Düğün Mekanları l İstanbul

Hepsini Gör

Düğün Mekanları Ne Zaman Tutulmalı?

Düğün mekanınız evlilik teklifi aldıktan sonra ilk karar vermeniz gereken şeylerin başında geliyor. Bunun sebebi ise genellikle organizasyon, fotoğrafçı ve hatta gelinlikle saç ve makyajınızın bile düğün mekanına göre şekillenecek olması.

Örneğin tarihi bir düğün mekanı seçecekseniz organizasyon ve gelinliğinizde daha klasik modellere ve temalara yönlenebilirsiniz. Eğer kır düğünü mekanı seçecekseniz bu doğrultuda organizasyon firmalarıyla görüşüp fiyat almanız doğru olacaktır.

Düğün mekanlarıyla tam olarak ne zaman anlaşılmalı konusu değişiklik gösteriyor. Özellikle mevsime göre mekanların doluluk oranı değişebiliyor. Açık hava istiyorsanız bahar ve yaz mevsimleri mekanın doluluk oranı yüksek olacağı için mümkün olan en kısa sürede mekanı ayarlamanızı öneriyoruz. Bu nedenle evlilik teklifi almanızın ardından hemen bir liste çıkararak mekanlarla görüşmeye başlayabilirsiniz.

Kapalı bir salonda düğün yapacaksanız her tarihte düğünü yapmanız mümkün olacağı için biraz daha esnek davranabilirsiniz. Yine de her hâlükârda düğünden en az 6 ay öncesinde düğün mekanınızı ayarlamanızı ve diğer tüm ayrıntılara düğün mekanını netleştirdikten sonra karar vermenizi öneriyoruz.

Düğün mekanınızı seçtikten sonra tarzınıza en uyacak organizasyon şirketlerini ise buradan inceleyebilirsiniz!

Düğün Mekanları Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde birçok farklı mekanda, farklı atmosfer ve manzaraya sahip alanlarda düğünler gerçekleşiyor. Örnek olarak şu mekanları sayabiliriz:

- Otel düğünü
- Salon düğünü
- Kır düğünü
- Sahil düğünü
- Tarihi mekanlarda gerçekleşen düğünler
- Yalı/konakta gerçekleşen düğünler
- Çiftlik düğünü
- Bağ düğünü
- Tekne düğünü

Ancak en çok karşımıza çıkan düğün mekanlarının başında tarihi mekanlarda yapılan düğünler, otel/salon düğünleri, kır düğünleri ve sahil düğünleri geliyor.

Özellikle İstanbul’da evlenmek isteyenler için birçok tarihi düğün mekanı bulunuyor. İster bir sarayda, ister sarnıçta, ister tarihi bir yalıda düğününüzü yapabilirsiniz. Düğününüz için tarihi bir mekan seçerek büyüleyici atmosferini davetlilerinize yaşatmanız ve kendinizi oldukça özel hissetmeniz mümkün.

Eğer daha rahat bir ortam olsun, yeşil ön planda olsun istiyorsanız kır düğünü mekanları tam size göre. Rengarenk çiçeklerle, rüstik bir temayla unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

Son olarak sahil düğünleri de son zamanlarda oldukça popüler. Türkiye’nin bu kadar güzel sahilleri varken, sahil düğünleri için vazgeçilmez bir destinasyon olması son derece normal. :) Uçsuz bucaksız sahillerde, kumların üstünde, davetlilerinizin de keyif alacağı bir düğün mekanı seçebilirsiniz.

Düğün Mekanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düğün mekanı seçerken öncelikle tarzınıza ve nasıl bir düğün hayal ettiğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin doğanın içinde yer almak sizin için önemliyse kır veya sahil düğünü tercih edebilirsiniz. Klasik bir tarzınız varsa ve ihtişamdan hoşlanıyorsanız tarihi mekanları veya salon düğünü mekanlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Aynı şekilde bütçeniz de düğün mekanı seçerken önemli faktörlerden biri. Düğün mekanlarının fiyatları bulundukları yere, sundukları hizmetlere, seçeceğiniz tarihlere ve daha birçok elemente göre değişiklik gösteriyor. Bu nedenle ilk olarak kafanızda düğün mekanına, organizasyon şirketine ve geri kalan gelinlik, fotoğraf gibi masraflara aşağı yukarı bir bütçe belirlemeniz mekan seçiminizde yardımcı olacaktır. Bunun için bütçe planlama aracımızı kullanabilirsiniz!

Daha sonra bir mekan listesi yapmanızda fayda var. Birden çok düğün mekanını arayarak fiyat alabilir, sundukları hizmetleri not ederek daha sonrasında karşılaştırma yapabilirsiniz.

Düğün mekanı seçerken bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ise ulaşım. Destinasyon düğünü yapmak istiyorsanız hem davetlilerinizin ulaşımını hem de konaklayacakları yerleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca İstanbul gibi büyük bir şehirde düğününüzü yapmayı planlıyorsanız yine düğüne gelecek davetlilerin çoğunun nerede yaşadığına ve hem sizin hem de davetlilerin düğün mekanına ulaşımı sırasında büyük bir sıkıntı yaşamamasına dikkat etmenizde fayda var.

Düğün Mekanları Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Düğün mekanlarının fiyatları birçok elementten etkileniyor. Bunların içinde düğün yapılacak mevsim, düğünün hafta sonu veya hafta içi yapılması, verilen hizmetler, menü seçimi gibi birçok kalem bulunuyor.

Örneğin genellikle bahar ve yaz aylarında düğün mekanları daha yüksek bir ücret talep ediyor. Aynı şekilde düğünün cumartesi günü yapılması da hafta içi günlere göre daha pahalı.

Ayrıca bazı düğün mekanları organizasyon için kendisi de seçenekler sunabilirken bazıları yalnızca mekanı sağlıyor. Bu da fiyatı etkileyen bir diğer faktör. Organizasyonu tamamen dışarıdan temin edeceğiniz bir düğün mekanı seçecekseniz organizasyon için de isteklerinizi karşılayacak bir bütçe ayırmanız önemli.

Son olarak çoğu düğün mekanı kişi başı bir fiyat sunuyor. Burada seçtiğiniz yemek menüsü de rol oynuyor. Bazı mekanlar kişi başı fiyat verip davetli sayısını size bırakırken, bazı mekanlar da yine kişi başı fiyat verip aynı zamanda en az ve en fazla davetli sayısını belirleyebiliyor. Bu nedenle düğün mekanlarından fiyat alırken kafanızda aşağı yukarı davetli sayısının belirli olması mekan seçiminizi kolaylaştıracaktır.