Gerçek Düğünler

Zeynep Ünver ve Cem Çadırcı’nın Tarihi Çiçek Pasajı’nda Gerçekleşen Nostaljik Düğünü

10/06/2020
Bridolog 4 dakikalık okuma
Sizleri çok beğendiğimiz, sıra dışı bir düğüne götürüyoruz. İstiklal Caddesi’nde bulunan Tarihi Çiçek Pasajı’nda 260 kişinin katılımıyla gerçekleşen Zeynep Ünver ve Cem Çadırcı’nın düğünü için oldukça hummalı bir çalışma sonunda mekanın dokusu korunarak harika bir organizasyon ortaya çıktı. Bu organizasyona imza atan Ceremony Flowers & Events’in kreatif direktörü Moshe Aelyon ile düğünün tüm ayrın
zeynep ünver cem çadırcı düğün

Geçmişi 1870’lere dayanan Çiçek Pasajı tarihi dokusuyla büyüleyici bir mekan. Zeynep ve Cem burada düğün yapmaya karar verdiğinde, Ceremony ekibi olabildiğince zarif dokunuşlar ve mantıklı çözümlerle mekanın tarihini yansıtmak ve davetlileri 1960’lı yıllara götürmeyi amaçlamış ve ortaya çok başarılı bir sonuç çıkmış. Bu çokça ilgi çeken düğünün ayrıntıları, zorlukları ve keyifli yanlarını Moshe Aelyon’dan birlikte dinleyelim!

Merhaba Moshe Bey! Öncelikle Ceremony Flowers & Events ekibi olarak çok farklı bir düğün organizasyonuna imza attınız. Çiçek Pasajı’nda düğün yapma fikri nasıl aklınıza geldi? Süreç nasıl işledi?

Çiçek pasajında düğün yapma fikri aslında gelinimiz Zeynep’ten geldi. Açıkçası ailelerle yaptığımız ilk toplantıda bu fikri çekine çekine ifşa etmişti. Zira bu kutu dışı dahiyane fikir pek destek ve kıymet görmemişti. Şahsen ben bu fikrin üzerine atladım. Çiçek Pasajı olsun, Balık Pazarı olsun dokusu çok yakından tanıdığım, kaybolmakta olan eski İstanbul kareleri. Bunu tekrar hayata geçirme, o nostaljiyi tasarlama fikri hepimizi çok heyecanlandırdı.

zeynep ünver cem çadırcı düğün

Süreç her davet gibi tasarım, planlama ve detaylandırma safhaları olarak ilerlese de burada bazı halletmemiz gereken faktörler vardı. Her ne kadar son resmi hayal edebilsek de bu mekan bizim standartlarımızda bir etkinliği taşımaya hazır değildi. 

zeynep ünver cem çadırcı düğün

Dar uzun bir mekan, kapasite, alt yapıda zayıflıklar, birden fazla lokanta ve sahipleri, ısı, ışık ve ses düzeni, güvenlik gibi yüzlerce detay vardı halletmemiz gereken. 

Gelinimize ilk toplantıda belirttiğim üzere bu yalnız bir organizasyon değil, aynı zamanda bir operasyon olmalıydı. Belki de en meşakkatli adımlar belediye ve  gerekli makamlardan alınacak izinler oldu. Ama alnımızın akı ile her şeyi halledebildik.

zeynep ünver cem çadırcı düğün

Düğünün tarihini ve davetli sayısını öğrenebilir miyiz?

Düğün 5 0cak 2020 tarihinde, 260 davetli ile gerçekleşti.

“Kapıdan girer girmez bir Orhan Pamuk kitabı gibi sizi geçmişe sürüklemekti amaç. ”

Çiçek Pasajı hepimizin bildiği, tarihi çok eskilere dayanan bir yer. Çiçek Pasajı’nın tarihi dokusuyla birlikte nasıl bir tema belirlediniz? Organizasyonda bu doğrultuda nasıl ekipmanları kullandınız?

Temamız bana göre Çiçek Pasajı’nın 60’lı ve 70´li yıllarına dönmekti. Amacımız mekanın tarihi dokusunu bozmak değil; makyajlamak, kaybolan değerlerini ve detaylarını tekrar yakalamaktı. Bu yalnızca maddesel anlamda değil manevi anlamda o dokuyu ve pasajın geçmiş yollardaki ruhunu misafirlerimize nasıl yaşatabiliriz sorusundan yola çıktık. Kullandığımız ekipman bile olanın en temizi ve sağlamıydı, amaç o dünyaya sadık kalmaktı. Bu bir düğündü belki ama aynı zamanda bir rakı keyfi, bir meze balık deneyimiydi. Kapıdan girer girmez bir Orhan Pamuk kitabı gibi sizi geçmişe sürüklemekti amaç. 

zeynep ünver cem çadırcı düğün
zeynep ünver cem çadırcı düğün

“Geçmiş zaman çingeneleri sayısız renkli çiçeklerin önünde misafirleri bir kırmızı karanfille karşıladı.”

Bir de bu süreçte Çiçek Pasajı’nın tarihine uygun şekilde yaratıcı fikirlerin ortaya çıktığını öğrendik. Tarihi dokuyu yaşatmak adına ne tür ögeler, küçük jestler vs. kullandınız?

Çiçek dünyamız masaların konumu ve boyutu yüzünden kısıtlı olacaktı, o yüzden tarihe bağımlı kalıp bir seyyar çiçekçi deneyimi yarattık. Geçmiş zaman çingeneleri sayısız renkli çiçeklerin önünde misafirleri bir kırmızı karanfille karşıladı. Tabi ki seyyar müzisyenlerimiz de hazırdı, zira keman ve akordiyonsuz bir Çiçek Pasajı düşünülemezdi.

zeynep ünver cem çadırcı düğün

Masalarda kişiselleştirilmiş rakı şişelerimiz, özel tasarım bardaklarımız, meyhane söylemleri ve alıntıları yazılı peçetelerimiz, Çiçek Pasajı’nın eskizleri ile bezenmiş menülerimiz, sonradan alaturka dünyayı hayata geçiren fasılımız... Bunlar hep misafirlerimizin 5 duyusuna hitap edecek ve onları zaman tüneline sokacak detaylardı. Eski İstanbul fotoğraf köşemiz, daktilo ile yazabileceğiniz bir mektup köşeniz gibi bir sürü detay vardı. Saymakla bitmez açıkçası.

zeynep ünver cem çadırcı düğün

zeynep ünver cem çadırcı düğün

zeynep ünver cem çadırcı düğün

“5 farklı müzik deneyimimiz vardı.”

Gelelim müziklere. Çiçek Pasajı’nın geniş düğün salonlarının aksine daha farklı bir planı var. Mekan içerisinde müzik yapılacak bölümü ve dans pistini nasıl ayarladınız? Yeterli verimi alabildiniz mi?

Açıkçası orta alan dışında mekanın planı ile oynamamaya özen gösterdik. Tabi ki tamirler ve onarımları saymazsak. Arnavut kaldırımı olan orta alanı platformla istemeye istemeye kapladık, zira bir dans alanı yaratmamız lazımdı. 5 farklı müzik deneyimimiz vardı. Canlı performansları farklı mekanlara dağıttık. Zaman zaman masalar arasına, bazen üst kattaki balkonlara, bazen sahneye. Zaten enerjisi yüksek genç bir çiftin kutlaması çok dinamik ve akıcı olmalıydı. Her adımımız bir öncekinden yükselten beklenmeyen bir sürprizdi. Başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Zira her metre karesi dans edenlerle dopdolu bir gece yaşandı.

zeynep ünver cem çadırcı düğün

Çiçek Pasajı’nda düğün yapmanın avantajları sizce neler oldu?

En büyük avantajımız çiftimizin, ailelerinin, misafirlerimizin  beklentileri ötesinde büyülü bir hikaye ve anı yarattık. Bir ilk yakalamak tabii ki ses getirdi. 25 senelik premium, klasik ve şık olarak bilinen marka imzamıza yeni bir ivme kattık diye düşünüyorum. Ceremony olarak kutu dışı, kreatif, çözüm üreten, farklı, hikaye yaratan bir ekip olduğumuzu paylaşabildik.

zeynep ünver cem çadırcı düğün

“Alt yapı zayıflığı yüzünden her şeyi düşünmek zorundaydık.”

Bir de zorlukları konuşalım. Bu mekanın hazırlık aşamasında ne gibi dezavantajları vardı? Hangi konularda zorlandınız?

Her konuda zorlandık. Fakat bize ilham veren bir çift için yaratmanın ateşi vardı içimizde. Yukarıda bahsettiğim gibi alt yapı zayıflığı yüzünden her şeyi düşünmek zorundaydık. Mesela aşırı soğuk bir geceydi. Gerekli önlemleri almasaydık yanmıştık. Yağmur yağdı, önlemimiz olmasaydı yine sorun olacaktı. Pasajdaki 5 lokantayı kullanmak yerine The Marmara ile catering çalışması yapmasaydık servis de asla beklentileri karşılamayacaktı. İzinler damadımızı çok yordu. İki jeneratörümüz olmasaydı problem yaşardık gibi gibi...

zeynep ünver cem çadırcı düğün

Son olarak tarihi bir mekanda düğün yapmanız nedeniyle herhangi bir kısıtlamayla karşılaştınız mı? Nasıl çözüm yolları buldunuz?

Bu soruyu da bir evvelkinde cevapladım sanırım. Açıkçası her zaman ekibimle paylaştığım gibi  biz tasarım dünyasında başarılı olsak bile çözüm üretmekle yükümlüyüz. Burada en önemli faktör her türlü problemi öngörmek ve etkinlikteki her türlü aksaklığa karşı cevaplarınızı arka cebinizde hazır tutmak. Zira etkinlikte ne kadar atik ve dikkatli olursanız olun eğer vites değiştirmeye hazır değilseniz o güzelim pahalı araba duvara toslayacaktır. Şahsım adına ekleyeyim; kısıtlamalar ve eksikler beni zorlamaz, kamçılar. Her şeyin var ve bol olduğu bir ortamda çalışmayı herkes becerebilir değil mi? Zor olanın keyfi her zaman bir başka.

zeynep ünver cem çadırcı düğün

Künye: 

Mekân: Çiçek Pasajı
Organizasyon:  Ceremony Flowers & Events
Catering: The Marmara Hotels
Fotoğraf:  PuçiWed
Ses ve ışık:  Staras Wedding Productions
Gelinlik: Inbal Dror
Gelin Buketi: Ceremony Flowers & Events

Önerilen Yazılar