerleştirilir. Ardından bu bıçağın sağ tarafına, bir parmak uzaklığa ara sıcak bıçağı yine keskin tarafı tabağa bakacak şekilde konulur. Çorba kaşığı ise ara sıcak bıçağının yanına çukur yüzeyi yukarı bakacak şekilde yerleştirilir.

Tatlı kaşığı tabağın üstünden bir parmak yukarıya, tutacak yeri sağda kalacak şekilde yerleştirilir. Tatlı çatalı da tatlı kaşığının bir parmak üstüne, tutacak yeri solda kalacak şekilde konulur. Eğer tatlı bıçağı kullanacaksanız tatlı kaşığı yerine, yine aynı pozisyonda yerleştirebilirsiniz. Keskin tarafı tabağa bakmalı.

Son olarak ekmek bıçağı kullanmak istiyorsanız bu bıçağı tabağının 1/3’lük üst kısmına, keskin bölümü içe bakacak ve tutacak yeri sağda olacak şekilde yerleştirebilirsiniz.

Şık Bir Sofra Nasıl Kurulur? Görgü Kurallarına Göre Sofra Düzeni

Bardaklar Sofraya Nasıl Yerleştirilir?

Gelelim sofra kurulumunda bardakların düzenine. Öncelikle belirtmek isteriz ki bardaklar masada fazlaca yer kapladığı için bardak sayısını fazla tutmamanızda fayda var. Ayrıca bardakların birbiriyle uyumlu olması da güzel bir sofra için önemli ayrıntılardan.

Sofra düzeninde masaya her kişi için dörtten fazla bardak konulmamalı. Bu nedenle öncelikle sofrada davetlilerinize ikram etmek istediğiniz içeceklere karar vermelisiniz. Sonrasında sağ üst köşeden başlayarak bardakları büyükten küçüğe doğru sıralayabilirsiniz.

Su bardağını tabağın sağ tarafında bıçak hizasına koyabilirsiniz. Su bardağının sağ tarafına ise şarap kadehi veya meşrubat bardağı yerleştirebilirsiniz. Eğer masanızda fazlalık yaratmasını istemiyorsanız davetlilerinize hangi renk şarap içeceklerini baştan sorarak ona göre uygun kadehleri yerleştirebilirsiniz. Ayrıca şampanya ikramı olacaksa şampanya kadehini de su bardağının sol üst köşesine koyabilirsiniz. Yine çok yer kaplamaması için son bardağı üçgen olacak şekilde 2 bardağın önüne koyabilirsiniz.

Şık Bir Sofra Nasıl Kurulur? Görgü Kurallarına Göre Sofra Düzeni

Masa Dekorasyonunu Unutmayın!

Sofra ürünlerini düzgünce yerleştirdikten sonra sıra geldi masa dekorasyonuna! Gerek çiçekler kullanarak gerekse mumlarla çok şık bir masa yaratabilirsiniz. Ayrıca yılbaşı yemeği gibi bir temanız varsa kullanacağınız dekorasyon ögeleriyle (çam ağacı yaprakları, kırmızı mumlar gibi) temanızı belirginleştirebilirsiniz. Bu konuda size önerimiz mümkün olduğunca masada karşılıklı oturanların sohbet etmesini engellemeyecek yükseklikte çiçekler ve mumlar kullanmanız. 

Ayrıca sofrada kumaş peçetelerin yerini de unutmayalım. Artık her temaya uygun, her renkte peçeteleri rahatlıkla bulabiliyoruz. Şık bir peçete halkasıyla veya farklı katlama yöntemleriyle tabakların en üstüne veya çatalların soluna yerleştirerek masa dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz!

Şık Bir Sofra Nasıl Kurulur? Görgü Kurallarına Göre Sofra Düzeni

Bu içerik Karaca sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Önerilen Yazılar