Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır, Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evlilik teklifi aldınız. Söz veya nişanınız da yapıldı. Peki sırada ne var? Tabii ki nikah başvurusunda bulunmak. Düğününüzden önce tamamlamanız gereken bu prosedürü sizler için gerekli belgelerle birlikte derledik. Gelin tüm sorularınızı birlikte cevaplayalım.

Nikah başvurusu her evlenecek çiftin tamamlaması gereken bir prosedür. Başvuruyu ne kadar eksiksiz yaparsanız hem stresiniz azalır hem de işiniz kolaylaşır. Biz de size yol göstermek için “nikah başvurusu nasıl yapılır?”, “nikah tarihi nasıl alınır?”, “gerekli evrak nelerdir?” gibi soruların yanıtını bu yazımızda topladık. Elinize bir kağıt kalem alarak gerekenleri not edip, tamamlananları işaretleyerek nikah başvurusunu eksiksiz bir şekilde yapabilirsiniz.


Fotoğraf: Chris and Ruth Photography

 

 

Evlenmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Her yasal başvuruda olduğu gibi evlenirken de devlete başvuruda bulunmak gerekiyor ve belirli evrakı da sunmak gerekiyor. Her ne kadar istenen belgeler aşağı yukarı aynı olsa da belediyeler arası istenen bazı belgeler ve sayıları değişebiliyor. Bu yüzden başvuruda bulunacağınız belediyenin internet sitesini incelerseniz veya belediyeyi ararsanız en sağlıklı bilgiyi onlardan alabilirsiniz.

Önemli Not: Çoğu belediye nüfus cüzdanı hariç diğer belgelerin 6 ay geçerlilik süresi olduğunu belirtiyor. Bu nedenle tüm belgelerinizin güncel olduğundan emin olmanızda fayda var.

Gerekli belgeler:

1. Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopileri (Fotoğraflı, T.C. kimlik numarası yazılı, son 10 yılda değiştirilmiş ve güncel medeni durumu yansıtır olmalı.)
2. Vesikalık Fotoğraf (Fotoğraf son 6 ayda çekilmiş olmalı ve kişinin yüzü tamamen görünmeli. Evlilik cüzdanına bu verdiğiniz fotoğrafın yapıştırılacağını da hatırlatalım.)
3. Sağlık Raporu
4. İkametgah Belgesi
5. Nüfus Kayıt Örneği
6. Evlenme Ehliyet Belgesi
7. Evlenme Beyannamesi

Evlenmek İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Nikah işlemleri arasında en çok sorulanlardan biri sağlık raporunun nasıl alınacağı. Sağlık raporu alınmasındaki amaç çiftin herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalığının ve kan uyuşmazlığının bulunup bulunmadığını tespit etmek. Bu testler içerisinde verem hastalığının tespiti için akciğer röntgeni; hepatit, akdeniz anemisi, frendi ve AIDS gibi hastalıkların tetkikleri için de kan tahlili bulunmakta. Bu nedenle raporu çiftten her ikisinin de alması gerekiyor.

Sağlık raporunu aile hekiminden, devlet hastanelerinden ve özel hastanelerden almanız mümkün. Ancak çoğu belediye aile hekiminden alınan raporları kabul ettiği için özel hastaneden almanız durumunda hem testler için ücret ödemeniz hem de bunu aile hekiminize onaylatmanız gerekecektir. Bu nedenle biz raporu aile hekiminizden almanızı öneririz. Ayrıca sağlık raporunuzu aldıktan 6 ay içerisinde ilgili belediye sunmanız gerektiğini de hatırlatalım.

İkametgah Belgesi ve Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Bu belgelerin her ikisini de E-Devlet sisteminden çıktı olarak almanız mümkün. Bir diğer yol ise belgeler için bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek talepte bulunmanız.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Nereden Alınır?

Evlenme Ehliyet Belgesi çiftin evlenmesine herhangi bir engel olmadığının belirtilmesi için düzenlenen bir belgedir. Bu nedenle belgeyi almak için sağlık raporunuzu aldıktan sonra başvurmanız gerekiyor. Bu belgeyi nüfus müdürlüğünden alabileceğiniz gibi bazı belediyelerin kendisi de verebilmekte. O yüzden tekrar ilgili belediyenin istediği belgelere göz atmakta fayda var.

Evlenme Beyannamesi Nedir, Nereden Alınır? 

Evlenme beyannamesi çiftin evlenmeyi istediğinin yazılı halde sunulduğu bir form. Bu belge ilgili belediye tarafından çifte veriliyor ve her ikisinin de belgeyi el yazısıyla doldurması gerekiyor.

 

Nikah Başvurusu Nereye Yapılır?

Nikah işlemleri için evlenecek çiftten en az bir tanesinin ikamet ettiği ilçenin bağlı olduğu evlendirme memurluğuna başvuruda bulunmak gerekiyor. Ancak başka il veya ilçedeki bir belediyeye başvurmak istiyorsanız yine birinizin bağlı olduğu il veya ilçe evlendirme memurluğunun birinden ortak izin belgesi almanız ve sonrasında nikah işlemlerini başlatmak istediğiniz evlendirme memurluğuna bu izin belgesini sunmanız gerekiyor. Ayrı ayrı yerlerden alınan izin belgeleri ile müracaat ise kabul edilmiyor.

Evlenmeden Ne Kadar Süre Önce Nikah Başvurusu Yapılmalı?

Nikah başvurusunda istenen belgelerin çoğunun geçerlilik süresi 6 ay olduğu için tüm evrakı toplandıktan 6 ay içerisinde nikah başvurusunda bulunmalısınız.

Çiftten Biri Başvuruya Gelemiyorsa Ne Olur? 

Nikah başvurusunda bulunmak için belediyeye çiftten her ikisinin de birlikte gelip başvuruda bulunması gerekiyor, ancak çiftten biri başvuruya gelemiyorsa bir diğerine noter onaylı vekaletname vermesi mümkün. Bunun için noterde özel vekaletname düzenlenmesi ve vekaletnamede vekaletin evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verildiği açıkça yazması gerekiyor.

Kadının Kızlık Soyadını Kullanması İçin Ne Yapması Gerek?

Evlendikten sonra kocanızın soyadının önünde kendi kızlık soyadınızı kullanmaya devam etmek istiyorsanız başvuru sırasında bunu belirterek soyadı dilekçesi doldurmanız yeterli. 

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nedir?

Evleneceğiniz kişiyle birlikte evlilik öncesi ve sonrasında kazanılan mallarınızın ortak olmasını istemiyorsanız ve yalnızca malı alan tarafın mal sahibi olmasını istiyorsanız bu konuda iki taraflı bir mal ayrılığı sözleşmesi imzalayabilirsiniz. Bu sözleşmeyi noterde onaylattıktan sonra nikah belgeleriyle birlikte belediyeye sunduğunuzda mal ayrılığı geçerli olur.

Evliliğin Kabul Edilmediği Durumlar Nelerdir? 

1. Sağlık raporunun olumsuz olması: Sağlık raporunda belirtilen testler sonucu çiftten birinde veya her ikisinde bir hastalık bulunursa bunun tedavi edilmesi gerekir. Tedavi sonuç verirse veya aile hekimi evliliğe engel bir durum olmadığına dair onay verirse evlilik başvurusunda bulunulabilir

2. Yaş: Evlenmek için yasal yaş sınırı 18’dir. Çiftten biri veya her ikisi 17 yaşını geçmiş ise yasal temsilcisinin izni ile evlenebilir. 16 yaşını doldurmuş kişilerin ise hakim izni ile evlenmesi mümkündür. 15 yaşını doldurmuş, ancak 16 yaşına basmamış olanların ise evlenmesi hukuken mümkün değildir.

3. İddet süresi: Medeni Kanun’a göre boşanmış veya eşini kaybetmiş olan kadınların yeniden evlenmeleri için 300 günlük bekleme süresine uymaları gerekir. Bunun sebebi ise olası bir hamilelik durumunda çocuğun babasının kim olduğunun tespit edilebilmesidir. Ancak bu süreyi beklemek istemiyorsanız hamilelik testi yaptırarak aile mahkemesine başvurup 300 günlük iddet süresini kaldırabilirsiniz.

Nikah İşlemlerinin Süresi

Nikah işlemlerinin süresi her belediyeye göre değişkenlik gösterse de genellikle yaklaşık 2 ile 4 gün içinde sonuçlanır.

Nikah İşlemlerinin Ücretleri 

Nikah işlemleri için alınan ücretler bağlı olunan belediyeye göre ve nikah günü ile yerine göre farklılık gösteriyor. Ancak ortalama olarak hafta içinde gerçekleşen iç nikahlar ortalama 250-300TL, dış nikahlar ise ortalama 400-600TL; hafta sonu ve tatillerde gerçekleşen iç nikahlar 400-600TL, dış nikahlar ise ortalama 550-700TL arasında değişiyor. 

Yazıyı Paylaş
Bridolog, Bridolog
Bridolog-Profil-Resmi

Önerilen Yazılar:

Fikirleriniz bizimle paylaşmaya ne dersin?

Lütfen Yorumunuzu Yazın

E-Posta adresiniz yorumunuzda görünmeyecektir.