Gerçek Düğünler

Begüm Korkmaz ve Murat Ercanlı’nın Bodrum’da Nişan Kutlaması

10/09/2020
Bridolog 5 dakikalık okuma
Covid-19 sebebiyle tüm davetlerin şekil değiştirdiği, açık havada planlandığı, davetli sayılarının azaltıldığı dönemde Begüm ve Murat’ın Bodrum’daki evlerinde gerçekleştirdikleri samimi kız isteme töreni ve nişan kutlaması hem çok iç açıcı, hem de evlerinde nişan yapmak isteyen çiftler için bir hayli yol gösterici! Detayları Begüm’den dinleyelim! :)

Merhaba Begüm! Murat’la hikayenizi biraz dinleyebilir miyiz?

Murat'la 1 sene önce çok tesadüfi bir şekilde tanıştık ve o günden beri ilişkimiz çok güzel bir şekilde ilerledi. Onu tanıdıkça evleneceğim kişinin o olduğunu hissettim. İlerleyen zamanlarda ailelerimiz de tanıştı ve her şey çok güzel ilerliyordu. Fakat pandemi süresince 2 ay boyunca hiç görüşemedik ve farklı şehirlerdeydik. Şehirler arası yasak kalkınca Murat beni Bodrum’dan almaya geldi ve İstanbul’a döndükten yaklaşık 1 ay sonra bana sürpriz hazırlayarak evlenme teklif etti.

begum-murat-nisan

Bir de evlilik teklifinizin hikayesini dinlemeyi çok isteriz! :)

Ben sanırım pandemi sürecinden en çok etkilenenlerdenim. Bu süreçte uzun bir sure Bodrum’daydım; arkadaşlarımdan ve Murat’tan uzak kalmıştım. İstanbul’a döndüğümde 24 Haziran’da en yakın kız arkadaşlarımla buluşma kararı vermiştik fakat açık alan olması benim için şarttı, bu yüzden Ulus’ta bir parkta buluşma kararı aldık.

Üç kız sohbet ederken arkadaşımın videomu çektiğini fark ettim ama anlam veremedim. Sonra bana doğru yaklaşan bir müzik sesi olduğunu görüp kafamı çevirdiğimde Murat’ı ve yakın arkadaşlarımızı bir bando takımı eşliğinde bana yürürken gördüm. Gerçekten çok şaşırmıştım ve hepimiz maskeliyken ne yapacağımı bilemedim. :) Orada bana evlenme teklifi etti ve devamında parkta arkadaşlarımızla birlikte ufak bir kutlama yaptık. 

Peki nişan kutlamanız ne zaman, nerede oldu?

Nişanımızı 08 Ağustos 2020'de aileme ait olan Bodrum’daki çiftlik evimizde yapmaya karar verdik. Yaz olmasından dolayı benim ailemin büyük bir kısmı zaten Bodrum’daydı. Ama mekan olarak burayı seçmemizin en büyük sebebi hem kız isteme töreninin evde olmasını, hem de pandemiden dolayı açık hava ve herkesi mesafeli sığdırabileceğimiz geniş bir alan olmasıydı.

begum-murat-nisan

Covid-19 nişan planlarınızda erteleme/mekan değişikliği gibi bir değişikliğe sebep oldu mu?

Hayır, olmadı. 

Peki nişanınız nasıl bir konseptte gerçekleşti? İsteme töreni gibi bir seremoni oldu mu?

Konseptimiz minik ikram, kız isteme , davetlilere yemek ikramı , pasta kesimi ve kutlama seklinde oldu. 

Biz kız tarafı olarak kız tarafının davetlileri geldikten sonra erkek tarafının gelmesini uygun gördük. Erkek tarafı da geldikten sonra ufak bir ikram yapıldı. Daha sonrasında kahveler içildi. Tabii ki ben Murat’a bol tuzlu bir kahve yapmıştım! :) Herkesin kahvesi bittikten sonra isteme gerçekleşti ve devamında yüzükler takıldı. 

begum-murat-nisan

Kutlamada kaç misafiriniz vardı?

Nişanımızda 50-60 davetli vardı ve bu kişiler sadece ailemiz ve en yakınlarımızdan oluşuyordu. Bunun sebebi hem Covid-19 hem de Bodrum'a ulaşımın bu donemde herkes için çok kolay olmamasıydı. 

begum-murat-nisan

Biraz da nişanınızın teması ve dekorasyonuyla ilgili bilgi alabilir miyiz? Bir organizasyon firmasıyla çalıştınız mı yoksa bu güzel günü kendiniz mi organize ettiniz? Aldığınız Covid-19 önlemlerinden de bahsedebilirseniz çok seviniriz. :)

Nişan yapmaya karar verdiğimizden beri organizasyon için farklı araştırmalar yaptım fakat Bodrum , İstanbul kadar büyük bir yer olmadığı için bu tip organizasyonları yapan az sayıda firma var. Çiçek, mobilya, süsleme gibi şeyleri de İstanbul’dan getirmek daha zor olduğu için halledebildiğim kısımları Bodrum’dan bulmaya çalıştım. Önceden de tanıdığım ve yaptığı mükemmel işlere tanık olduğum Five O'Clock ile çalışma kararı aldım. Tüm catering ve süsleme onlara aitti. Çiçek, mobilya ve ışık gibi diğer detaylar için de Bodrum Nature Organizasyon'dan Derya Hanım'la çalıştık. Birlikte neler yapacaklarımızı ve isteklerimizi konuştuktan sonra iki firma birlikte bize bu mükemmel nişanı hazırlamış oldu.

Nişanımızda tüm çalışanların maske takması ve hijyen bizim için çok önemliydi. Oturma düzeni de davetliler için aralıklı olarak ayarlanmıştı. 

begum-murat-nisan

Peki müzik konusunda nasıl tercihler yaptınız?

Müzik için kendi playlistimizi oluşturduk; daha çok akustik, lounge ve insanların birbirleriyle rahatlıkla konuşmalarını engellemeyecek şekilde fonda çalacak soft müzikler tercih ettik. 

Misafirlerinize nasıl bir yemek ikramı yaptınız? Menünüzden söz edebilir misiniz?

Covid-19 sebebiyle davetlilerimizi masada oturtmak istemedik ve sadece garsonların ikram yapacağı şekilde, yaz aylarındaki sıcak havaya uygun bir menü oluşturmaya karar verdik. Herkese tek kişilik sunumlar yapıldı. Bu pass around menüde ise caprese , mini burger, soğuk çorba, humus, tabule gibi ikramlarda bulunuldu. 

begum-murat-nisan
begum-murat-nisan

Elbisene gelelim! :) Kolay bir seçim oldu mu?

Elbisemi seçerken aslında ilk başta aklımda çok daha farklı, kısa ve beyaz bir elbise vardı ve hiç denemeden online olarak almıştım. Fakat denedikten sonra kesinlikle kısa ve beyaz istemediğimi, tiril tiril ve yere kadar uzanan, daha renkli bir elbise istediğime karar verdim. Daha sonra bu elbisemi denediğimde çok beğendim ve kararımı verdim. :)

begum-murat-nisan

Peki saç ve makyaj konusunda nelere dikkat ettiğini öğrenebilir miyiz?

Saç ve makyajda, abartı ve doğallıktan uzaklaşılan işler asla tercih etmediğim için en çok buna dikkat ettim. Havanın çok sıcak olmasından dolayı saçımı yarım toplamaya karar verdik. Makyajımda ise bronz ve bakır tonları kullanarak, abartı bir makyaj olmamasına çok dikkat ettik. 

Nişanınızın tarzını nasıl tanımlarsın?

Nişanımızda hem biraz şık dokunuşlar, hem de çiftlik evine uygun olacak daha rustik bir tarza yakın olmasını istedik. Ben biraz daha sade şıklıktan hoşlandığım için daha soft renklerden yola çıktık ve çiçekler de bu renk tonlarına uygun olarak seçildi. 

begum-murat-nisan

Davetlilerinize nişan hediyelikleri verdiniz mi?

Davetlilerimize hem günümüz şartlarından dolayı hem de bizden ufak bir hatıra kalması için, bize özel olarak hazırlanmış ve etiketlerinde isimlerimizle tarihin yazılı olduğu küçük cam şişelerde lavanta kolonyaları hediye ettik. 

begum-murat-nisan

Nişan kutlamanızı planlamanız ne kadar vaktinizi aldı?

1,5 ay kadar sürdü.  

Bu süreçte en zorlandığın nokta neydi?

Bu süreçte en zorlandığım şey Covid-19 sebebiyle yaşadığım stres ve her şeyi Bodrum'dan halletmeye çalışmak oldu. Çünkü kuaförüm, diğer çalışabileceğim kişiler hepsi İstanbul’daydı ve daha önce hiç çalışmadığım insanlarla çalışacak olma fikri beni ilk başta biraz korkutmuştu. Fakat sonuç kesinlikle çok içime sindi! 

begum-murat-nisan

Düğün hazırlıklarınıza başladınız mı, düğününüzün hangi tarihlerde olmasını planlıyorsunuz? :) Covid-19 sebebiyle planlamalarınızda bir aksama oldu mu, bu süreç düğün planlarınızı nasıl etkiliyor?

Düğün hazırlıklarına henüz başlamadık ama tabii ki aklımızda ne istediğimize dair fikirler oluştu. Tarih olarak Haziran 2021'i düşünüyoruz fakat önümüzdeki günlerde pandeminin nasıl ilerleyeceği bizim için çok önemli.

begum-murat-nisan

Tecrübene dayanarak, nişan kutlaması planlayanlar için vereceğin öneri ve ipuçları var mı?

Bence gerçekten nasıl bir şey istediğinizi bilmelisiniz. Bol bol araştırıp öyle karar vermek gerekiyor. Ayrıca size bu özel günleri hazırlayan ekiple enerjinizin tutması bence gerçekten çok önemli. Ve ne kadar önceden planlamalarınızı yaparsanız sonrasında o kadar rahat ediyorsunuz diyebilirim. :) 

Künye:

Mekân: Begüm’ün ailesinin Bodrum’daki evi 
Fotoğraf: İki Hayat Bir Kare
Video: İki Hayat Bir Kare
Organizasyon: Five O'Clock & Nature Bodrum Organizasyon
Catering: Five O'Clock
Nişan Elbisesi: Alexis 
Ayakkabı: 
Stuart Weitzman

Hediyelik: Bonbonelle 
Nişan Pastası: Five O'Clock
Saç: İlknur Akbulut 

Makyaj: Yeşim Gözkaya
Ses/Işık: Nature Bodrum Organizasyon
Küpeler: Merim Pirlanta

Önerilen Yazılar