Balayı

En Popüler Vizesiz Balayı Destinasyonları

06/01/2019
Bridolog 3 dakikalık okuma
Düğün hazırlıkları arasında bir de yorucu vize süreciyle uğraşmak istemiyorsanız sakın dert etmeyin, sizi çok iyi anlıyoruz! Vizesiz balayı yapabileceğiniz bir sürü harika seçeneğiniz olduğunu hatırlatalım ve aralarından en ilgi çekici ve popüler olanları bu yazımızda sizinle paylaşalım mı?

Fas

Son zamanların en popüler destinasyonlarından biri olan Fas’ı balayınızda ziyaret etmeyi düşünmez misiniz? Afrika kıtasının en dikkat çekici ülkelerinden Fas’ta sizi harika bir kültürel miras, tarihi yapılar ve geleneksel bir doku karşılayacak.

Fas gezinizde “kırmızı şehir” Marakeş’i, ülkenin en büyük şehri olan ve aynı zamanda hareketli yaşantısıyla ve aynı isimdeki filmi ile ünlü Casablanca’yı, ülkenin başkenti Rabat’ı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Aynı zamanda turistlerin de gözdesi olduğundan, konaklayacağınız güzel tesisler ve ziyaret edecek birçok yer bulabileceksiniz.

Peki hangi mevsimde gitmeli? Fas, bir Afrika ülkesi olduğundan yazın yüksek sıcaklıklara, kışınsa ılıman bir havaya tanıklık ediyor. Bu nedenle Fas’ı ziyaret için en çok önerilen mevsim kış. Kasım ve Mart ayları arasında balayı yapacak olan çiftlere Fas’ı seçenekleri arasına almalarını mutlaka öneririz!

Okumak isterseniz bu içerik tam size göre: Türkiye'deki en iyi balayı otelleri

Japonya

vizesiz-balayi-02

Bambaşka bir kültürle tanışmak, sayısız tarihi ve turistik yerleri gezmek ve benzersiz bir deneyim yaşamak için Japonya müthiş bir balayı destinasyonu. Bir de bu güzel ülkeye vizesiz seyahat edebileceğinizi göz önünde bulundurduğunuzda Japonya mutlaka değerlendirilmesi gereken seçeneklerden biri haline geliyor!

Şehir yaşamı, gece hayatı, sanat, yemek ve alışveriş için dünyanın en kalabalık metropolü olan Tokyo'yu, yine Japonya’nın en kalabalık şehirlerinden Osaka'yı, tarih ve kültür için Kyoto ve Hiroshima’yı, Japonya’nın meşhur tapınakları içinse yine Kyoto’yu ve Nara’yı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz!

Japonya’ya ne zaman gitmek gerek diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Japonya’yı ziyaret etmek için en ideal dönem “Sakura” yani kiraz ağaçlarının çiçek açtığı dönem olan Mart sonu, Nisan başı. Bu dönemde Japonya’yı ziyaret ederseniz, her yeri pespembe bir örtü altında göreceksiniz.

Yazın Japonya’da Muson yağmurları dönemi olduğundan yağmurlarla karşılaşacağınızı hatırlalım. O yüzden Sakura döneminde ziyaret etme şansınız yoksa, Eylül ve Kasım ayları arası Japonya’yı ziyaret etmenizi öneririz!

vizesiz-balayi-03

Maldivler

Balayı denilince belki ilk akla gelen yerlerden olan Maldivler’e vizesiz seyahat edebileceğinizi biliyor muydunuz? Sizin hayalinizdeki balayı deniz, kum, güneş üçgeni etrafına kuruluysa mutlaka seçeneklerinizin arasında yer alması gereken destinasyonlardan biri tabii ki Maldivler! Vizesiz seyahat edilebiliyor olması da bonusu!

Maldivler Hint okyanusunda yer alıyor ve toplam 1200 tane adadan oluşuyor. Maldivler’in dillere destan güzelliğinin en büyük sebeplerinden biri turkuaz denizi ve doğayla iç içe, sakin ve güzel tesisleri.

Maldivler’de balayı için en doğru zaman Aralık ve Nisan ayları arası, bu tarihlerde rüzgar ve yağmurlarla karşılaşma riskiniz pek yok!

vizesiz-balayi-04

Budva, Karadağ

Hem vizesiz seyahat olanağı, hem ülkemize yakınlığı, hem de farklı bir deniz tatili rotası olmasıyla öne çıkan Karadağ’ın en önemli turizm merkezlerinden Budva, balayınız için farklı ve eğlenceli bir rota olabilir. Neden mi? Budva, Balkanlar’ın en ünlü plajlarına sahip olmasının ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, gece hayatıyla da çok ünlü! Budva yalnızca bunlardan ibaret sanıyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü Budva aynı zamanda 3500 yıllık tarihiyle aynı zamanda birçok tarihi değeri bünyesinde barındırıyor. Tarihi şehir merkezi, tarihi yapılar Budva’da mutlaka görülmesi gerekenler listesinde.

Budva’da balayı için en ideal tarihler ise yaz sezonu, yani Haziran-Eylül ayları arası. Tabii eğer masmavi denizine girmek istiyorsanız! :)

Seyşeller

Son yıllarda popülaritesi gittikçe yükselen balayı destinasyonlarından Seyşeller de bizlere vizesiz seyahat imkânı sağlıyor. Harika bir doğa, deniz, kum, güneş, kısacası egzotik bir balayı hayali kuruyorsanız Seyşeller’i listenize eklemenizi tavsiye ederiz, çünkü Hint Okyanusu’nda yer alan Seyşeller bu konularda çok iddialı!

Birçok güzel tesise ev sahipliği yapan Seyşellerde gündüz deniz ve güneşin tadını çıkarabilir, doğa turlarına katılabilir, mercan kayalıklarını görebilir, akşamları ise gece hayatını tecrübe edebilirsiniz.

Seyşeller’de balayı için en çok önerilen zaman aralığının Haziran-Kasım ayları arası olduğunu unutmayın!

Beyrut, Lübnan

Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehri Beyrut, nam-ı diğer “orta doğunun Paris’i” köklü tarihi, doğal güzellikleri ve gece hayatıyla turistlerin gözdesi. Bunlara ek olarak bir de ülkemize yakınlığı ve vizesiz seyahat imkanıyla da balayı tercihlerinin arasına girmeyi kesinlikle hakediyor.

Beyrut’a gitmişken doğal güzelliklerini, ünlü mağaralarını ve şehir merkezini, tarihi değerleri ve savaş yıllarından kalma binaları görmeyi unutmayın. Unutmadan söyleyelim: dünyaca ünlü Lübnan mutfağını da mutlaka deneyimleyin!

Peki Beyrut’a ne zaman gitmeli? Yaz aylarında balayına gitmek isteyen çiftlere Beyrut’u çok fazla öneremiyoruz çünkü bu güzel şehir yazın çok sıcak oluyor! Bu şehri ziyaret için en ideal zamanlar ise ilkbahar ve sonbahar. Beyrut’ta kışın dahi ılık bir havayla karşılaşacağınızı hatırlatalım. :)

vizesiz-balayi-07

Ürdün

Ortadoğunun en gelişmiş ülkelerinden biri olan Ürdün, köklü tarihi, antik eserleri ve büyüleyici kültürüyle seyahatseverlerin gözde destinasyonlarından biri. Vizesiz seyahat imkanı da sağladığından, balayında gezip görmek, yeni yerler ve kültürler keşfetmek isteyen çiftler için harika bir seçenek!

Ürdün’de dünyanın 7 harikasından biri olarak adlandırılan Kayıp Kent Petra’yı, Kızıldeniz’i, Antik Roma Kenti'ni görebilir, Wadi Rum’da safari yapabilirsiniz. Tarihi ve doğa gezilerinizin yanı sıra Ürdün’ün başkenti Amman’ın modern şehir merkezini, restoranlarını, alışveriş merkezlerini gezebilirsiniz.

Ürdün’de balayı yapmak isteyen çiftler için önerimiz ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmeleri; zira yaz ayları çöl ikliminden dolayı çok sıcak geçiyor!

Önerilen Yazılar