Güzellik & Bakım

Kantaron Yağı Mucizesi: Kantaron Yağı Nedir?

16/03/2024
Bridolog 4 dakikalık okuma

Bugün sizlere doğanın gizli kalmış bir hazinesinden biri olan yüzyıllardır şifalı bitki olarak adını duyduğumuz kantaron yağından bahsedeceğiz. Müthiş bir cilt dostu olan bu yağı keşfetmeye, doğal güzellik ve sağlık mucizesi kantaron yağı ile başlayalım! Bu eşsiz yağın faydalarını birlikte keşfedelim ve cilt bakımı rutinimize nasıl sihirli bir dokunuş katacağını öğrenelim. Kantaron yağı, hypericaceae ailesinden olan kantaron bitkisinin çiçek ve yapraklarından elde ediliyor. Peki faydaları neler? 

kantaron yağı

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Kantaron yağının kahramanlık hikayeleri, yaralar üzerindeki şifa gücüyle başlıyor. Küçük kesikler, çarpmalar, ezikler ya da yaralanmalar sonrası cilde uygulandığında kantaron yağı cildi onarıyor. Anti-inflamatuar özellikleri ile cildi sakinleştiren ve hızlı bir iyileşme sürecine girmesine katkıda bulunan bu yağ acıyı dindirip inflamasyonu azaltıyor.

Cildi güneşin hasarından korumada bir kalkan görevi gören kantaron yağı, güneş yanığı sonrası cildi yatıştırmada da oldukça etkili. Serinletici etkisiyle cilde hemen ferahlık verirken cilt onarımını destekleyerek güneşin verebileceği uzun vadeli zararları en aza indiriyor.

Hassas ciltlerin en büyük destekçisi de yine kantaron yağı. Egzama veya sedef gibi rahatsızlıkları olan ciltler için doğal bir rahatlama kaynağı olan bu yağ kızarıklık ve kaşıntıyı azaltıyor. Ayrıca ruh haliniz üzerinde de olumlu etkiler yaratarak stres ve anksiyete ile mücadelede yanınızda yer alan kantaron yağı, aromaterapi özellikleri ile de yardımcınız oluyor. 

kantaron yağı

Kantaron Yağının Türleri Nelerdir?

Yetiştiği bölgeye göre birçok farklı kantaron bulunuyor. Biz sizler için en bilinenleri ve faydalarını listeledik:

1. Kırmızı Kantaron Yağı ve Faydaları

Kırmızı kantaron yağı güneşin altında bekletilerek elde ediliyor. Yani güneşin bütün faydalarını içinde barındırıyor diyebiliriz. Özellikle hassas ciltler kırmızı kantaron yağından faydalanabilir. Yanıklarda, yara izlerinde ve cilt lekelerinde doğal bir iyileştirici rolü oynayan kırmızı kantaron yağı cildin kendini onarma becerisine katkı sağlıyor. Yaraları iyileştirme ve ciltteki mikroplara savaş açma konusunda oldukça etkili. 

Egzama ve sedef gibi zorlu cilt düşmanlarına karşı da bir kalkan görevi gören bu yağ onlara savaş açıyor ve cildi sakinleştiriyor. Stres ve endişe söz konusu olduğunda ise kırmızı kantaron yağını aromaterapide kullanabilirsiniz. 

kantaron yağı

2. Sarı Kantaron Yağı ve Faydaları

Sarı kantaron yağı, sarı kantaron bitkisinin (Hypericum perforatum) çiçeklerinin sızma yöntemi ile zeytinyağı içinde bekletilmesi sonucu elde ediliyor. Alternatif tıpta, özellikle antidepresan, antienflamatuvar, antiseptik ve ağrı kesici özellikleri nedeniyle yüzyıllardır kullanılıyor. Günümüzde de oldukça popüler. Sarı kantaron, hafif ve orta dereceli depresyon semptomlarının tedavisinde etkili olduğu söyleniyor. İçerdiği hipericin ve hiperforin maddeleri sayesinde serotonin, dopamin gibi nörotransmitterlerin seviyelerini düzenleyerek antidepresan etki gösteriyor.

Yara, kesik ve yanıkların iyileşme sürecini destekliyor aynı zamanda ciltteki iltihabı ve enfeksiyon riskini azaltıyor. Eklem ağrıları ve kas ağrılarının azaltılmasına yardımcı oluyor. Antienflamatuvar özellikleri sayesinde ödem ve inflamasyonu en aza indiriyor.

Menopoz dönemindeki sıkıntıları hafifletmede destekleyici bir rol oynuyor. İçeriğindeki vitamin ve minerallerle kepek ve egzama gibi sorunları ortadan kaldırırken saç dökülmesini de önlüyor. Sarı kantaron yağı almadan önce yağın Tarım Bakanlığı onayı alıp almadığına, hangi teknikle elde edildiğine dikkat etmeniz gerekiyor. Kabul edilebilir ve faydalarını görebileceğiniz üretim, ısıl işlem görmeden elde edilen soğuk sıkım sarı kantaron yağıdır.

kantaron yağı

3. Mavi Kantaron Yağı ve Faydaları

Mavi kantaron yağı papatya ailesinden geliyor. Mavi kantaron yağı peygamber çiçeği olarak da biliniyor. Mavi kantaron yağı, aromaterapide popülerlik kazanmış birçok sağlık ve güzellik rutininin vazgeçilmezi haline gelmiş bir esansiyel yağ.

Mavi kantaron yağının cilt üzerindeki antioksidan özellikleri, güneşin yorucu etkilerinden sonra cildi onarıyor. Serbest radikallere karşı savaş açıyor ve yaşlanma belirtilerini aynı zamanda ağrı kesici özelliklere de sahip. Kaslarınızdaki gerginliği çözmek ve yatıştırmak için bir masaj yağı olarak mavi kantaron yağını kullanarak, yorgun kaslarınıza rahatlama hissi verebilirsiniz. Cilt dünyasının dışında mavi kantaron yağı temizlik ürünlerinde de kullanılıyor.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağını kullanmanın en popüler yolu haricen direkt cilt üzerine uygulamak. Birkaç damla kantaron yağını alın, masaj yaparak ağrıyan kaslarınıza veya hasar görmüş cildinize yavaşça sürün. Saçlarınız içinde saç diplerinizden uçlarına doğru kantaron yağını sürüp bir süre bekletin daha sonra durulayın. 

kantaron yağı

Kantaron Yağının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Kantaron yağının faydaları çok olsa da yüksek doz kullanımda bazı yan etkiler kendini gösterebilir. Olası yan etkiler ise şu şekilde:

●    Mide rahatsızlıkları 
●    Baş dönmesi 
●    Bilinç bulanıklığı 
●    Ağızda kuruluk 
●    İdrara sık çıkma 
●    Vücutta şişlik oluşması 
●    Cinsel işlev bozukluğu 
●    Artan kan basıncı 
●    Hızlı nabız 
●    İshal

Topikal olarak kullanıldığında, ciltte kızarıklığa neden olabilir. Cildinizin ve gözlerinizin güneş ışığına karşı hassasiyetini de artırabilir. Lupus gibi bir rahatsızlığınız varsa veya ışığa duyarlılığa neden olabilecek bir ilaç kullanıyorsanız (bazı sivilce ilaçları gibi), kantaron yağının kullanma risklerini ve faydalarını doktorunuzla veya eczacınızla birlikte gözden geçirmenizi öneririz.

kantaron yağı

Kantaron İçeren Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir?

Piyasada birçok kantaron içeren cilt bakım ürünleri bulunuyor bunların başında ise saf kantaron yağı geliyor.  Bu yağlar, özellikle ev yapımı cilt bakım ritüellerinin olmazsa olmazlarından. Doğal, saf ve çoğu zaman organik seçenekleriyle cilt lekeleri, çatlamış eller, yıpranmış dudaklar ve güneş yanıkları için kullanılıyor.

Kantaron krem ve losyonları da bulunuyor. Nemlendiren, onaran ve cildi besleyen bu ürünlerle, özellikle kuru ve hassas ciltler kullanabilir. Ve tabii ki Kantaron Ekstreli Merhemler unutmak olmaz!  Bu kremler ciltteki yaraların, çatlakların ve sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandırmada harikalar yaratıyor. Cilt bakım maskelerinde de kantaron bulunuyor. Haftalık bakım rutinlerinize kantaron içerikli maskeleri ekleyebilirsiniz.

Önerilen Yazılar