Gerçek Düğünler

Teri Manisa ve Mert Hara'nın Romantik Tarzda Evde Nişan Seremonisi

24/04/2020
Bridolog 5 dakikalık okuma
Evde söz ve nişan seremonileri her geçen gün güzelleştikçe sizi harika bir şekilde organize edilmiş zarif bir evde nişan seremonisine götürelim istedik! Teri’nin İstanbul’daki aile evinde gerçekleşen söz ve nişan seremonisinden organizasyon hazırlıkları, Teri’nin elbisesi, ikram ve menü detayları ve kız isteme ritüelleri ile ilgili çok işinize yarayacak detayları Teri’den dinledik! Haydi başlayalı

 

Aklınızda “Evde söz ve nişan kutlamasında nasıl bir planlama yapmalıyız, hangi ritüelleri izlemeliyiz, ne ikram etmeliyiz” gibi sorular varsa, bu güzel nişan seremonisi size çok yardımcı olacak!

Merhaba Teri! Mert’le hikayenizi bize anlatır mısın?

Mert ile ortak bir arkadaşımız vasıtası ile Aralık 2014’te tanıştık ve Ağustos 2015’te sevgili olduk. Ben Kanada’da, Mert ise Türkiye’de yaşadığı için ilişkimiz 2 sene kadar uzun mesafe ilişkisi olarak devam etti. 2017 senesinin sonlarına doğru Mert Kanada’ya yanıma taşındı ve artık Kanada’da beraber yaşıyoruz.

teri-mert-nisan

Peki evlilik teklifi ne zaman gerçekleşti?

Evlilik teklifi Aralık 2018’de İstanbul’a tatile geldiğimizde gerçekleşti. Mert benden bir şeyler saklamakta iyi değildir, biliyordum yakın zamanda bir teklif geleceğini. :) Vogue Restaurant’ta baş başa yemek yedikten sonra yüzüğü çıkarıp teklif etti.

Anladığımız kadarıyla evde nişan seremonisi yapmışsınız! Bu güzel kutlamanın ne zaman ve nerede gerçekleştiğini öğrenebilir miyiz?

22 Aralık 2018 gecesi, benim evimde, Tarabya’da gerçekleşti.

Biliyorsundur, birçok çift nişanı evde yapmak veya dışarıda yapmak arasında kalıyor. Sizin bu tarzda bir seremoniye karar vermenizdeki sebepler nelerdi?

Biz de bu konuda çok muallakta kaldık fakat yapılan yerin benim için bir özelliğinin olmasını istedim. 2014 yılında, tam 18 yaşındayken Kanada’ya taşındım ve İstanbul’daki evime her zaman çok büyük özlem duydum. Doğduğum andan itibaren bütün hayatım orada geçti ve bu özel anının da orada olmasını istediğime karar verdim.

Kutlama nasıl bir konseptte gerçekleşti?

Kutlama konsepti olabildiğince bol çiçekli ve romantik oldu. Tahta parçaların ve mumların ön planda olduğu, samimi ve sıcak bir ortam olması için uğraştık. Renk olaraksa pembelerin ve beyazların hâkim olduğu sıcak tonlarda bir görüntü vardı.

teri-mert-nisan

İsteme töreni gibi bir seremoni oldu mu? Nişanınızda ritüellerin sıralaması nasıl oldu?

Mert ve ailesi geldikten yarım saat kadar sonra kahveleri hazırladım. Salonumuzdaki uzun koltuğa Mert, annesi, babası ve abisi beraber oturdular. Onlara ve kendi aileme kahveleri hazırladıktan sonra isteme seremonisi başladı. Mert’in kahvesine acı veya tuzlu hiçbir şey katmadım. Tam tersine, sevdiği şekilde kahvesini hazırladım. Hem kıyamadım hem de daha önce bu taktiği istenilen kızın damadı kaçırmak için uyguladığını duymuştum. :)

teri-mert-nisan

İsteme seremonisi çok duygusal geçti. Kayınpederim beni babamdan istedi fakat babam beni veremediğinden topu anneme attı.  Annem de beni verdikten hemen sonra bana ve Mert’e hazırladığı bol duygu içeren metni okudu.

Arkasından benim tarafımdan en büyüğümüz babamın babası, canım Yusuf’um yüzüklerimizi taktı.

Bunun üzerine yemek servisi başladı. Yemekler gece boyunca finger food olarak dolaştı. Bu seremoniler sırasında daha aile arasında olmayı tercih ettik. Belli bir saat sonrasında arkadaşlarımız da bize katıldı ve hep beraber pastayı kestik.

teri-mert-nisan
teri-mert-nisan

Harika! Peki kutlamada toplam kaç misafiriniz vardı? Sence bu sayı ideal mi? :)

Toplamda 60 kişiydik. Akşam saat 9’a kadar iki taraf aile olarak kaldık. Saat 9’dan sonra kuzenler, aile arkadaşları ve kendi arkadaşlarımız bize katıldı. Bence bu sayı maksimum olmalı çünkü katılanlar ne kadar yakınınız ise, vakit o kadar keyifli ve rahat geçiyor.

Biraz da nişanınızın teması ve dekorasyonuyla ilgili detaylara girelim mi? Bir organizasyon firmasıyla çalıştınız mı yoksa bu güzel günü kendiniz mi organize ettiniz?

Iris Dream Designer ile çalıştık. Kendisi annemin çocukluk arkadaşı, çok zevkli ve tatlıdır. Evlilik teklifini aldıktan sonra hazırlanmak için çok kısıtlı bir süremiz oldu (2 hafta kadar). Dolayısıyla bu süreçte çok hızlı hareket etmek gerekti.

Iris hayalimde olan her şeyi ve fazlasını gerçeğe çevirdi. Aklımda her zaman arka planda bol çiçeklerin olduğu, romantik bir tema vardı. Arka plandaki çiçekleri evin her tarafı ile uyumlu olabilmesi adına her köşeye dağıttık. Çiçeklerin çeşidini ve renklerini Iris ile beraber seçtik, İncimiz Çiçekçilik tarafından yapıldı.

teri-mert-nisan

Bunun dışında, gerçek altın tozundan yazılarla oluşan kurabiyeler yaptırdık. Makaron kulesi ve çikolataya bandırılmış çilek kulesi gibi fikirlerle Iris ortamı daha da güzelleştirdi.

teri-mert-nisan
teri-mert-nisan

Misafirlerinize nasıl bir yemek ikramı yaptınız? Biraz menünüzden bahsedelim mi?

Finger food tarzında ikramlar yaptık. La Ventura Catering ile çalıştık. Sahibi Vera, beni büyütürken annemin hep yanında olan, benimde ikinci annem sayılan, her yemeğinde parmaklarımı yediğim, çok yetenekli biridir. Menüye hep beraber karar verdik. Başlangıç olarak bottarga yanında tost melba, kadayıf kasede keçi peyniri ve chili jam ve yine kadayıf kasede tarama ve havyar dolaştırıldı.

Ardından benim en sevdiklerimden Enginar dip ve kıtırlar, ızgara patlıcan ve keçi peynirli rulolar, kabak carpaccio ve parmesan dolaştırıldı. Ana yemek olarak patlıcanlı mini kişler, mini kabak mücver ve haydari, mantarlı arpa şehriyeli risotto ve biberli ıspanak sote üzerinde levrek ve beyaz şarap sos verildi. Belli bir saat sonrası gelen arkadaşlarımıza ikram olaraktan patlıcanlı borekitas ve zeytinli toplar verildi.

teri-mert-nisan
teri-mert-nisan

Gelelim güzel elbisenize. :) Elbiseniz konusunda seçim yaparken zorlandınız mı, neden bu elbiseyi tercih ettiniz?

Aslında ben elbisemi Self Portrait’ten almıştım ve iade-i ziyaret için elbise bakıyordum. Züleyha Kuru Instagram üzerinden takip ettiğim ve çok başarılı bulduğum bir tasarımcı, Showroom’una uğrayıp elbiseyi giydikten sonra “işte bu!” dedim ve ilk gecede bu elbiseyi giyme kararı aldım.

teri-mert-nisan
teri-mert-nisan

Peki saç ve makyaj konusunda nelere dikkat ettiğini öğrenebilir miyiz?

Elbise yeterince hareketli olduğundan saç ve makyajı sade yapmak istedim. Saçlarıma her zamanki kuaförümde su dalgası yaptırdım. Makyajımın da soft tonlarda olmasına dikkat ettim.

Bu süreçte çok kararsız kaldığın, bir türlü emin olamadığın bir detay oldu mu?

Sürenin çok kısıtlı olmasından biraz yorucu birazda heyecanlı geçen bu süreçte kararsızlığımı işi bilenlerine bıraktım. Çok güvendiğim ve tanıdığım insanlarla çalışmak bu konuda yararıma oldu.

teri-mert-nisan

Nişan kutlamanızı planlamanız toplamda kaç ayınızı aldı?

Başak burcuyum, hayatta çok planlı ilerlerim. :) Daha evlilik teklifini almadan bir nişanım olduğunda nasıl olmasını istediğime dair araştırmalar yapmıştım ve ne istediğimi biliyordum. Hazırlık süreci 2 haftamızı aldı.

Sohbetimizi bitirmeden bir de düğün konusunu konuşalım! Düğün hazırlıklarınıza başladınız mı? :)

Düğün hazırlıkları başladı, Eylül 2020 olarak düşünüyorduk. Aslında mekan, organizasyon, tarih gibi çoğu detayı belli fakat şu anda yaşanan pandemi dolayısı ile düğünümüz askıda kaldı. Biz de endişeli bir şekilde bu durumun bitmesini bekliyoruz. Benimle aynı durumu paylaşan birçok gelin adayı olduğunu ve bunun çok stresli bir durum olduğunu biliyorum, yalnız değilsiniz!

teri-mert-nisan

Bu sürecin başına olanlara küçük bir ipucu vermek amacıyla, tecrübenize dayanarak, evde nişan kutlaması için vereceğiniz öneriler ve ipuçları ne olur?

Bence bu süreçte ne istediğini bilmek çok önemli. Sevdiğin şeyi bulmak için bol bol araştırma yapmak ve gezmek gerekiyor, sonrası kendiliğinden geliyor. Bıkmadan usanmadan, bu gecenin hayatta yalnızca bir kere yaşanacağını akılda tutarak hazırlanmak gerekiyor. Vakit geldiğinde de eğlenmeyi unutmayın!

teri-mert-nisan

Künye:

Mekân: Teri’nin evi

Organizasyon: Iris Dream Designer

Çiçekler: İncimiz Çiçekçilik

Catering: La Ventura Catering

Fotoğraf: Betty Mazalto Photography

Nişan Pastası: Iris Dream Designer tarafından sipariş verilen Vanessa Catering

Saç: Garage Hair Repair Studio Etiler

Makyaj: Teri kendisi yapmış :)

Nişan Elbisesi: Züleyha Kuru

Ayakkabılar: Dior

Aksesuarlar: Cemil Gezer Kuyumculuk

Önerilen Yazılar