İlişkiler ve Cinsel Yaşam

Oral Seksin İncelikleri: Oral Seks Nedir ve Nasıl Yapılır?

06/11/2023
Bridolog 5 dakikalık okuma

Cinsellik konusu, ilişkilerde oldukça önemli bir yer tutan ve çiftler arasındaki bağın güçlenmesine yardımcı olan bir etken. Sadece fiziksel bir eylem olmanın ötesine geçen cinsellik duygusal, psikolojik ve fizyolojik gibi birçok boyuta ulaşıyor. Oral seks de cinsellikte önemli bir role sahip. Birçok çift için cinsel tatminin ve yakınlığın bir yolu olarak kabul edilen oral seksin önemi ise sadece fiziksel tatminle sınırlı değil. Aynı zamanda sağlık, iletişim ve partnerler arasındaki güvenin bir yansıması. Bugün sizlere oral seksin inceliklerini anlatacağız :) Hazırsanız başlayalım!

Oral Seks Nedir?

Oral seksi cinsel tatmin amacıyla bir kişinin ağız, dudaklar ve dilini kullanarak partnerinin cinsel organlarını uyarma eylemi olarak tanımlayabiliriz. Genellikle partnerin cinsel zevkini artırmak ve tatmin etmek amacıyla tercih edilen oral seks, birçok çift arasında yakınlığı artırıyor. Oral seks yaparken sağlık açısından risklerin minimize edilmesi ve partnerler arasındaki iletişimin açık olması önemli. Ayrıca, her iki tarafın da rahat ve rızalı olması gerekiyor.

oral seks nedir

Oral Seks Nasıl Yapılır?

Daha önce hiç oral seks yapmadıysanız korkutucu görünebilir. Ancak oral seks tamamen birbirinin vücudunu keşfetmek ile ilgili. Bu nedenle ilk başta ne yapacağınızı bilmiyorsanız korkmayın. Her şeyden önce, partnerinizle iletişim kurun. İhtiyaçlarınızı ve sınırlarınızı paylaşın. Anlayış ve rahatlık bu deneyimin keyfini çıkarmanızı sağlar. Oral sekse başlamadan önce hem kendinizi hem de partnerinizi rahatlamak için ön sevişme yapın. Daha sonra yavaş ve nazik hareketlerle partnerinizin genital bölgesine doğru inin. Sıra dudaklarınızı ve dilinizi kullanmakta. Burada partnerinizin isteklerini dinleyip ona göre harekete başlayabilirsiniz.

Oral Seks Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oral seks sırasında hijyen çok önemli. Hem siz hem de partneriniz temiz olmaya özen göstermelisiniz. Öncelikle rahat bir ortam oluşturun. Rahatlatıcı müzikler, loş ışık ve temiz bir yatak bu deneyimi daha keyifli hale getirir. Ayrıca oral seks sırasında da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak önemli. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları (CYBE) engellemek için prezervatif gibi korunma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Partnerinizin genital bölgesine öpücüklerle ve nazik dokunuşlarla başlayın. Partnerinizin vücudunu keşfetmek ve onu tahrik etmek için zaman ayırın. Oral seks sırasında dilinizi ve dudaklarınızı kullanarak partnerinizi uyarın. Ağız ve dilinizi partnerinizin hassas bölgelerine uygularken dikkatli olun. İstenmeyen sertlikten veya aşırı baskıdan kaçının. Farklı teknikleri deneyerek, hangi dokunuşların en fazla zevk verdiğini keşfedin. Dişlerinizi kullanmamaya özen gösterin. Partnerinizin vücut dilini ve sesini dinleyerek, neyin hoşuna gittiğini anlamaya çalışın. Oral seks bittikten sonra temizlenmeyi unutmayın. Her iki partnerin de bu deneyimi istemesi ve rızaları olmalı. İzin alınmadan herhangi bir cinsel aktiviteye başlamanın doğru olmadığını da hatırlatmak isteriz. 

oral seks nedir

Erkeğe Oral Seks Yapmanın Püf Noktaları

Erkeğe oral seks yaparken, oral sekse başlamak için penisin ereksiyon halinde olmasına gerek yok. Erkeği ereksiyon haline getirmek için ilk olarak elinizi kullanabilirsiniz. Penis son derece hassas olduğu için ilk başta nazik olun ve yavaş yavaş daha hızlı bir tempoya doğru ilerleyin. Partnerinizin ne istediğini anlamak için dilinizi, ağzınızı ve başınızı farklı şekillerde hareket ettirmeyi deneyebilirsiniz, ancak istenmedikçe asla dişlerinizi kullanmayın.

Ağzınızı ve dudaklarınızı nemli tutun. Tükürük, dudaklarınız ile penis arasındaki hoş olmayan sürtünmeyi önler ve aynı zamanda hassasiyeti artırır. Dudaklarınızla çok fazla sıkmayın. Bunun yerine yavaşça penisin etrafına sarın. Eğer elinizle yaparsanız, dudaklarınızı penisin etrafına yerleştirin, ellerinizi ve dudaklarınızı birlikte hareket ettirin.

Farklı uyarı türleri ve penisin farklı bölgelerini keşfetmek, partnerinize farklı türde hisler verecek ve daha fazla haz almasını sağlayacak. Genel olarak, erkekler görsele önem verir ve sizin ona oral seks yaptığınızı görmek onlara heyecan verir. Ara sıra birkaç saniye göz teması kurun. Orgazm olmaya yaklaştığında hareketlerinden, nefes almasından ve inlemesinden anlayabilirsiniz.

Partneriniz orgazma ulaştığı anda uyarmayı bırakmayın; istemsiz kasılmalar bitene kadar birkaç saniye daha devam edin. Eğer devam edemeyecek kadar hassaslaşırsa ellerinizi kullanabilirsiniz.

oral seks nedir

Kadına Oral Seks Yapmanın Püf Noktaları

Bütün kadınlar aynı değildir, dolayısıyla partnerinizin rızasını almadan ve tercihlerini öğrenmeden oral sekse başlamayın. Kadınların cinsellik konusunda rahat hissetmesi oldukça önemli. Partnerinizi çok beğendiğinizi ve vücudunu keşfetmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu partnerinizi oldukça rahatlatacaktır :)

Kadına oral sekse başlamadan önce dudaklarınızı nemlendirin ve olabildikçe yumuşak davranın. Özellikle daha sert bir yaklaşım talep etmedikçe, her zaman yumuşak uyarımlar tercih edin. Dişlerinizin onun cinsel organlarına değmediğinden emin olun, aksi durumda heyecan bir anda kaybolabilir. Bir kadının hassas cinsel organını tahriş edebileceği için sakallarınızı tıraş edebilirsiniz.

Partnerinizin tepkisine dikkat etmeniz onun için neyin işe yaradığını keşfetmenize yardımcı olur. Ancak farklı bir şey denemeden önce partnerinizin bundan hoşlanıp hoşlanmadığını sorun. Partneriniz konuşkan değilse beden diline odaklanın. Eğer hoşuna gittiğini çıkardığı seslerden ve nefesindeki hızlanmadan anlayabiliyorsanız yaptığınız şeyi beğeniyor demektir :) Bir süre tepki alamadığınızda tekniğinizi değiştirebilirsiniz. Partneriniz hareket ediyorsa muhtemelen kendini daha iyi konumlandırmaya çalışıyordur.

Kafanıza baskı yaparsa durmanızı istemez; tam olarak ne yapıyorsanız onu yapmaya devam edin. Başınızı biraz kaldırırsa hareketiniz çok agresif olabilir hareketinizi kesmeyin fakat yavaşlayın. Klitoris kadın cinsel organının en hassas bölgesi ancak çevresinin de sinir uçlarıyla dolu olduğunu unutmayın. Bu nedenle klitorise odaklanmak mantıklı olsa da ekstra nazik olun ve dilinizi tek bir bölgede sınırlamayın.

Bazı kadınların oral uyarıma hızlı tepki verdiğini, bazılarının ise daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Arada parmaklarınızı kullanabilirsiniz, G noktasına dokunmak kadına ekstra haz verecektir. Partnerinizin pelvisinin ritmik hareketi, orgazma yaklaştığını ve yaptığınız işi hiçbir şeyi değiştirmeden sürdürmeniz gerektiğini gösterir. Orgazm sırasında bazı kadınların klitorisleri doğrudan uyarılmayacak kadar hassas hale gelir, bu nedenle partnerinizin nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Partneriniz çok hassaslaştığı için sizi durdurana veya spontane pelvik hareketleri durana kadar orgazm yoluyla onu uyarmaya devam edin. Partnerinizle göz teması kurun ve size dur dediğinde mutlaka durun. Eğer partneriniz sevişme sırasında iletişim kurmaya açık biriyse soracağınız sorularla da kendinizi yönlendirebilirsiniz.

oral seks nedir

Oral Seks Zararlı Mıdır?

Oral seks, birçok kişi tarafından keyif verici bir deneyim olabilir ancak bazı sağlık riskleri de bulunuyor. İlk olarak, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları (CYBE) taşıma riski olabilir. Cinsel partnerler arasında enfeksiyonların bulaşma riskini artırabilir. Kondom kullanımı bu riski azaltır ancak kesin koruma sağlamaz. Ayrıca, oral seks sırasında ağız veya boğaz enfeksiyonlarına yol açabilen virüsler veya bakteriler de bulaşabilir. Örneğin, uçuk olarak da bilinen Herpes Simpleks ve genital siğile neden olan HPV gibi enfeksiyonlar bu yolla bulaşabilir.

Diğer bir önemli husus ise ağız ve diş sağlığı. Eğer oral seks sırasında ağız veya diş problemleri mevcutsa, bu tür sorunlar partnerlere bulaşabilir. Bununla birlikte, hijyenik önlemler alınarak riskler azaltılabilir. Özellikle yeni bir partnerle bu deneyimi yaşarken, sağlık geçmişi ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hakkında konuşmanızı tavsiye ederiz.

Not: Oral seks için sürekli söylediğimiz konu; cinsellik deneyimini yaşamadan önce iki kişi arasındaki iletişim ve rızaya dayalı olmalı. Kimse cinsel bir aktiviteye zorlanmamalıdır. Ayrıca, bazı kişiler için aşırı derecede hassas bir konu olabilir. Eğer kişi rahatsız hissediyorsa, bunun üzerine konuşmak ve sınırlarını açıkça ifade etmek önemlidir.

Önerilen Yazılar